5 obserwujących
595 notek
126k odsłon
  72   0

Studnia bez dna

Im wiedza jest większa, tym bardziej wzmacnia człowieka, kształtuje jego światopogląd, poszerza horyzonty myślowe. Staje się wielkim bogactwem, właściwie rzeczą bezcenną.

Ma też inne oblicze, o czym wymownie sugeruje arabskie przysłowie: ‘’ sytości nigdy nie zaznają dwa rodzaje ludzi. Ci, co dążą do bogactwa i ci, co poszukują wiedzy’’. Właśnie, jest ona poniekąd narkotykiem, którego zażywanie nie skończy się u człowieka po kres jego życia. To tytułowa studnia bez dna.

Jej nadmiar powoduje, że człowiek prędko staje się dojrzały, czasem nawet za bardzo. Przeradza się wtedy w ciężar, momentami trudny do uniesienia. Obrazuje to świetnie polskie porzekadło:’’ im kto mniej wie, tym lepiej śpi’’.

Z drugiej strony brak wiedzy nie wróży w zasadzie niczego dobrego. Tutaj znów posilę się kolejną rodzimą maksymą podkreślającą tę tezę: ‘’ciemnota jest gorsza od zbrodni’’.

Pomimo wszystko warto wiedzę pogłębiać, zważywszy, że jest teraz bardzo łatwo dostępną dla każdego. To najcenniejszy dar, jaki może nam zaoferować świat.


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale