Szpargały
Świat przedwojenny przeobraża się na naszych oczach w legendę, dla jednych przetkaną światłem i barwą, dla innych – wrażliwych na propagandę – pełną cieni. Edward hrabia Raczyński, 1991
11 obserwujących
136 notek
32k odsłony
66 odsłon

„Lechia” SA, dawniej „Kujawski, Milewski i S-ka"

Wykop Skomentuj

 „Lechia” SA, dawniej „Kujawski, Milewski i S-ka"


   Przedsiębiorstwo powstało w 1907 r. pod nazwą: „Kujawski, Milewski i S-ka”, Fabryka Turbin, Maszyn i Kamieni Młynarskich w Lublinie. Zajmowało się produkcją kamieni młyńskich, maszyn oraz urządzeń młyńskich, wytwarzało odlewy żeliwne, perlaki, pędnie i ich części, a także artykuły techniczne.

    W dniu 7 lipca 1922 r. zostało przekształcone w spółkę akcyjną. Zarząd Spółki mieścił się w Lublinie przy ulicy  1 Maja 25, zakłady pod tym samym adresem, ponadto oddział w Żywcu przy ulicy Sienkiewicza 21 i skład fabryczny w Wilnie.

    W drugiej połowie lat 30. XX w. Radę Nadzorczą Spółki tworzyli: Stefan Ciswicki (prezes), dr Marcin Garbaczewski, inż. Tadeusz Szwetner, Stanisław Scholtz oraz inż. Henryk Emme, a Zarząd stanowili: Teodor Kujawski, Stanisław Dylewski i Józef Mazurkiewicz.

    Kapitał akcyjny Spółki wynosił w tym czasie 287 500 zł i był podzielony na 2875 akcji na okaziciela o wartości nominalnej 100 zł. W 1938 r. zakład został wydzierżawiony przez Lubelskie Zakłady Mechaniczne M. Sowy w Lublinie.

image

5 akcji imiennych spółki „Lechia” SA, dawniej „Kujawski, Milewski i S-ka” o wartości nominalnej 10 zł każda, z dnia 15 lipca 1926 r.

 Źródła:

Rocznik polskiego przemysłu i handlu 1938. Polska Spółka Wydawnictw Informacyjnych, Warszawa 1938.

Wilczek M.T.: Papiery wartościowe przemysłowych spółek akcyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Wybór, UE Katowice 2016.

www.szukajwarchiwach.pl


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka