15 obserwujących
162 notki
112k odsłon
942 odsłony

Świnoujście- finalnie światło w tunelu.

Wykop Skomentuj9

Wczoraj Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Po latach obiecanek cacanek i łowienia ryb w mętnej wodzie ta upragniona przez mieszkańców i turystów inwestycja zmaterializuje się, jak wszystko pójdzie dobrze, w 2022 choć upadłość Energopolu Szczecin mogła wprowadzić pewne obawy.
Wydanie zezwolenia było praktycznie formalnością, maszynę TBM (Tunnel Boring Machine)do drążenia tunelu zamówiono już wcześniej, 13 wrzesnia 2019. Jej projektowanie potrwa do listopada, produkcja do maja 2020 a transport i montaż do konca 2020. Ma mieć dlugość 101 metrów i wagę 2740 ton, będzie wyprodukowana, złożona i przetestowana w Chinach przez chińską firmę China Railway Engineering Group Co. Ltd a nastepnie zdemontowana, przetransportowana do Świnoujścia i uruchomiona ponownie. Gdy wejdzie do akcji stanie się największą maszyną tego typu jaką kiedykolwiek poslużono się w Polsce.
Poglądowy plan konstrukcji poniżej.

image.

Jest to dobra a nawet świetna wiadomość zwłaszcza, że 100m od przeprawy promowej Karsibór odkryto niedawno w czasie prac przygotowawczych do pogłębiania kanału niewybuch angielskiej pięciotonowej  bomby lotniczej 'Tallboy', najprawdopodobniej zrzuconej na niemiecki cieżki krążownik 'Lutzow'  16 kwietnia 1945. To już czwarty niewybuch odkryty przez niemiecką firmę Seaterra, poprzednio w połowie sierpnia unieszkodliwiono angielską minę lotniczą typu Mark VI i niemiecką bombę głębinową typu DM-11 . W lipcu znaleziono natomiast minę Mark IV i być może nie jest to koniec podobnych znalezisk. 
Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka