Józef Krajewski h. Jasieńczyk
Z prochów naszych powstaną mściciele!
19 obserwujących
651 notek
492k odsłony
  945   0

Joe Chal – Czy ludzie religijni są "mniej inteligentni"?

Joe Chal vel Chalubowicz
Joe Chal vel Chalubowicz

               

                                          Foto: Uniwersytet w Rochester;

 

Ludzie religijni są "mniej inteligentnymi", mówią naukowcy z Uniwersytetu w Rochester.

Ludzie religijni są mniej inteligentni niż niewierzący, według przeanalizowanych 63 badań naukowych, ale nie z tych powodów o których myślisz.

Miron Zuckerman kierował zespołem z Uniwersytetu w Rochester, który znalazł "pewną negatywną relację między inteligencją a religijnością" w 53 z 63 badań.

Grupa naukowców pod kierownictwem Zuckrmana stwierdziła, że nie było to spowodowane tym, że inteligentni ludzie "wiedzą lepiej, więcej", ale często, ponieważ są oni lepiej przygotowani aby zaoferować sami sobie psychologiczne korzyści jakie oferuje religia.

"Inteligentni ludzie zazwyczaj spędzają więcej czasu w szkole - formy samoregulacji, które mogą przynieść długotrwałe korzyści", piszą naukowcy. "Bardziej inteligentni ludzie zwykle dostają wyższe stanowiska pracy i lepsze zatrudnienie, wyższe wynagrodzenie i może to prowadzić do wyższej samooceny, zachęcać i przekonywać do osobistej samokontroli."

Wyniki badan zostały opublikowane w czasopiśmie akademickim Przegląd Osobowości i Psychologii Socjalnej (Personality and Social Psychology Review), w którym oszacowano naukowo i stwierdzono, że "58 procent losowo wybranych naukowców w Stanach Zjednoczonych wyraża niedowierzanie, lub wątpliwości co do istnienia Boga, odsetek ten wzrósł do prawie 70 procent dla najwybitniejszych naukowców ".

"Ludzie posiadający te funkcje, które zapewnia religia najczęściej są ateistami, natomiast ludzie, którzy potrzebują tej funkcji, jaka zapewnia religia (np. biedni, słabi, bezradni) najczęściej adoptują religię," napisali badacze.

 

              

Postscriptum

To, że przeprowadzono takie badania i wyciągnięto z tego takie wnioski wcale nie oznacza, że zgadzam się z nimi. Wiem, że wielu ludzi potrzebuje wsparcia i takowe znajdują w religii, której się poświęcają i głęboko wierzą w Boga.

Myślę, że temat ten wart jest dyskusji.

W artykule tym wykorzystano notkę naukowa z Uniwersytetu w Rochester oraz źródła własne. 

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo