Szpargały
Świat przedwojenny przeobraża się na naszych oczach w legendę, dla jednych przetkaną światłem i barwą, dla innych – wrażliwych na propagandę – pełną cieni. Edward hrabia Raczyński, 1991
12 obserwujących
159 notek
39k odsłon
96 odsłon

„Unia” Zjednoczone Fabryki Maszyn, dawniej „A. Ventzki, Blumwe i Peters” SA Grudziądz

Wykop Skomentuj2

    W 1882 r. August Ventzki uruchomił w Grudziądzu Fabrykę Maszyn i Narzędzi Rolniczych. Pierwszym znanym produktem tej firmy był dwuskibowy pług z 1882 r., kolejny to jednoskibowy pług koleśny, który zwyciężył w konkursie maszyn rolniczych w Rothehaus w Westfalii. Maszynę tę w kolejnych latach wyprodukowano w tysiącach sztuk pod nazwą „Zwycięzca”.

    W 1920 r. fabrykę przekształcono w Spółkę Akcyjną Pomorska Fabryka Maszyn. Rok później, po połączeniu z fabrykami w Chełmnie i Bydgoszczy, Spółka przyjęła nazwę: „Unia” Zjednoczone Fabryki Maszyn, dawniej „A. Ventzki, Blumwe i Peters” SA Grudziądz. W 1926 r. w zakładach Spółki produkowano 5000 ton maszyn i urządzeń rolniczych, m.in. brony, siekacze do buraków, dołowniki do kartofli, gniotowniki, grabie konne, kartoflarki, kieraty, kultywatory, lemiesze, młockarnie, młynki do czyszczenia zboża, odlewy maszynowe i metalowe, odlewy utwardzone i żeliwne, parniki, pielniki, płuczki do ziemniaków, pługi i ich części, radełka, ruszty, sieczkarnie, siewniki, walce rolnicze oraz wialnie i włóki.

    Kapitał zakładowy Spółki wynosił 1 375 000 zł i był podzielony na 12 813 akcji na okaziciela i 937 akcji imiennych uprzywilejowanych po 100 zł. Spółka była notowana na giełdzie w Poznaniu.

    Wartość sprzedaży w 1936 r. wynosiła 3 250 000 zł, a zatrudnienie w 1939 r. – ponad 1350 osób. Radę Nadzorczą w tym czasie stanowili: Bernard Sypniewski (prezes), Lucjan Prądzyński, Józef Włodek, inż. Gustaw Peters oraz inż. Rudolf Ventzki, a Zarząd: Józef Szteger (dyrektor zarządzający) i Eugeniusz Blatton (prokurent). 

image

Akcja na okaziciela spółki „Unia” Zjednoczone Fabryki Maszyn, dawniej „A.Ventzki, Blumwe i Peters” SA o wartości nominalnej 100 zł z dnia 20 października 1927 r.


Źródła:

Rocznik polskiego przemysłu i handlu 1938. Polska Spółka Wydawnictw Informacyjnych, Warszawa 1938.

Wilczek M.T.: Papiery wartościowe przemysłowych spółek akcyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Wybór, UE Katowice 2016.

www.mmgrudziadz.pl/artykul/historia-pomorskiej-fabryki-maszyn-w-grudziadzu

www.uniagroup.com


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka