Szpargały
Świat przedwojenny przeobraża się na naszych oczach w legendę, dla jednych przetkaną światłem i barwą, dla innych – wrażliwych na propagandę – pełną cieni. Edward hrabia Raczyński, 1991
18 obserwujących
259 notek
61k odsłon
  48   0

„TEHATE” Towarzystwo dla Handlu, Przemysłu i Rolnictwa SA w Warszawie

   Statut spółki „TEHATE” Towarzystwo dla Handlu, Przemysłu i Rolnictwa SA został zatwierdzony w dniu 16 sierpnia 1920 r. Spółka została założona w celu przejęcia od dotychczasowych właścicieli i rozszerzenia działalności następujących przedsiębiorstw: Towarzystwa dla Handlu, Przemysłu i Rolnictwa we Lwowie stowarzyszenia z ograniczoną poręką, Towarzystwa Handlowo-Technicznego „TEHATE” sp. z o.o. we Lwowie, Spółki „Borek” Fabryka Maszyn i Odlewnia sp. z o.o. w Krakowie, Spółki „Polski Przemysł Chemiczny” sp. z o.o. w Krakowie oraz Towarzystwa Przemysłu Ceglarsko-Ceramicznego „Franciszek Brugger & S-ka” sp. z o.o. w Stryju.

   Siedziba Spółki mieściła się w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 5. Jej założycielami byli Tadeusz Sroczyński i Franciszek Brugger. Spółka miała prawo otwierać oraz prowadzić zakłady przemysłowe, handlowe, oddziały, składy, biura, ajentury w kraju i za granicą, a także, za pozwoleniem ministra skarbu, zakładać instytucje kredytowe, mające związek z prowadzonymi przez Spółkę przedsiębiorstwami. Kapitał zakładowy Spółki został określony na 30 000 000 mkp, podzielony na 30 000 akcji po 1000 mkp każda. Na początku lat 20. XX w. prezesem Rady Nadzorczej był Tadeusz Sroczyński, a dyrektorem zarządzającym – inż. Mieczysław Markiewicz.


Źródła:

Dziennik Urzędowy RP „Monitor Polski” z 25.08.1920, nr 192.

Kapitał państwowy w spółkach prawa handlowego u schyłku Drugiej Rzeczypospolitej. WNAP, Kraków 2004.

Spółki akcyjne w Polsce 1920/21 PAR S.A. 1922.

Wilczek M.T.: Papiery wartościowe przemysłowych spółek akcyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Wybór, UE Katowice 2016.


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka