12 obserwujących
208 notek
162k odsłony
  1850   3

Celebrycki ekshibicjonizm, ciężka i zakaźna choroba XXI wieku.

Kasia Tusk dostała od męża torebkę marki Chanel za 30 tys. złotych. Pochwaliła się tym faktem w mediach społecznościowych. Królewskie życie Mai Bohosiewcz. Sprowadziła do Dubaju ukochanego psa. Młodsza z sióstr Bohosiewicz przeprowadziła się z rodziną do słonecznego Dubaju, skąd wytrwale raczy swoich fanów kolejnymi kadrami z bajkowego życia, mimochodem - a może przede wszystkim - lokując przeróżne produkty.
Joanna Przetakiewicz i Rinke Rooyens bawią się na bogato. Potrafią się bawić i udowadniają to przy każdej możliwej okazji. W tym roku Joanna i Rinke postanowili spędzić świąteczny czas w gronie "supercelebrytów", oczywiście całe wydarzenie było obszernie transmitowane w sieci. Edyta Herbuś "publicznie" świętowała urodziny ukochanego dziadka dziadka. Wśród celebrytów, którzy postanowili pochwalić się w sieci swoimi dziećmi i ich osiągnięciami w mijającym roku szkolnym nie zabrakło Cichopków i Jarosława Bieniuka. Z dumy pękali też Tomasz Oświeciński, Aneta Zając i Zosia Ślotała.


Królikowski, Herbuś, Cichopek, Socha, Koroniewska, Lewandowska, czyli  celebryci na zagranicznych wakacjach, można by długo wyliczać. Chętnie  chwalą się nimi w sieci.  Edyta Herbuś na Zanzibarze, Izabella Krzan na Malediwach, Katarzyna Cichopek na Dominikanie - dowiadujemy się każdego dnia. Można powiedzieć, że skoro mają taką możliwość, to niech korzystają. Ale kiedy publikują kolejne już zdjęcie w bikini, radząc nam, żebyśmy szukali spokoju i "wytrwali w tym razem", wielu internautom otwiera się w tym momencie przysłowiowy nóż w kieszeni.
Bywało, że to paparazzi doprowadzali gwiazdy do prawdziwej furii. Szymon Majewski wdał się w bójkę z fotoreporterami, gdy ci zaczęli fotografować jego spalone mieszkanie. Tabloidy rozpisywały się też na temat wybuchu agresji Piotra Adamczyka. Aktor miał zaatakować paparazzich i wybić szybę w ich samochodzie. Potem menedżerka artysty tłumaczyła, że mężczyźni naruszyli granice jego posesji i za wszelką cenę usiłowali sfotografować Adamczyka, oraz jego ówczesną partnerkę Weronikę Rosati. Dwoje innych paparazzich musiało się salwować ucieczką przed rozjuszonym Andrzejem Chyrą. Wcześniej zrobili aktorowi zdjęcie, gdy w środku nocy oddawał mocz pod murem. Dziś paparazzi to ginący gatunek. Dziś celebryci fotografują się i upowszechniają te zdjęcia sami.


Symbolem zmieniających się czasów wydają się perypetie Anny Muchy. Kilkanaście lat temu aktorka i celebrytka wytoczyła proces „Faktowi”, który zamieścił zdjęcia przedstawiające ją toples na plaży w Egipcie. „Poczułam się, jakby mnie zgwałcono” – mówiła. Pod koniec ub.r. na instagramowym profilu Muchy fani mogli obejrzeć jej półnagie zdjęcia – również z egzotycznych wakacji. Czym jest spowodowany ten wspólczesny nienasycony ekshibicjonizm? Dlaczego niektórzy mają tak silną potrzebę chwalenia się dosłownie wszystkim? Dorota Wellman jest jedną z nielicznych gwiazd, które nie mają kont w mediach społecznościowych. Ją także nurtuje to zjawisko. Nie kryje zdziwienia tym, że niektórzy pokazują w sieci rzeczy prywatne, błahe i zupełnie niepotrzebne.
Dziwiło mnie to, że ktoś codziennie umieszcza zdjęcie, lub opisuje swoje śniadanie. Zupełnie jakby to interesowało cały świat. Albo szczegółowo opisuje swój cały dzień. Prowadzi taki publiczny pamiętnik. Nie za ciekawy zresztą - pisze Dorota Wellman. - Dlaczego ludzie chcą obcym ludziom opowiadać o swoim życiu? I to ze szczegółami? - pyta prezenterka. I stawia kilka tez. - Może media społecznościowe są prawdziwym rajem dla narcyzów, najbardziej lubiących opowiadać o sobie. Albo dla osób niedowartościowanych i tak naprawdę samotnych. Pokazując swoje tajemnice, nareszcie mają widownię. Może media społecznościowe są po prostu dla osób niedowartościowanych?


Wiele osób może lepiej, lub gorzej udawać "szczęśliwych" w tym swoim zagubieniu, czy osamotnieniu (bycie w parze nie przeszkadza), ale dziwię się takim osobom,  jak chociażby Anna Lewandowska, czyli spełnionym w małżeństwie i macierzyństwie, a jednak dotkniętych tym syndromem. Rozumiem pochwalić się rodzinie, najbliższym przyjaciołom, ale tak obnażać się przed wszystkimi, to jakaś paranoja i problemy ze zdrowiem psychicznym. Wydać majątek, jechać na kraj świata na egzotyczne wakacje, nie po to, aby cieszyć się z najbliższymi, ale po to, aby móc pochwalić się przed innymi, podobnie myślącymi i wyprzedzić ich chociażby o przysłowiowy paznokieć, to jest naprawdę niezły odlot i jednocześnie deprymujące ciśnienie.
I jeszcze później często ten żałosny kwik, że hejt, że nie wszyscy są szczęśliwi tym moim szczęściem, to już zupełny infantylizm i oderwanie od rzeczywistości.


Narcyzm jest powszechną cechą, która może mieć różne nasilenie. Jednak nadmiar miłości własnej bywa szkodliwy. Mówimy wówczas, że takie osoby mają wyolbrzymione poczucie własnej wartości, że przeceniają swoje talenty i osiągnięcia niewspółmiernie do rzeczywistych doświadczeń. Często fantazjują o swoich nieograniczonych możliwościach, lub innych zdolnościach. Mają poczucie wyjątkowości, oraz unikatowości i oczekują takiego traktowania od otoczenia. W ostatnich latach kozetki u psychoterapeutów i psychiatrów przeżywają prawdziwe oblężenie. Do lekarzy specjalistów w gabinetach psychoterapii i psychiatrii brakuje terminów na parę miesięcy do przodu. Lista klientów z mediów społecznościowych wciąż się wydłuża.

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości