0 obserwujących
167 notek
260k odsłon
  831   0

Biegły oraz komornik Polański chcieli pójść na skróty

Sąd zarzucił brak rzetelności i uchylił czynność komornika

Postanowieniem z dnia 29 maja br. (II Co 115/15) sędzia Agnieszka Perehubka z Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe uchyliła czynność komornika sądowego Marka Polańskiego w postaci opisu i oszacowania lokalu mieszkalnego położonego w Warszawie. Sąd zauważył, iż sporządzony przez biegłego operat szacunkowy oraz czynność organu egzekucyjnego polegająca na opisie i oszacowaniu nieruchomości nie odpowiadały przepisom prawa.   

 

Nie było oględzin nieruchomości

We wrześniu 2013r. dłużnik Arkadiusz M. wniósł skargę na czynność komornika sądowego - opis i oszacowanie nieruchomości. W uzasadnieniu skargi podniósł, że rzeczoznawca majątkowy Ilona Rymuza sporządzając operat szacunkowy nie dokonała nawet oględzin nieruchomości, a następnie przyjęła średni standard nieruchomości. Zdaniem skarżącego, jego mieszkanie jest bardzo ładnie wykończone i tym samym wycena jest bardzo zaniżona. Na dowód swoich twierdzeń, pan Arkadiusz przedstawił wydruki z rejestru cen i wartości nieruchomości Urzędu m.st. Warszawy -  jakie są ceny mieszkań podobnych do jego lokalu.   

W odpowiedzi na te zarzuty biegła podniosła, że wysłała do dłużnika zawiadomienie o wyznaczonej wizji, ale przesyłka jako nieodebrana - do niej wróciła. W dniu wizji biegła nie zastała nikogo w lokalu, dlatego przystąpiła do oszacowania tylko na podstawie oglądu zewnętrznego budynku.

 

Co sąd ustalił?

Przede wszystkim doszedł do wniosku, że z dokumentów załączonych do odpowiedzi biegłego na skargę wynika, że miało miejsce nieprawidłowe zawiadomienie dłużnika o terminie oględzin i tym samym jest brak podstaw do uznania, że doszło do prawidłowego doręczenia (wynika to z dat na awizo). Poza tym sąd doszedł do przekonania, że zastosowany w przedmiotowej sprawie sposób wyceny musi budzić wątpliwości. - Skoro rzeczoznawca majątkowy w rzeczywistości nie zapoznał się z wewnętrznym stanem lokalu, to przyjęta hipoteza, iż stan wykończenia jest "średni", nie powinna stać się podstawą opracowań i wyliczeń wartości szacowanego lokalu- czytam w uzasadnieniu.

I dalej: - Usytuowanie lokalu, jego funkcjonalność oraz standard wykończenia mają istotne znaczenie dla dokonywanej wyceny. Opinia omijająca którykolwiek z tych elementów nie może być uznana za rzetelną. Już sama pobieżna analiza opinii prowadzi do wniosku, że gdyby przyjąć wysoki standard wykończenia, to jego wartość byłaby inna.   

 

Niepełny protokół opisu i oszacowania

Sąd wytknął komornikowi, że w protokole opisu i oszacowania brak jest podanego standardu i szczegółowego opisu lokalu. - Komornik w protokole wskazuje, że lokal nr 5 znajduje się na II piętrze w ośmiopiętrowym budynku wzniesionym według technologii wielkiej płyty (...), składa się z trzech pokoi, kuchni, łazienki, wc i przedpokoju o łącznej powierzchni 59,60 m2. Są to "suche" dane, które odczytać można wprost z księgi wieczystej.   

Sąd przypomniał też komornikowi, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości, opis powinien zawierać sposób i jakość wykonania i wyposażenia.

 

Tak więc po dwóch latach sprawa wyceny tej nieruchomości jest w punkcie wyjścia. Skróty nie zawsze, jak widać, bywają najlepsze.

 

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 9 marca 1968 r. w sprawie czynności komorników przy dokonywaniu opisu i oszacowania nieruchomości

 

§ 134. Jeżeli na nieruchomości znajdują się budynki lub inne urządzenia, opis powinien zawierać dokładne wskazanie ich roku budowy, stanu, przeznaczenia, rodzaju konstrukcji i materiału budowlanego, ilości kondygnacji, sposobu użytkowania, jak również sposobu i jakości wykonania i wyposażenia oraz zaopatrzenia w instalacje i urządzenia.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka