Analiza graficzna cen w UE gazu ziemnego.

Z najnowszych danych unijnego biura statystycznego Eurostat wynika, że ceny gazu dla ludności w Polsce należą do najwyższych w Europie w odniesieniu do siły nabywczej Polaków. W drugiej połowie 2009 r. za 1 GJ gazu (to odpowiada 28,3 m sześc. "błękitnego paliwa") gospodarstwa domowe w Polsce musiały wydać 21,81 jednostek PPS - sztucznej waluty, w której Eurostat liczy siłę nabywczą w państwach UE. Był to wydatek o 50 proc. wyższy niż średnia dla wszystkich 27 państw UE.
Więcej...
http://wyborcza.pl/1,75248,7990384,Gaz_dla_Polakow_niemal_najdrozszy_w_calej_UE.html#ixzz0qKUbjHUY
Poglębiona analiza tematu cen
http://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F1%252FEurostat_Gaz_II_Polrocze2009.pdf
Cena gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych wynosząca w drugim półroczu 2009 roku według danych Eurostat 12,78 euro za GJ była w Polsce niższa od średniej europejskiej (EU-27) wynoszącej 14,67 euro za GJ.
W przypadku odbiorców przemysłowych cena gazu (8,36 euro za GJ) była w II połowie ubiegłego roku nieco wyższa niż średnia europejska (8,22 euro za GJ).
http://www.cire.pl/item,47216,1,0,0,0,0,0,eurostat-o-cenach-gazu.html
SKĄD TAKA RÓZNICA?
PODSUMOWANIE
Ceny detaliczne gazu kreowane przez krajowego monopolistę PGNiG dją Polakom wysokie miejsce w rankingu EUROSTAT w UE . Ceny zakupu w Europie Zachodnie spadły jak USA zrezygnowała z części dostaw gazu LNG i cena od razu spadla. Gaz łupkowy (shale gas) w USA poczynił cuda na rynku cen światowego gazu.
Kejow
Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka