76 obserwujących
2110 notek
1895k odsłon
1185 odsłon

Podziemne zgazowanie węgla –szansa na sukces

Wykop Skomentuj1

Pilotażowe zgazowanie węgla w złożu odbędzie się w należącej do GIG Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie. To część rozpoczętego ponad dwa lata temu międzynarodowego projektu HUGE (Hydrogen Oriented Underground Coal Gasification for Europe), którego celem jest podziemne zgazowanie węgla, ukierunkowane na pozyskanie wodoru. Gaz uzyskany z węgla może posłużyć do zasilania turbin wytwarzających energię elektryczną, może być także wykorzystywany przez przemysł chemiczny. Obecnie badania i wdrożenia w tym zakresie prowadzone są w kilku krajach, m.in. w Australii, RPA, Kanadzie, Indiach i Chinach.

Zgazowanie węgla łakomym kaskiem?
Międzynarodowy gigant petrochemiczny Royal Dutch Shell i jedna z kluczowych chińskich firm paliwowych zaoferowały 3,7 mld dolarów za australijską spółkę Arrow Energy. Jej aktywa są jednak bardzo cenne, bo spółka ma koncesje na złoża węgla, które prawdopodobnie są modelowym przykładem złóż nadających się do podziemnego zgazowania. Cechują się bowiem małym potrzaskaniem i co ważne szczelnymi warstwami nad węglem. W praktyce więc niewielkie będą nakłady mające zapewnić szczelność - uważa australijski geolog Tony Adams.
Mój poprzedni post dot. zagadnienia zgazowania węgla
Dla wnikliwych  analityków
Ocena oddziaływania na środowisko Czystych Technologii Węglowych w decyzji Starosty Mikołowskiego
Ekonomia i ekologia
Polskie projekty mają szanse podbić Europę, ponieważ dysponuje ona wielkimi zasobami węgla brunatnego (zalegającego pod powierzchnią ziemi od 100 do 300 m) oraz węgla kamiennego na dużych głębokościach (poniżej kilometra). Ich udostępnienie dla potrzeb klasycznych technologii wydobywczych staje się coraz mniej opłacalne. A nikt nie chce marnować surowców energetycznych. Trzeba szukać efektywnego ekonomicznie i ekologicznie sposobu ich wykorzystania. Naukowcy twierdzą, że bezpośrednie zgazowanie pokładów węglowych do gazu energetycznego (zasilającego turbiny), gazu syntezowego (dostarczających mieszaninę wodoru i tlenku węgla do syntez chemicznych) lub do substytutu gazu ziemnego (metanu) może stanowić atrakcyjną alternatywę dla dotychczasowego górnictwa.
Polska nie jest odosobniona w poszukiwaniu nowych technologii węglowych. Nastąpił renesans zainteresowania zagazowaniem tego surowca, co najbardziej jest widoczne w Australii, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Południowej Afryce oraz w Federacji Rosyjskiej. W tym ostatnim kraju do roku 2020 planuje się wdrożenie co najmniej 10 instalacji zgazowujących po 0,5 miliona ton węgla rocznie. Przez ponad 80 lat rozwoju tej technologii zgromadzono na świecie spore doświadczenie. Do roku 1990 na przykład same Stany Zjednoczone na podziemne zgazowania węgla wydały ponad 5 miliardów dolarów. W skali globalnej dotychczas poddano temu procesowi co najmniej 80 milionów ton węgla in situ.
HISTORIA UPŁYNNIANIA WĘGLA
1913 – Bergius – bezpośrednie upłynnianie węgla proces IG Farben – 1920 instalacja przemysłowa, Leuna, Niemcy
1935 – Bergius - Billingham – produkcja benzyny, 150 tys. ton/rok
1936 – Bergius – Włochy – 2 zakłady, produkcja benzyny, 240 tys. ton/rok
1939 – Niemcy, 12 zakładów w tym 2-3 (węgiel kamienny)
1943-1944 produkcja benzyny i paliw lotniczych – 4,5 mln ton (m.in. Police, Blachownia k/Kędzierzyna)
od 1973 – rozwój technologii w USA, W. Brytanii, Japonii, Niemczech
od 1976 – rozwój technologii, instalacje pilotowe USA – Consol, H-Coal, SRC-I-II, EDS, Conoco, CTSL
1978-1998 – NEDOL, NEDO, Japonia, 150t/dobę
lata 70-80-te - rozwój technologii 2 stopniowych – CSTL w USA, BCL w Australii,
1981-1987 - Kohleoel, Ruhrkohle AG. –instalacja pilotowa Bottrop, Niemcy, 200t/dobę
2002 – Chiny, CSTL + Kohleoel + NEDOL, Shenhua Group, projekt instalacji Mongolia W. o produkcji 5 tys. ton paliw/dobę,
2007 – 2010 Shenhua, budowa kolejnych ciągów produkcyjnych paliw płynnych
 
PODSUMOWANIE
Jest szansa dla Polskiej energetyki i górnictwa. Buzek jako przewodniczący Pe  jest życzliwy dla inicjatyw, są szanse finasowania ze środków unijnych jako temat zmiejszenia emisji CO2.
Kejow
 
Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale