Karolina Króliczek Karolina Króliczek
245
BLOG

Diabeł Tasmański tkwi w Australii.

Karolina Króliczek Karolina Króliczek Polityka Obserwuj notkę 9

Australia to kraj, w którym polityczny diabeł tasmański nigdy nie mówi dobranoc…

Ów diabeł tasmański nosi nazwę federacyjnej monarchii konstytucyjnej z dwuizbowym parlamentem na czele. Reprezentacyjną głową państwa jest Elżbieta II z dynastii Windsor, praktycznie władzę w jej imieniu od 5 września 2008r. sprawuje gubernator generalny – Quantin Bryce(co warto podkreślić – pierwsza kobieta na tym stanowisku, bezpartyjna).

Premierem Australii jest Kelvin Rudd, lider socjaldemokratycznej, centrolewicowej partii rządzącej – Australian Labor Party(ALP). Rudd jest premierem Australii od 3 grudnia 2007r. Elektorat pozyskał deklaracją wycofania wojsk australijskich z Iraku oraz obietnicą ratyfikacji protokołu z Kioto. "Dla Australijczyków zmiany klimatyczne nie są już bynajmniej odległym zagrożeniem" - powiedział Rudd uczestnikom konferencji na Bali(już po wyborach), gdzie Australia ratyfikowała protokół z Kioto. "Nasze rzeki umierają, pożary buszu są częstsze i bardziej niszczące niż dotąd, a cuda naszej przyrody - Wielka Rafa Koralowa, Kakadu i dżungle są zagrożone".

W telewizyjnej debacie 21 października 2007r. pokonał byłego już premiera Johna Howarda. 13 lutego 2008 roku Rudd wygłosił w Parlamencie przemówienie, w którym przeprosił Aborygenów za dyskryminację, a zwłaszcza za „politykę skradzionego pokolenia”. Politykę w ramach której dzieci Aborygenów w latach 1900-1970 zostały odseparowane od rodzin w ramach przymusowej asymilacji. Problem doskonale ukazał australijski reżyser – Philips Noyce w „Polowaniu na króliki” i historii dzieci ze Stolen Generation (Skradzione Pokolenie). Kevin Rudd zapowiedział nowy styl przywództwa, zbudowanie alternatywy wobec rządzącej koalicji w sprawach gospodarczych, wojny w Iraku czy federalizmu krajowego.

Władzę ustawodawczą w Australii dzierży dwuizbowy parlament – Senat(6-letnia kadencja,76 senatorów, co 3 lata połowa składu jest odnawialna dla zachowania ciągłości rządów) oraz Izba Reprezentantów(3-letnia kadencja,150 deputowanych). W Senacie zasiadają senatorowie lewicowej ALP(lider-Rudd)-32 senatorów, prawicowej wręcz konserwatywnej Liberal Party of Australia na czele z Malcolmem Turnbullem (32 senatorów), lewicowi Australia Regens(5) z Bobem Brownem, Warren Truss z The Nationals(4), Country Liberal Party(1),prawicowej Family First Party(1)- Steve Fielding oraz jeden senator niezrzeszony.

W Izbie Reprezentantów istniejącej notabene jako dominium(wywodzącej się z Wielkiej Brytanii) ALP obsadziło aż 83 deputowanych, prawicowa Liberal Party of Australia(55),The Nationals(9),niezrzeszone są 3 osoby. Dla liberalnych Australijskich Demokratów(Australian Democrats),Partii Jednego Narodu czy konserwatywnej, protestanckiej Partu Demokratycznej(lider – pastor Fred Nile, najczęściej zdobywającej 1%głosów) podwoje australijskiego parlamentu okazały się nie do przejścia.
Dwie główne partie rządzące – czyli lewicowa ALP i konserwatywna, prawicowa The Liberal Party różnią się elektoratem. W ALP zdecydowaną większość stanowi miejski proletariat oraz nieliczne wsparcie klasy średniej. Prawicowa Liberal Party of Australia jest w bardzo dużym stopniu reprezentowana przez podmiejski elektorat i mieszkańców obszarów wiejskich.

ALP i The Liberal Party of Australia pozostają(jak to w polityce) w ciągłej rywalizacji o jak największy elektorat i objęcie stanowiska partii rządzącej. Kelvin Rudd i Malcolm Turnbull prezentują przeciwległe grupy interesu na linii prawica-lewica. Były minister Australii – Howard, reprezentujący The Liberal Party był politykiem konserwatywnym, na tyle , że pod jego przywództwem(1996-2007) Australia zbliżyła się do Stanów Zjednoczonych(USA),czego skutkiem było gwałtowne pogorszenie się stosunków z krajami azjatyckimi. Rządzący obecnie premier Rudd z ALP stawia na rozwój edukacji, ochronę środowiska, tworzenie nowych miejsc pracy oraz podniesienie standardów życia socjalnego w Australii. W tym wszystkim i jeszcze czymś „więcej” ma mu pomóc kompetentny rząd i jego departamenty z ministrami na czele.Inicjatywy rządu australijskiego dają do myślenia i nie da się obok nich przejść obojętnie.

Kampanie społeczna „ How do you measure up” ostrzega Australijczyków przed nadwagą i chorobami z nią związanymi – cukrzycą i chorobami serca. Rząd australijski ukazuje związek pomiędzy siedzącym trybem życia a otyłością. Polityka prospołeczna nakazuje obywatelowi być aktywnym i dbać o siebie. Według rządu australijskiego jeden na dwóch Australijczyków cierpi na nadwagę. Patronat nad inicjatywą sprawuje Departament Zdrowia(Departament of Health).FHSA(First Home Saver Accounts) jest zobowiązaniem rządu w sprawie pomocy podatkowej w gromadzeniu oszczędności na nowy dom czy też mieszkanie. Specjalne konta przeznaczone do tego celu są już dostępne od 1 października 2008r. Rząd australijski dysponuje również wyspecjalizowanymi rządowymi agencjami jak ASIC(Australia Securities and Investments Commision),która pomaga wybrać odpowiedni rodzaj konta oraz APRA(Australia Prevential Regulation Authority),posiadającej listy potencjalnych banków, które wprowadziły usługę First Home Savers Accounts. Akcja First Home pomaga oszczędzać na nowe lokum i przyczynia się do niskich podatków, nieopodatkowanej wypłaty oraz wdrożenia podatkowej pomocy. Jest to swego rodzaju pomocna dłoń państwa, która pomaga w oszczędzaniu na własne lokum. Za pracę nad projektem odpowiedzialny jest Australian Taxation Office.Projekt Departament of Climate Change (Departament ds. zmian klimatu) uświadamia Australijczykom priorytet ochrony środowiska. Zadaniem Departamentu jest redukcja efektu cieplarnianego i zużycia zasobów wodnych, wspieranie międzynarodowej społeczności w walce o ochronę środowiska oraz przygotowanie Australii i jej mieszkańców na zmiany klimatyczne, których nie uda się uniknąć. Podstawowym przesłaniem Departamentu jest ”Think climat.Think Change. We can’t afford not to.”

Rząd australijski uruchomił również rządowy serwis informacyjny dla osób podróżujących. Zajął się tym Departament of Foreign Affairs and Trade. Na stronie internetowej www.smarttraveller.gov.au można uzyskać informację jak dotrzeć do wymarzonego miejsca przeznaczenia, na co należy się zaszczepić wyjeżdżając zagranicę, jak zachować się w trakcie egzotycznego tajfunu czy uzyskać porady na temat podróży w europejskiej strefie Schengen.

Akcja rządowa – „Big Bugs” (w tłumaczeniu – Wielki Zarazek),bazuje na świadomości istnienia zarazków i chorób, które możemy chcąc, nie chcąc „przygarnąć” wracając z zagranicy. Akcja zawiera informacje o tym, co nie może być zabierane ani wysyłane „z bagażem” do Australii, informacje na temat transportu psów i kotów czy też środków czystości i mebli. Akcja doradza również, co zrobić jeżeli jest juz za późno i spakujemy rzecz której ze względów prawnych nie możemy zabrać do Australii. Celem akcji jest zapobieganie inwazji i rozprzestrzenianiu się nowych zarazków i nieznanych dotąd chorób na terytorium Australii. Patronat nad akcją sprawuje Service of Quarantine and Inspection. Władza w Australii solidaryzuje się w walce z terroryzmem. Zadaniem Australia National Security jest walka z terroryzmem i utrzymywanie ścisłych stosunków pomiędzy stanowymi I terytorialnymi rządami antyterrorystycznymi a ministerstwem i departamentami. Wspólnym celem i działaniem jest opracowanie planu przeciwdziałania terroryzmowi na terenie Australii.

Armia australijska w kampanii Army.Challenge yourself(w tłumaczeniu-Armia. Zmień siebie.) zachęca młodych ludzi do podjęcia służby w siłach lądowych, powietrznych czy morskich. Podobnie jak w Polsce(kampania Zawód: Żołnierz),w Australii panuje deficyt poboru do służby wojskowej, więc jednym z priorytetów ministerstwa obrony(Departament of Defendence) jest przyciągnięcie młodych ludzi do służby wojskowej.Obecna polityka Australii nie jest polityką imperializmu. Koncentruje się głównie na utrzymaniu bliskich stosunków z krajami azjatyckimi, krajami Pacyfiku i Stanami Zjednoczonymi(USA). Australia po 11 września poparła antyterrorystyczną politykę USA, co wywołało sprzeciw państw azjatyckich. Nie wszyscy popierają taką strategię, opozycja preferuje proazjatyckość, wiele ugrupowań stale krytykuje proamerykańskość rządu, marząc o brytyjskim Commonwealthu czy tez o mocarstwowej potędze drzemiącej w Australii.
Australijskie wojska rozpoczęły niedawno akcję wycofywania wojsk z Iraku. Od początku kwietnia jednostka RTF4 zniszczyła zaplecze Talików w wiosce Baluchi i zbudowała bazę Patrol Base Qudus, zbudowała również szkolę i centrum handlowe w Balkoni Press. RTF4 przekazała odpowiedzialność 16 października 2008r. jednostce MRTF1(Monitoring and Reconstruction Tasu Force),która rozpoczęła właśnie swoją misję stabilizacyjną w Iraku. Więcej informacji można znaleźć na stronie australijskiego rządu w zakładce Departament of Defendence (Departament Obrony).
Najnowsze wydarzenia polityczne w Australii prezentuje portal ABC News. Uwagę mediów obecnie przyciągają wybory w USA i polityka UE wobec Gruzji, co nie oznacza, że w Australii nic się w polityce nie dzieje.Ostatni weekend tj.25 i 26 października nie należał do cichych.
The Nationals pozostają silni. The Nationals będą szukać sposobu na zwiększenie liczby swoich reprezentantów w poszczególnych rejonach. 25 października odbyło się spotkanie w Canberra. Powód : The Nationals mają jedynie 9 deputowanych w Izbie Reprezentantów po tym jak stracili „federalny stołek” w Lyne na cześć niezależnego deputowanego – Roberta Oakeshotta wybranego w ostatnim miesiącu. Deputowany The Nationals – Rob Drew otrzymał jedynie 26% głosów, podczas gdy niezrzeszony Rob Oakeshott pokonał go miażdżącą przewagą – 73 procent(na dzień 6 października 2008). Niepokonany Oakeshott powiedział” Najważniejsze partie w państwie powinny przygotować się na zmiany”.Robert Oakeshott twierdzi, że „niezrzeszeni” robią karierę polityczną, ponieważ nie należą do żadnej partii I nie pozwalają jej wchodzić w federalne składowe części państwa. Lider The Nationals - Barnaby Joyce(z Senatu) powiedział, że jego partia liczy się z siłą niezrzeszonych, lecz obywatele wkrótce zauważą, że „niezależni” nie mają siły politycznej, którą ma The Nationals w walce o wyborcę. ” To nie jest nasza strata I to nie jest strata ludzi z Lyne, to strata dla narodu, ponieważ zaczynamy rządzić coraz bardziej w kierunku bipolarnego świata politycznego, gdzie jest tylko The Labor Party I The Liberal Party of Australia, The Nationals Party ma decydujące zdolności, aby podejmować decyzje i wpływać na politykę ,więc to robimy”- powiedział Barnaby Joyce. The Nationals w najbliższym czasie zamierzają rozmawiać z byłym liderem The Nationals – Johnem Andersonem w sprawie przyszłości Liberal Party of Australia i The Nationals.

Członkowie Publicznego Sektora Queensland w przyszły piątek będą głosować nad nową,3-letnią ofertą płac zaproponowaną przez Rząd Queensland. Jeśli lista płac „przejdzie” około 125,000 pracowników szpitali, nauczycieli i sprzątaczek, będzie otrzymywać minimalną pensję – 34$ tygodniowo. Rząd jest przekonany o tym, że ustawa przejdzie, ale australijscy związkowcy sądzą, że nie ma szans, aby ustawa ujrzała światło dzienne. Podczas głosowania członkowie sektora publicznego postanowili zorganizować strajk związkowy.

W zeszłą sobotę Zieloni (The Greens) domagali się od Rządu Federalnego wycofania z użycia sześciu barwników żywności, w powodu nasilenia się dolegliwości chorobowych, jakie powodują one u dzieci. Zieloni powołali się na Parlament Europejski, który niedawno wydał pismo, bazujące na opiniach dwóch znanych uniwersytetów i zdecydował ostrzec ludzi przed barwnikami. Lider Zielonych z New South Wales – Kaye John ( z Izby Reprezentantów), spotkał się wczoraj w Adelaide z przedstawicielami koncernów żywieniowych, lecz bezskutecznie. Jak powiedział :”Oni nie zrobili niczego. To bardzo niebezpieczna sytuacja I będzie przyczyniać się do szkodliwości barwników u dzieci, dopóki szybko się za to nie weźmiemy.”.

W ostatnią sobotę (25 października 2008) wyborcy pognali do urn, wybrać pierwszych radnych i ośmiu burmistrzów dla okręgów lokalnych. Wybory do Rządu Lokalnego(Rural Council) miały miejsce również w Ragout,Litchfield i Commalie. Komisarz wyborczy – Bill Shepard zapowiedział, że punkty wyborcze będą otwarte od godziny 8 rano do godziny 6 wieczorem.” Stworzyliśmy miejsca do głosowania, dostępne w każdym większym rejonowym ośrodku” – powiedział Shepard.

The Finance Sektor Union, uznało decyzję o zwolnieniu 300 australijskich pracowników sieci GE Money bank za wybitnie rozczarowującą. Pracę stracą w przeciągu kolejnych 12 miesięcy, ale jedna trzecia pracowników będzie musiała odejść już pod koniec listopada tego roku. Centralę GE Money Bank stanowi aż 136 pracowników. Narodowy Sekretarz Unii – Rod Masson ostrzegał przed tzw. redukcją kolanową instytucji na wieść o światowym kryzysie finansowym.Lider The Nationals – Warren Truss oskarżył Rząd Federalny za klęskę polityki ekonomicznej ostatnich jedenastu lat. Wczoraj Rząd Federalny oznajmił zmiany w gwarantowanych depozytach na rachunkach oszczędnościowych, wprowadzając opłaty za lokaty powyżej 1 miliona dolarów. Zapowiedź wywołała odpływ funta poza fundusze nieobjęte przez gwarancję, zmuszając niektóre firmy do „zamrożenia” depozytu.

Grupa przemysłowców mieszkających na północy i w południowej części miasta Sydney planuje wielomilionową akcję, w której wyrażą swój sprzeciw wobec polityki Rządu Stanowego dotyczącej planu rozwoju miasta w przyszłości. Na czele protestu stanął były członek Liberal Party of Australia – Peter King.Federalny Minister Finansów – Lindsay Tonner, jest wciąż przekonany, że budżet Australii wyjdzie na plus, pomimo globalnego niepokoju ekonomicznego i problemów na rynku finansowym. Tonner powiedział, że rząd australijski już od marca był zaniepokojony strategią Stanów Zjednoczonych(USA),które doprowadziła do gigantycznych długów pożyczkowych, a w konsekwencji do światowego kryzysu ekonomicznego.

26 października 2008r. kobiety ze Stanu Victoria świętowały stuletnią rocznicę nadania im praw obywatelskich. Jak mówi dyrektor artystyczny przedsięwzięcia – Karen Martin – „sufrażystki w przeciągu 6 tygodni zdobyły 30,000 podpisów, aby móc uzyskać prawa wyborcze w 1908r”.

Stephen Smith – Minister Spraw Zagranicznych, ostrzega Australijczyków przed podróżami na Bali i do Indonezji. Departament Spraw Zagranicznych zamieścił tą informacje na swojej stronie internetowej późnym piątkiem, w związku z wiadomością o egzekucji trójki zamachowców w przyszłym miesiącu. Minister Stephen Smith prosi ludzi o rozważenie decyzji wyjazdu, ale mówi jednocześnie, że rząd nie może zabronić ludziom podróżować, jeśli sobie tego nie życzą. Smith nakazał ludziom trzymać się jak najdalej od Indonezji i Bali, jednakże jak powiedział : ‘W końcu Australijczycy zrobią to co jest dla nich właściwe, my dajemy jedynie im najlepsza radę-zostańcie w domu”.Ponad 1000 osób wzięło udział w proteście w mieście Yea przeciwko budowie rurociągu Victoria North-South. Konstrukcja warta 750 milionów dolarów jest gotowa do startu, lecz lokalni rolnicy sądzą, ze nie jest jeszcze za późno, aby zatrzymać projekt. Rurociąg będzie transportował wodę ze zbiornika Murray-Denling do Melbourne i Geelong. Protestujący planują strajk wzdłuż całego 70-kilometrowego rurociągu. Rząd Victorii pozostaje jednak ciągle niewzruszony - rurociąg ruszy.

Minister Zdrowia Stanu Queensland – Stephen Robertson, powiedział, że będzie wspierał Związek Pielęgniarek(Nurses Union) zgodnie z polityką i planem Rządu Federalnego. Nurses Union wydał blisko 500,000 dolarów na kampanie w telewizji i mediach, mającej na celu polepszenie kwalifikacji, płac oraz sytuacji materialnej pielęgniarek pracujących w australijskiej służbie zdrowia. Lider opozycji – Lawrence Springborn powiedział:” Z jednej strony mamy rząd, wydający miliony z pieniędzy podatników I mówiący że ze służbą zdrowia wszystko jest okey. Z drugiej strony mamy Związek Pielęgniarek ,który mówi, że nie jest dobrze. Chciałbym wyobrazić sobie, że wiem, która ze stron słusznie krytykuje”.

Minister Spraw Zagranicznych – Stephen Smith właśnie opuścił Australię i udał się w swoją pierwszą ministerialną podróż. Minister zawita na Cypr, do Izraela I Palestyny. Odbędzie również rozmowę w Paryżu, na której to uzgodnione zostają obecne relacje pomiędzy Australią a Unią Europejską. Stephen King podkreśla ważność wizyty w Izraelu i Palestynie, koncentrując się na pomocy w osiągnięciu pokojowego kompromisu pomiędzy tymi krajami. Minister Spraw zagranicznych nie wierzy jednak, że rezolucja pokojowa powstanie do końca tego roku(Amerykanie wynegocjonowali ten termin w 2007r.). „ Australia jest dobrym przyjacielem Palestyny i Izraela i to będą dwie narodowe rezolucje. Mamy nadzieję, że zostaną wprowadzone w życie tak szybko jak to będzie możliwe”- powiedział Stephen Smith.Australijski Komisarz ds.dyskryminacji Osób Niepełnosprawnych – Graeme Innes pogratulował Australia Government Information Management Office za zrobienie Raportu Gersona dostępnego w formacie dla osób upośledzonych i niepełnosprawnych. Raport Australijskiego Rządu, zawierający informacje i najnowsze technologie komunikacyjne wszedł w życie 16 października 2008 roku, Jak powiedział komisarz Innes:” Projekt daje nadzieję ludziom upośledzonym, którzy już teraz mają możliwość wsiąść udział w dyskusji z pozostałymi”. Komisarz dodał, że dwa miesiące wcześniej zwrócił uwagę rządu na to, że należy upublicznić informacje w formatach HTML,Word i RTF, tak często jak zwyczajowy PDF. W październiku Komisarz umieścił w Internecie listę Departamentów i agencji rządowych, które nie wywiązały się ze zobowiązania. „Praktyka ta będzie kontynuowana, tak długo, jak będzie to potrzebne, tymczasem to bardzo pocieszające, że zaczynamy dostrzegać przykłady dostępności informacji publikowanych przez rząd australijski”.- powiedział Innes.

Australia jest członkiem organizacji międzynarodowych takich jak: AfDB, AG(obserwator), ANZUS, APEC, AsDB, Australia Group, BIS, COCOM,CP, EBRD, ESCAP, FAO, GATT,G-8,IAEA,IBRD,ICAO,ICC,ICFTU,IDA,IEA,OECD czy UNESCO i WHO. Dość ciekawą sprawą są stosunki Australii z państwami ASEAN(Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) o których postaram się napisać w dalszej części eseju. Sądzę, że są sposobem kształtowania ładu politycznego i powstawały kilkanaście lat, stale kształtując politykę Australii w kierunku krajów azjatyckich. Państwa ASEAN i ich stosunki polityczne i gospodarcze z Australią stanowią dla australijskiej polityki nie lada wyzwanie. Australia po drugiej wojnie światowej znalazła się w dość niezręcznej sytuacji. Jej europejscy partnerzy utracili kontrolę nad swoimi posiadłościami. Ich miejsca stopniowo zajmowały kraje azjatyckie i Stany Zjednoczone. W polityce proamerykańskiej Australia popierała i tworzyła koalicję z USA w konfliktach koreańskich, w Wietnamie czy Iraku. W polityce gospodarczej na pierwsze miejsce wysuwała się współpraca Australii z państwami azjatyckimi, nie tylko ze względu na bliskie sąsiedztwo. ASEAN zrzesza 10 państw. Jest to organizacja polityczno-gospodarcza założona 8 sierpnia 1967 w Bangkoku. Jej siedzibą jest Dżakarta. Członkami są Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajlandia (państwa założycielskie), Brunei, Wietnam ,Laos, Birma i Kambodża.

Singapur,Indonezja i Tajlandia są najważniejszymi partnerami Australii w obrębie ASEAN. Australia za jeden z priorytetów przyjmuje zacieśnianie kontaktów z krajami azjatyckimi. Handel międzynarodowy z państwami ASEAN przyczynia się do milionowych zysków. Większość usług eksportowych trafia z Australii właśnie do państw ASEAN i zwiększa dynamikę wzrostu handlu. Można przewidywać, że już niedługo kontakty z ASEAN będą dla Australii ważniejsze niż współpraca handlowa z Koreą Południową czy USA.

ustralia finansuje programy rozwoju współpracy regionalnej w państwach ASEAN(ponad 20 mln).  Singapur jawi się jako godny partner na płaszczyźnie politycznej i handlowej Silny jest ruch turystyczny pomiędzy oboma państwami (ponad ćwierć miliona turystów z Singapuru odwiedziło Australię w latach 2003-4). Przejawem współpracy jest Australijsko-Singapurski Połączony Komitet Ministerialny –SAJMC. Singapur jest obecnie najpoważniejszym partnerem handlowym dla Australii. W latach 2003-2004 eksport wyrobów przemysłowych do Singapuru opiewał na kwotę 3,06 mld A$.

 Singapur był 9 najważniejszym rynkiem zbytu dla Australii. Import był jeszcze większy i wyniósł 5,11 mld A$, co zaprowadziło Australię na szóste podium pod względem listy źródeł importu. Kluczową rolę pełnią usługi. Coraz więcej młodych osób z Singapuru studiuje w Australii. W Singapurze pełną parą rusza otwarcie prestiżowego wydziału Uniwersytetu Nowej Południowej Walii. Inwestycje Singapurskie w Australii sięgnęły blisko 22,13 mln A$ w 2003 roku., podczas, gdy Australia zainwestowała w Singapurze mniej więcej połowę mniej (11,9mln dol. austral.). Współpraca handlowa Australii i Singapuru opiera się na Porozumieniu w Sprawie Wolnego Handlu(SAFTA) oraz aktywności państw w WHO.Nieco gorzej ma się współpraca handlowa na linii Australia- Indonezja. Indonezja ze swoim rynkiem I 200 mln populacją jest łakomym kąskiem dla australijskich inwestorów. Główne obszary współpracy to budowanie stabilności międzynarodowej Indonezji, poprzez dowodzenie siłami pokojowymi INTERFET w misji na Timorze Wschodnim i żywe zainteresowanie Australii sprawami wewnętrznymi Australii. Działalność antyterrorystyczna ma na celu zapobieganie wybuchaniu nastrojów radykalnych, w tym notabene muzułmańskim kraju.12 października 2002 roku na indonezyjskiej wyspie Bali zginęło w zamachu bombowym ponad 200 turystów, głównie z Australii. Indonezja zajmuje jedenastą lokatę na liście najważniejszych partnerów gospodarczych Australii, z wzajemną wymianą na poziomie 6,75 mln dolarów australijskich. Polityka antyterrorystyczna wydaje się być jednak ważniejsza od priorytetu na handel.
Gospodarka Tajlandii nigdy nie będzie porównywana z nowoczesną gospodarką Singapuru czy też rynkiem Stanów Zjednoczonych, nie bez znaczenia pozostało jednak dla polityków australijskich, to, że Tajlandia jest jednym z założycieli grupy Cairns, należy do APEC czy WTO. Tajlandia zaangażowała się również w szerzenie misji pokojowej w Timorze Wschodnim, czym zyskała sobie aprobatę australijskiego rządu. Jedna trzecia studentów tajlandzkich studiuje właśnie w Australii. Tajlandia jest odbiorcą australijskiego aluminium, bawełny czy też złota. Australijczycy natomiast kupują w Tajlandii głównie pojazdy transportowe oraz owoce morza. Inwestycje australijskie w Tajlandii w 2003r.osiągnęły kwotę 480 mln A$, podczas gdy firmy tajlandzkie zainwestowały w Australii 3 razy mniej.

Australia obecnie przymierza się również do podpisania umowy z Chinami. Miejmy nadzieję, że przyczyni się to do daleko posuniętej integracji handlowej oraz zwiększenia zasięgu powierzchni wolnego handlu. Australia jest krajem imponującym,, zadziwiającym i prowadzącym swoją politykę pomiędzy USA a krajami azjatyckimi. W Europie praktycznie zapomniana ze względu na priorytet polityki UE i polityki USA.

Źródła informacji:

- Strona Internetowa Rządu australijskiego – www.australia.gov.au

- portal e-polityka.

-Wikipedia – rozdział: Politics of Australia.

- Australian Embassy Poland – strona ambasady australijskiej w Polsce -www.poland.embassy.gov.au.

- strona www..nla.gov.au/npapers – główne media w Australii.

- portal informacyjny – ABC News.au - www.abc.net.au

- z subskrypcji mailowejAUSTRALIAN GOVERNMENT MEDIA RELEASE SERVICE.

 


‎"..They embody what we know and carry us forward towards what we don't know." Virtual Pet Cat for Myspace

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Polityka