Szpargały
Świat przedwojenny przeobraża się na naszych oczach w legendę, dla jednych przetkaną światłem i barwą, dla innych – wrażliwych na propagandę – pełną cieni. Edward hrabia Raczyński, 1991
18 obserwujących
264 notki
63k odsłony
  42   1

Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych w Poznaniu

To nowość w różnych zdarzeniach mających tu miejsce. Minęła 20.00 i notka się nie pojawiła. Zadziwiające. Puszczam zatem "ręcznie"

Zakład miał siedzibę w Poznaniu przy pl. Nowomiejskim 8. Był instytucją publiczno-prawną. 1 grudnia 1932 r. na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Krajowe Ubezpieczenie Ogniowe w Poznaniu złączono z Pomorskim Stowarzyszeniem Ubezpieczeń od Ognia, tworząc Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Poznaniu.

Przedmiotem jego działalności były ubezpieczenia od ognia i gradobicia na terenie województw poznańskiego i pomorskiego. Komisarzem rządowym w latach 30. XX w. był Stanisław Polniak, a dyrekcję stanowili: inż. Franciszek Baranowski (dyrektor naczelny) i dr Józef Rzóska (zastępca dyrektora).

W połowie lat 30. XX w. Radę Zakładu tworzyli: Ludwik Begale, Wincenty Łącki, Leon Barciszewski, Feliks Buczkowski, Stanisław Kaucki, Tadeusz Kentzer, Władysław Nowakowski, Lucjan Prądzyński, dr Juliusz Trzciński, Mikołaj Zakrzewski i Witold Żbikowski. Zarząd w tym czasie stanowili: Ludwik Bengale, Wincenty Łącki, inż. Wacław Fachinetti, Adam Korzeniewski, dr Konrad Siudowski, dr Teodor Swinarski, Michał Zenkteler, Zygmunt Tebinka i Aleksander Trzciński.

Zakład posiadał udziały w „Warcie” Towarzystwie Reasekuracyjnym SA w Warszawie w wysokości 317 200 zł. Miał oddziały w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 22, w Gdyni przy ul. 10 Lutego 18 oraz w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 71.

image

Polisa ubezpieczenia mienia ruchomego od ognia Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych w Poznaniu z 1934 r.

image

Polisa ubezpieczenia budowli od ognia Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych w Poznaniu z 1937 r.


Źródła:

Rocznik polskiego przemysłu i handlu 1934. Polska Spółka Wydawnictw Informacyjnych, Warszawa 1934.

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej o reorganizacji prawno-publicznych zakładów ubezpieczeń w województwach poznańskiem i pomorskiem z dn. 27 października 1932 r. Dz.U. 1932, nr 94, poz. 811.

Wilczek M.T.: Towarzystwa ubezpieczeniowe w II Rzeczypospolitej Polskiej, Mikołów-Kamionka 2018.


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka