kejow kejow
4834
BLOG

Polski Bill Gates żyje w biedzie - Historia polskich komputerów

kejow kejow Kultura Obserwuj notkę 12

Jacek Karpiński twórca pierwszego polskiego minikomputera

K-202 był małym modularnym komputerem o uniwersalnym zastosowaniu. Jego sercem były 16-bitowe układy scalone. Komputer wzorem współczesnych miał pamięć stałą i operacyjną, które można było rozszerzać, oraz własny system operacyjny - SOK (System Operacyjny Karpińskiego). Dzięki zastosowaniu przez Karpińskiego adresowania stronicowego, komputer dysponował zawrotną jak na owe czasy pamięcią 8 MB (pierwsze amerykańskie minikomputery miały zaledwie 64 kB pamięci), wykonując milion operacji na sekundę, szybciej niż pierwsze komputery osobiste IBM PC, które pokazały się 10 lat później.

- K-202 był ewenementem w Europie, a może i na świecie. Bodajże pierwszy mikrokomputer na świecie.

Upadek

Ekonomicznie nieporadny naukowiec, do tego arogant wobec władzy. Musiało się skończyć tragicznie. Ale było coś jeszcze. Zawiść. Elwro, gdzie produkowano Odrę, nie zapomniało incydentu z Targów Poznańskich. Dyrekcja poskarżyła się ówczesnemu premierowi Piotrowi Jaroszewiczowi, że Karpiński chce ich zniszczyć.

- W Elwro 6 tysięcy ludzi robiło wolniejszą, droższą i wielką Odrę, podczas gdy ja z 200 ludźmi o wiele lepszy minikomputer. Nasz wkład dewizowy wynosił 1800 dolarów, ich - 30 tys. dolarów. Oni nie mieli zamówień, my po targach mieliśmy na prawie 3 tysiące sztuk. Wiadomo było, że nasz sukces ich zje, więc zamiast współpracować, walczyli o swoje tyłki - mówi Karpiński.

Skutecznie. Po kilku miesiącach Karpiński dostał wymówienie. Strażnicy wyprowadzili go z zakładu, którym kierował. 200 niedokończonych minikomputerów zostało zniszczonych. To był koniec K-202. I koniec inżyniera Karpińskiego. Wilczy bilet w nauce i odebrany paszport. W urzędzie paszportowym widniała adnotacja premiera Jaroszewicza - „Nie wydawać do odwołania. Powód: sabotażysta i dywersant gospodarczy". Nagle, niemal z dnia na dzień, został wrogiem ludu.

Link http://www.pulsbiznesu.pl/Default2.aspx?ref=topread&ArticleID=ced27e66-bcf4-4ba2-988a-a37c03ec8515

 

Ryszard Kajkowski

W 1986 r. powstała spółka Procom KK z siedzibą w Gdyni przy ul. Balladyny. - Nazwa jest skrótem od słów: "profesjonalne komputery". Wymyśliła ją żona, która była pierwszym prezesem - mówi Kajkowski. Głównymi akcjonariuszami zostali Lidia Kajkowska i Ryszard Krauze. Zamiast kapitału wnieśli do spółki "każde po dwa mikrokomputery 16-bitowe z oprogramowaniem w równej wartości po 25 mln starych złotych" (zapis we wniosku o rejestrację).

W latach 80. Kajkowski uchodził wśród informatyków za geniusza. Jako jeden z pierwszych w kraju dostrzegł, że na komputerach można zarobić. Założył kilkanaście firm informatycznych (działały jako firmy rzemieślnicze, a żadna nie mogła zatrudniać więcej niż 49 osób). Ściągnął do pracy naukowców, głównie z Politechniki Gdańskiej. Składali komputery, pracowali nad programami i sieciami komputerowymi.

W latach 80. Kajkowski uchodził wśród informatyków za geniusza. Jako jeden z pierwszych w kraju dostrzegł, że na komputerach można zarobić. Założył kilkanaście firm informatycznych (działały jako firmy rzemieślnicze, a żadna nie mogła zatrudniać więcej niż 49 osób). Ściągnął do pracy naukowców, głównie z Politechniki Gdańskiej. Składali komputery, pracowali nad programami i sieciami komputerowymi.

Link: http://www.bankier.pl/forum/pokaz_tresc.html?thread_id=953991&strona=1

 Foto Wikipedia  ELWRO 800 Junior 8-bitowy mikrokomputer domowy z procesorem Zilog Z-80 produkowany od 1986 r. przez zakłady Elwro dla szkół.Działa pod kontrolą systemu operacyjnego CP/J - wersji sieciowej CP/M. Wbudowany interpreter języka BASIC. Możliwość pracy w sieci JUNET. W jednym z trybów pracy jest programowo zgodny z Sinclair ZX Spectrum. Monitor Neptun 156, Drukarka igłowa D100-M Mera Błonie
Jednostka centralna i podwójna stacja dyskietek F-800 (2 x 5,25"). Polskie komputery

Pierwszą polską maszyną liczącą był analogowy Analizator Równań Różniczkowych, zbudowany w 1954 roku przez prof. Leona Łukaszewicza. Maszyna zawierała ok. czterysta lamp elektronowych. Natomiast pierwsza polska maszyna cyfrowa XYZ-1 powstała cztery lata później w Zespole Aparatów Matematycznych Instytutu Matematyki w Warszawie, również pod kierunkiem prof. Leona Łukaszewicza. Architektura XYZ-1 była uproszczeniem komputera IBM 701. Maszyna ta potrafiła w ciągu jednej sekundy dodać ok. 1000 liczb, a pomnożyć ok. 350. W 1962 roku maszyna ta została udoskonalona i wyprodukowana pod nazwą ZAM-2 w około 12 egzemplarzach. Następcą tego komputera był ZAM-41 - komputer zbudowany z tranzystorów. Ta maszyna, mająca parametry porównywalne z najlepszymi maszynami świata, z powodzeniem była wykorzystywana do obliczeń naukowych i konstruktorskich. Maszynę tę można obejrzeć w Muzeum Techniki w Warszawie. Na początku lat 70. Zakłady Elwro we Wrocławiu zaczęły produkować komputery ODRA.

Paweł Węgrzyn

Link http://ck.wsb-nlu.edu.pl/doc/historia_komputera/

Kompendium historyczne

Lista zawierająca komputery produkowane w naszym rodzimym kraju.

 

1950 GAM I (Grupa Aparatów Matematycznych PAN)

1958 XYZ (IMM), EMAL (IBJ)

1960 Opracowanie modelu ODRA 1001 (WZE Elwro)

1963 Wyprodukowanie serii UMC (Politechnika Warszawska) i ZAM 21 (IMM)

1964 Uruchomienie seryjnej produkcji komputerów ODRA 1003 (WZE Elwro)

1966 Uruchomienie produkcji komputerów ODRA 1013 (WZE Elwro). Konstrukcja ZAM-41 (IMM). Wykonanie modelu ODRA 1204 (WZE Elwro).

1967 Uruchomienie produkcji komputera ODRA 1103 i ODRA 1204 (WZE Elwro)

1969 Podpisanie przez Polskę porozumienia o budowie rodziny programowo zgodnych komputerów JS EMC (Jednolity System Elektronicznych Maszyn Cyfrowych) w ramach RWPG.

1970 Uruchomienie produkcji komputerów ODRA 1304 (WZE Elwro)

1972 Wykonanie prototypów ODRA 1325 i ODRA 1305 (WZE Elwro) oraz pierwszego komputera JS EMC, czyli R-30 (WZE Elwro). Seria informacyjna pierwszego minikomputera K-202 (Zakład Doświadczalny IMM)

1973 Uruchomienie seryjnej produkcji komputerów ODRA 1325 i ODRA 1305 (WZE Elwro). Opracowanie minikomputera ośmiobitowego MOMIK 8B (Mera)

1974 Wykonanie serii prototypowej R-32 (Mera Elwro). Uruchomienie produkcji seryjnej MERA 300 na bazie minikomputera MOMIK 8B (Mera ZSM)

1975 Uruchomienie seryjnej produkcji R-32 (Mera Elwro) o symbolu EC 1032. Wykonanie pierwszych minikomputerów 16-bitowych MERA 400 (ZSM)

1976 Uruchomienie produkcji MERA 400

1978 Uruchomienie produkcji R-32 (WZE Elwro) z pamięcią operacyjną o pojemności 1024 KB

1979 Uruchomienie produkcji MERA 60 w oparciu o radziecki procesor Elektronika 60 (CNPSS - Katowice). Podjęcie produkcji systemu SM-3 (Era)

1980 Uruchomienie produkcji procesora komunikacyjnego EC 8371.01 (Mera Elwro)

1981 Uruchomienie produkcji SM-4 (Era)

1983 Uruchomienie produkcji MERA SM4A (Mera). Uruchomienie produkcji mikrokomputerów RTDS 8 (Mera Elzab) oraz ELWRO 500 (Elwro). Produkcja MERITUM (Mera Elzab) oraz innych komputerów osobistych.

 

Potem nadeszła era PC.

 

Ps. Z łezka w oku czytam te informacje i rozpamiętuje kilka szczegółów z moego działania na rynku komputerów.

 

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Kultura