317 obserwujących
912 notek
3988k odsłon
  3343   0

Wykreślmy wreszcie 212. To złóg jaruzelski

Choć trudno w to uwierzyć, paragraf 212 ciągle istnieje. Wprowadzono go w stanie  wojennym przewidując karę do dwóch lat więzienia za "zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania". To zapis rodem z systemów totalitarnych, złóg PRL-u, z ducha łukaszewsko-jaruzelski służący zatykaniu gęby tym, którzy są odważni. Ostatnio z tego paragrafu skazywano Jurka Jachowicza za to, ze opisywał pewnego esbeka.  

 

Oczywiście, zdarza się, że media popełniają błędy. Niezależnie od prawdziwych win dziennikarzy, groźba więzienia jest dla piszący jest nie tylko czymś absurdalnym ale bardzo groźnym. Nie tylko dla dziennikarzy. Dla wszystkich. Nie ma żadnego powodu, by człowieka, który popełni błąd pisząc tekst czy przygotowując program telewizyjny traktować tak samo jak złodzieja czy mordercę.

Nie jestem broń Boże zwolennikiem specjalnych praw dla mediów. Jeśli dziennikarz czy gazeta złamią prawo – należy ich za to pociągać do odpowiedzialności. Dziennikarz, bloger, lekarz, prawnik i sprzedawca w sklepie to takie same osoby wobec prawa. Ale za pisanie nie można grozić wiezieniem. Ten przepis był wielokrotnie wykorzystywany w złych sprawach. Powoduje, że zwłaszcza słabsze media, których nie stać na dobrych prawników zaczynają się bać publikować odważne teksty. Przeciwko temu zapisowi protestowali już dziennikarze od lewa do prawa. Od Jacka Żakowskiego Moniki Olejnik do Tomka Sakiewicza i Rafała Ziemkiewicza. Teraz akcję „Wykreśl 212 kKK” organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Izba Wydawców Prasy i Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. Wspieram tę akcję.

Ten zapis już dawno powinien zniknąć. Politycy wielokrotnie obiecywali, ze go zlikwidują, ale tego nie zrobili, z przyczyn mi bliżej nie znanych. Teraz zaczyna się kampania wyborcza i warto w tej sprawie naciskać główne partie polityczne. Napiszcie proszę, czy z tym się zgadzacie. Piszcie na swoich blogach, czy warto Waszym zdaniem skreślić art212 . A jeśli warto – to jak przekonać PiS PO i pozostałe ugrupowania, by to zrobiły. I Jarosław Kaczyński i niektórzy politycy Platformy mówili o tym, że ten zapis powinien zniknąć. Wiec niech wreszcie zniknie. Napiszcie, włączcie się do akcji. Opisujcie znane Wam przypadki złego stosowania tego paragrafu. Polityków tu piszących namawiam, by zadeklarowali, że zgłoszą nowelizację w tej sprawie w następnym Sejmie. Pytajcie ich o to w komentarzach pod blogami.

 

Lubię to! Skomentuj59 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale