4 obserwujących
552 notki
118k odsłon
171 odsłon

Niemożliwe? A jednak

Wykop Skomentuj2

Nie ma chyba innego państwa, do którego Polacy żywiliby większe kompleksy niż do Niemiec. Nasi rodacy rozpaczliwie starają się znaleźć coś, w czym nie bylibyśmy od nich gorsi. Dlatego też podjąłem się karkołomnego zadania wyszukania takich przykładów.

Zacznijmy może od II wojny światowej – gdy nazistowskie Niemcy okupowały Polskę przejęły dość sporo polskich wynalazków.

Uruchomiono dla potrzeb Wehrmachtu produkcję pistoletu Vis w fabryce broni w Radomiu. Broń ta, zdaniem jednego z prestiżowych czasopism, jest uważana za jeden z najlepszych pistoletów w historii.

Również przejęto radiostacje polowe N2 od Wojska Polskiego, jedne z najlepszych na świecie.

W dziedzinie lotnictwa Lufthansa wdrożyła do służby w swoich szeregach bardzo dobry samolot pasażerski RWD, a do Muzeum Techniki w Berlinie wstawiono jako eksponat świetny samolot szkoleniowy PWS-33 Wyżeł.

Przenieśmy się do czasów współczesnych. Sporą furorę robią za granicą autobusy firmy Solaris, jeździ na nich m.in. Berlin. Także polskie pociągi ( jeśli się nie mylę firmy Pesa) radzą sobie coraz lepiej na niemieckich torach. Widziałem kiedyś też program w telewizji, że na głównej ulicy handlowej Berlina, sporo polskich firm ma swoje placówki.

Czyli co, jeśli się chce, to i w stosunku do naszych zachodnich sąsiadów nie musimy być tak bardzo zakompleksieni. Jeśli się chce, to można i tam coś osiągnąć.


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale