Szpargały
Świat przedwojenny przeobraża się na naszych oczach w legendę, dla jednych przetkaną światłem i barwą, dla innych – wrażliwych na propagandę – pełną cieni. Edward hrabia Raczyński, 1991
15 obserwujących
199 notek
49k odsłon
  84   0

Kopalnia Węgla Kamiennego Antonsglück (Szczęście Antoniego) SA w Katowicach

   Wyższy Urząd Górniczy we Wrocławiu w dniu 11 czerwca 1792 r. wydał zezwolenie na budowę kopalni w Dębieńsku Wielkim. Pierwsza wybudowana i uruchomiona w 1798 r. kopalnia nosiła nazwę „Neues Glück” („Nowe Szczęście”). Niedługo w jej pobliżu odkryto nowy pokład węgla, któremu nadano nazwę „Anton” („Antoni”). Zezwolenie na eksploatację nowego pokładu uzyskano w dniu 6 marca 1807 r. Pole to w następnych latach kilkakrotnie powiększano.

   W 1820 r. nastąpiło połączenie kopalń „Nowe Szczęście” i „Antoni”, tworząc nową kopalnię o nazwie „Antonsglück” („Szczęście Antoniego”). Kopalnia ta funkcjonowała aż do początku II wojny światowej.

   W okresie międzywojennym należała do Polski, a siedzibą Spółki, utworzonej na jej majątku w dniu 1 czerwca 1923 r., były Katowice.

image

Akcja Kopalni Węgla Kamiennego „Antonsglück” SA o wartości nominalnej 5000 RM, wyemitowana w dniu 1 czerwca 1923 r.

Źródła:

Wilczek M.T.: Papiery wartościowe przemysłowych spółek akcyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Wybór, UE Katowice 2016. 

www.sitg.rybnik.pl


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka