Szpargały
Świat przedwojenny przeobraża się na naszych oczach w legendę, dla jednych przetkaną światłem i barwą, dla innych – wrażliwych na propagandę – pełną cieni. Edward hrabia Raczyński, 1991
9 obserwujących
126 notek
30k odsłon
79 odsłon

Fabryka Łączników i Wyrobów Lano-Kutych „Ernest Erbe” SA

Wykop Skomentuj

    Ernest Erbe uruchomił w 1886 r. w Łosicach kuźnię jego imienia, wytwarzającą sprzęt i narzędzia rolnicze. Kolejne rozbudowy doprowadziły do rozpoczęcia w 1901 r. produkcji żeliwnych łączników. Rozwój produkcji i znaczenia spowodowały zmianę nazwy na „Fabryka Łączników i Wyrobów Lano-Kutych «Ernest Erbe» w Zawierciu”. Firma otworzyła swoje przedstawicielstwa handlowe i składy w Warszawie, St. Petersburgu, Moskwie i Rostowie. Zaprzestanie produkcji spowodowała I wojna światowa.

    Po wojnie zakład zmodernizowano, poszerzono oferowany asortyment oraz zintensyfikowano eksport. Wywożono wyroby do Anglii, Holandii, Belgii, krajów skandynawskich, Turcji, Bułgarii, a nawet Egiptu i Indii.

    W 1918 r. właścicielem firmy został Aleksander Erbe, syn Ernesta. Od stycznia 1930 r. Erbe pełnił funkcję członka Rady Przybocznej Tymczasowego Przełożonego Zarządu Miasta z ramienia Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem. Na początku lat 30. należał do Komisji Opieki Społecznej, był członkiem Kolegium Kościelnego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Zawierciu oraz członkiem miejscowej Rady Nadzorczej Komunalnej Kasy Oszczędności, działał też w lokalnej społeczności muzycznej i organizacjach dobroczynnych.

    W  1936 r.,  po  śmierci  Ernsta Erbe,  firma  została  przekształcona w spółkę akcyjną z kapitałem 2 300 000 zł, podzielonym na 2300 akcji o wartości nominalnej 1000 zł. W Zarządzie Spółki zasiadali: Aleksander Erbe (dyrektor zarządzający), jego żona Wanda i córka Maria Węgierska. Pod koniec  lat  30. XX w.  Spółka  zatrudniała  około  640 osób.  W  1936 r.  wartość  sprzedaży  wyniosła 2 300 000 zł.

image

Akcja na okaziciela Fabryki Łączników i Wyrobów Lano-Kutych „Ernest Erbe” SA o nominale 1000 zł z 1936 r.

Źródła:

Rocznik polskiego przemysłu i handlu 1938. Polska Spółka Wydawnictw Informacyjnych, Warszawa 1938.

Wilczek M.T.: Papiery wartościowe przemysłowych spółek akcyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Wybór, UE Katowice 2016.

www.dawne-zawiercie.pl/ernest_erbe

www.eeodlewnia.pl


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka