Z europejskiego punktu widzenia jednak najważniejszym elementem podpisanych w Etiopii porozumień jest potwierdzenie budowy Gazociągu Transsaharyjskiego - szacowany koszt tej inwestycji to ponad 9 miliardów euro! Według planów ma on do 2015 r. dostarczać do Europy nawet 30 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, czyli dwa razy tyle, ile wynosi zużycie w Polsce. Trasa gazociągu ma biec z Nigerii - kraju posiadającego siódme największe zapasy tego surowca na świecie (odkryte przy okazji poszukiwania ropy) przez Niger i Algierię, aż do Europy Południowej.
Rurociagi GDPF i GEM istniejace
Gazociagi projektowane GALSI i MEDGAZ
Za Dziennikiem
Projektu GazociąguTrans-Saharan może stać się kluczową i strategiczną infrastrukturą i przyciągnięcia do inwestycji firm z UE," powiedział rzeznik Tarradellas. Zgodnie z rzecznikiem ", Nigeria i Algieria wydaje się bardzo zaangażowana w ten projekt".
Gdy zostanie on ukończony, rurociąg będzie w stanie do transportu do 30 mld metrów sześciennych gazu w Nigerii ponad 4300 kilometrów z pustyni na rynkach UE poprzez Algieria. W ramach aktualnych planów, rurociąg może rozpocząć działalność od 2015 roku.
W



Komentarze
Pokaż komentarze (3)