kejow kejow
1827
BLOG

W co gra monopolista ORLEN, gdzie jest marża dla stacji paliw

kejow kejow Gospodarka Obserwuj notkę 7

Modelowa marża petrochemiczna grupy PKN spadła w lipcu do 536 euro na tonie z 740 euro na tonie w czerwcu. Marża ta była niższa niż rok wcześniej, kiedy to wyniosła 678 euro.

Koncern poinformował też, że w lipcu br. średnia cena baryłki ropy Brent wzrosła do 102,6 dol. z 94,80 dol. w czerwcu. Rok wcześniej w lipcu średnia cena ropy Brent wynosiła 116,9 dol. według Moeney.pl

E=petrol analitycznie  enach i marżach

Koniec obniżkowej serii w rafineriach

 
W mijającym tygodniu ceny paliw na rynku hurtowym rosły. W górę poszły zarówno notowania benzyny bezołowiowej 95, jak i oleju napędowego. Ta pierwsza na przestrzeni kilku ostatnich dni podrożała o niemal 100 PLN i średnio za metr sześc. tego paliwa w krajowych rafineriach trzeba aktualnie zapłacić 4534,00 PLN. W porównaniu z końcem ubiegłego tygodnia podrożał też olej napędowy, który na rynku hurtowym kosztuje dzisiaj średnio 4502,60 PLN/metr sześc. To przeszło 50 PLN za metr sześc. więcej niż w poprzedni piątek.

 
Na stacjach taniej, ale spadek niewielki

 
Na rynku detalicznym odnotowaliśmy w tym tygodniu spadek cen benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego. Ogólnopolska średnia cena tych paliw spadła o 2 grosze. Średnia cena litra benzyny bezołowiowej 95 wynosi aktualnie 5,85 PLN. Tankując diesla płacimy średnio 5,74 PLN/l. Na niezmienionym od kliku tygodni poziomie utrzymują się ceny 98-oktanowej odmiany benzyny (5,99 PLN/l) i autogazu (2,72 PLN/l).

TAKA SYTUACJA JEŻ BYŁA

Monopolistyczne ceny hurtowe paliw w PKN Orlen pod okiem UOKiK

http://jaron.salon24.pl/403533,monopolistyczne-ceny-hurtowe-paliw-w-pkn-orlen-pod-okiem-uokik

Ceny hurtowi PKN Orlen równe cenom paliw na stacjach paliw ( Orlenu i jego franczyzowych ajentów też)

W co gra monopolisra Orlen??

  • liczy na eliminacja małych stacji
  • liczy na wycofanie się koncernów zagranicznych z rynku detalicznego
  • eskalacja zysku na marży pomięedzy ceą ropy a ceną końcową paliwa

Już nie wuem na co liczyć

Kejow

 

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka