Szpargały
Świat przedwojenny przeobraża się na naszych oczach w legendę, dla jednych przetkaną światłem i barwą, dla innych – wrażliwych na propagandę – pełną cieni. Edward hrabia Raczyński, 1991
17 obserwujących
224 notki
55k odsłon
  67   0

Polski Przemysł Naftowy SA w Warszawie

   Spółka powstała w 1921 r. w celu prowadzenia działalności w przemyśle naftowym, a w szczególności nabywania oraz eksploatowania terenów naftowych, prowadzenia wierceń, budowania i organizowania rafinerii nafty, urządzania rurociągów naftowych, magazynowania ropy, eksploatacji łupków bitumicznych itd. Realizacja tych celów wiązała się z nabyciem i przejęciem na własność następujących majątków:

1) kopalni „Bianka” w Borysławiu, należącej do spadkobierców Romana Lossowa,

2) majątku spółki Polski Przemysł Naftowy sp. z o.o. w Borysławiu,

3) kopalni nafty „Spouter” w Mraźnicy i terenu naftowego „Huczko” pod Dobromilem, należących do Franciszka Bruggera,

4) 51% kopalni „Wit” w Ratoczynie,

5) przedsiębiorstwa naftowego firmy „Mazury” sp. z o.o. w Rymanowie,

6) przedsiębiorstwa naftowego firmy „Kujawy” sp. z o.o. w Rymanowie,

7) terenów należących do Izasława i Michała Sroczyńskich oraz Zygmunta Russockiego w gminach Binków, Szymbark i Rychwałt.

   Założycielami Spółki byli Franciszek Brugger, Izasław Sroczyński i Stanisław Mikułowski-Pomorski. Siedzibą Spółki była Warszawa. Kapitał zakładowy określono na 100 000 000 mkp, podzielony na 100 000 akcji po 1000 mkp. Akcje były wydawane również w odcinkach zbiorowych po 5, 10 i 25 akcji. W późniejszym czasie Spółka stała się właścicielem kopalń „Polanka I” i „Polanka II” oraz „Kiernica” w Bitkowie, kopalń „Podlasie” i „Ropex”, a także szybów: „Roman”, „Michał”, „Izasław”, „Franek” i „Stanisław” w Iwoniczu oraz szybów „Irena” i „Gabryela” w Trześniowie. Spółka posiadała udziały w Rafinerii Olejów Mineralnych i Zakładach Chemiczno-Naftowych „Kontakt” SA oraz w TA „Międzynarodowe Gazociągi” .

image

25 akcji na okaziciela Polskiego Przemysłu Naftowego SA po 1000 mkp każda, z 1921 r. 


Źródła:

Dziennik Urzędowy RP „Monitor Polski” z 19.01.1921, nr 14.

Dziennik Urzędowy RP „Monitor Polski” z 20.06.1923, nr 137.

Wilczek M.T.: Papiery wartościowe przemysłowych spółek akcyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Wybór, UE Katowice 2016.


Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka