0 obserwujących
167 notek
260k odsłon
  521   0

"W tym środowisku uważa się, że dłużnik nie ma żadnych praw, że można go zdeptać

W Gazecie Wyborczej ukazał się kolejny artykuł o wątpliwie prawnych działaniach kolejnego komornika:

Komornik maszyny wywiózł, bo nie ufał matce

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,18602660,komornik-maszyny-wywiozl-bo-nie-ufal-matce.html#ixzz3jTYf73ps

 

Pod artykułem ukazał się następujący komentarz (autor - badziewiak66):

 

"Zwróćcie uwagę, że w takich sytuacjach komornik nie bada czy działa w ogóle zgodnie z prawem. Cytowane rozporządzenie z dnia 16 maja 1996 roku, w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji sądowej, zawiera przepisy rangi ustawowej, gdyż zostało ono wydane na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 830 k.p.c. Tymi przepisami, w momencie egzekucji, ma bezwzględny obowiązek kierować się komornik. Komornicy jednak "zapominają" o tych przepisach , świadomie je łamią, lekceważą ustawę, czują się bezkarni, liczą na to że sąd chroniony immunitetem i powiązaniami będzie na tyle silny, by z bezprawia uczynić prawo. Sądy w takich sprawach same sobie tworzą prawo, są nie tylko sądem, ale i ustawodawcą, panem życia i śmierci ludzi. Tak się dzieje, bo na postanowienie sądu rozpoznające skargę na czynności komornika nie ma zażalenia. Sędzia sądu rejonowego, który rozpoznaje skargę na czynności komornika , może napisać że skarga podlega oddaleniu i już ! Sędziowie są na tyle aroganccy, że w ogóle nie uzasadniają takich postanowień. Notorycznie uchylają się od podania podstawy faktycznej i prawnej. Warto tu wyjaśnić jak powstała spółdzielnia sędziowsko - komornicza. Otóż wszystkie sądy nadzorują czynności komornika. Nie od dzisiaj wiadomo, że komornicy płacą sędziom łapówki, odpowiedni procent od każdej sensownej egzekucji. Z tego żyją całe rodziny sędziów. Tak wybudowano nie jeden dom, a dzieci wykształcono za granicą. Wszyscy są skorumpowani, dzielenie się łupem to tradycja w tych kręgach. W tym środowisku uważa się że dłużnik nie ma żadnych praw, że można go zdeptać i dobrze na tym zarobić. Rachunek za transport tego sprzętu to jest jeden z dowodów tych machlojek. Komornik pokrywa te koszta ze sprzedaży rzeczy często zwyczajnie ukradzionej i dzieli się łupem z sędziami i prawnikami którzy biorą udział w " komorniczym napadzie". Nie można zapomnieć, że z tego procederu czerpią korzyści także odpowiednio ustosunkowani z policją i służbami specjalnymi współpracownicy komornika. Często sami komornicy to ludzie z sb lub służb specjalnych. Podejrzewam że wszyscy byli i są tajnymi współpracownikami służb. To by tłumaczyło tę porażającą bezkarność i to powszechne złodziejstwo".

 

 

 

Postanowienia bez uzasadnienia

 

Niewątpliwie zacytowany komentarz jest autorstwa kogoś "z wewnątrz": pełnomocnika stron, sędziego lub komornika. Nikt bowiem z zewnątrz nie ma dostępu to treści złożonych skarg (i dokumentów z tym związanych) oraz postanowień sądów. I właśnie na sprawie wydawanych ostatnio masowo przez sędziów postanowień oddalających skargi bez uzasadnień chciałbym się zatrzymać. Bowiem, tak jak napisał autor komentarza, dłużnicy często otrzymują na złożoną skargę tylko jedno zdanie: „Sąd oddala skargę”. I zero uzasadnienia.

Jak napisze się z wniosek o przesłanie uzasadnienia, to na 100% otrzyma się odmowę. Sędzia uzasadni to tym, iż niezaskarżalne postanowienie nie musi być uzasadnione. W ten prosty sposób można uwalić każdą skargę. Nie znam innej grupy zawodowej, która miałaby taki przywilej. Wszyscy muszą szczegółowo uzasadniać decyzje odmowne: prokuratura, administracja, skarbówka itp. Wyjątkiem jak widać są sędziowie. Czy takie prawo nie jest przypadkiem podłożem do potencjalnych nieprawidłowości właśnie przy egzekucjach komorniczych?

Ostatnio pojawił się pomysł stworzenia nowej instytucji o nazwie Izba Wyższa Sądu Najwyższego, która interweniowałaby, gdyby sprawa sądowa przeszła już wszystkie szczeble, ale wyrok nadal byłby "rażąco niesprawiedliwy". Biorąc pod uwagę, że postanowienia na skargi na czynności komornika są w większości niezaskarżalne i że nie ma w ogóle kasacji w tych sprawach, to ten pomysł może w tym wypadku być bardzo pomocny dla osób, które np. są ofiarami zmowy sądowniczo-komorniczej. Chociaż będą mieć nadzieję, że ktoś spoza „układu” przyjrzy się sprawie.

 

JW

 

Przeczytaj także:

 

SĄDOWY SKANDAL Z WYCENĄ NIERUCHOMOŚCI

http://www.antyegzekucja.pl/miszmasz-artykuly/sady/6252-sadowy-skandal-z-wycena-nieruchomosci

 

 

oraz

 

PREZES SĄDU "ROBI SOBIE JAJA"

http://www.antyegzekucja.pl/miszmasz-artykuly/sady/6240-prezes-sadu-robi-sobie-jaja

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka