Japolan Japolan
115
BLOG

Nauka a ścieki, czyli komunikat UMCS

Japolan Japolan Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej poinformował 29 marca 2010 roku o współpracy z MPWiK. Miejska spółka od wodociągów i ścieków "będzie także wspomagać ustalanie tematów prac magisterskich, licencjackich oraz doktorskich".

Zastanawiam się, co się kryje za komunikatem, w którym znalazł się wyżej zacytowany fragment (cały tekst komunikatu zaprezentowany jest niżej). Zwykle żarty na Prima Aprilis podawano pierwszego kwietnia. Na możliwość żartu wskazuje zapowiedziana w komunikacie data uroczystego podpisania porozumienia ("1.04.2010").

Jeśli nie jest to ani żart, ani efekt internetowego włamania na strony UMCS, to należy z troską pochylić się nad problemem, wskazanym w zacytowanym fragmencie informacji.

Niewątpliwie cenne i warte uznania są wszelkie sensowne i jednocześnie pożyteczne działania. Za takowe można uznać nawiązywanie wartościowej współpracy między uczelniami i innymi instytucjami, w tym spółkami prawa handlowego.

"Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie" jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego.

Od dawien dawna praktykowane jest, że tematy prac magisterskich ustala promotor pracy, a prac licencjackich opiekun pracy. Podobna - aczkolwiek wyższego stopnia - jest rola promotora pracy doktorskiej. W każdym przypadku określoną rolę pełnią organy kolegialne instytucji naukowych i naukowo - dydaktycznych (np. rady wydziałów, rady instytutów).

Kogo MPWiK "będzie także wspomagać" w ustalaniu "tematów prac magisterskich, licencjackich oraz doktorskich"? Studentów, lub doktorantów, a może promotorów (czy opiekunów) prac? Promotor pracy (także opiekun pracy) to naukowiec, któremu powierzona jest opieka nad procesem powstawania określonej pracy. Bardzo ważnym składnikiem owej opieki jest ustalanie tematu pracy, nad powstawaniem której opiekę powierzono danemu naukowcowi - jakże często samodzielnemu pracownikowi naukowemu. Oczywiście, zdarzają się konsultacje, dyskusje, rady i wskazówki, także w tym zakresie. Są one częścią życia naukowego, częścią aktywności intelektualnej środowisk naukowych, nie tylko w naukach humanistycznych.

Jaką rolę może w ustalaniu tematów prac mieć spółka od wodociągów i ścieków???

Czym innym jest współpraca - np. umożliwianie odbywania praktyk i staży oraz udostępnianie środków przedsiębiorstwa na potrzeby badań naukowych - a czym innym wspomaganie w ustalaniu "tematów prac magisterskich, licencjackich oraz doktorskich". Bardzo cenię ludzi dobrze pracujących w różnych branżach. Poznałem sensownych ludzi w samym MPWiK w Lublinie. Ale czym innym jest docenianie czyjejś sensownej pracy w zakresie jego właściwości, czy przyjemność kontaktowania się z kompetentnym i miłym pracownikiem jakiejś spółki - czym innym zaś dopuszczenie do tego, by jakaś spółka stała się "drugim promotorem" ("drugim opiekunem") pracy.

Promotorami rozpraw doktorskich mogą być jedynie samodzielni pracownicy naukowi - czyli przynajmniej doktorzy habilitowani. Gdzie będzie owa samodzielność naukowa, co z niej pozostanie, jeśli spółka wodociągowo - ściekowa będzie "wspomagać ustalanie tematów prac magisterskich, licencjackich oraz doktorskich"?

Może za czas jakiś zostanie dodana nowa kategoria prac: "prace wodociągowo - ściekowe"? Tylko po co? Żeby kabareciarze mieli z czego się nabijać? Czyżby ktoś starał się przy pomocy omawianej zapowiedzi przyczynić się do powstania skeczu kabaretowego pod tytułem "Szambonurki do dzieła!"???

Czy jakiś rektor, lub jakiś dziekan, zejdzie do kanałów i będzie specjalistów od ścieków pouczał, jak czyścić kanały? Oczywiście: jakiś naukowiec (nawet piastujący godność uczelnianą) może - w zakresie swej specjalizacji - nawet zejść do kanału i być ekspertem. Ale czy to ma oznaczać konieczność stosowania zasady wzajemności??Łaskawie we wskazanym wyliczeniu rodzajów prac oszczędzono rozprawy habilitacyjne. Czy będzie to trwała sytuacja?

Nie tylko woda płynie. Ścieki także.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Podaję adresy komunikatu (oryginalny i skrócony) oraz cytuję sam komunikat poniżej:

"

Współpraca UMCS i MPWiK w Lubliniewersja do druku wersja do druku      zgłoś błąd na stronie zgłoś błąd na stronie

Mam przyjemność poinformować, iż w najbliższy czwartek 1.04.2010 odbędzie się uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej a Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie Sp. z o.o. Współpraca pomiędzy stronami obejmować będzie obszar naukowo-badawczy oraz dotyczący kształcenia i dydaktyki. Spółka umożliwi studentom między innymi odbywanie praktyk zawodowych oraz staży, będzie także wspomagać ustalanie tematów prac magisterskich, licencjackich oraz doktorskich. Uniwersytet oraz MPWiK będą wspólnie opracowywać badania naukowe i prowadzić prace rozwojowe nakierowane na bezpośrednie zastosowanie w gospodarce.


Z wyrazami szacunku

K. Mieczkowska-Czerniak

Rzecznik Prasowy UMCS "

Japolan
O mnie Japolan

Z Polski jestem. Ponadto bardzo lubię: Morawy, Czechy, Słowację i wiele innych rejonów.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie