Darek O. Darek O.
293
BLOG

MSZ Uzbekistanu zaprzecza doniesieniom, nadal nie wiadomo gdzie jest Ghani

Darek O. Darek O. Afganistan Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Uzbecka agencja informacyjna Dunyo (związana z tamtejszym Ministerstwem Spraw Zagranicznych) podała, że informacje o obecności prezydenta Afganistanu Ashrafa Ghaniego i innych przywódców afgańskich w Uzbekistanie nie odpowiadają rzeczywistości.

Ostatnio w mediach i sieciach społecznościowych pojawiają się doniesienia o rzekomej obecności niektórych przedstawicieli życia publicznego i przywódców grup etnicznych Afganistanu na terytorium Uzbekistanu. W szczególności wymieniane są nazwiska: prezydenta Afganistanu Ashrafa Ghaniego, lidera uzbeckiej mniejszości  Afganistanie, generała Abdula Rashida Dostuma, przywódcy afgańskich Tadżyków Atto Muhammadiego Nura. Według oficjalnych danych tego rodzaju informacje nie odpowiadają rzeczywistości - mówi komunikat Dunyo.

16 sierpnia „New York Times” podał, że ​​Ghani wraz z żoną i dwoma asystentami udał się do Uzbekistanu. Następnie przedstawiciel Ambasady Afganistanu w Taszkencie podkreślił, że misja dyplomatyczna nie ma informacji o ewentualnej obecności zbiegłego prezydenta w republice.

Prezydent Ashraf Ghani uciekł z Afganistanu 15 sierpnia, kiedy talibowie przejęli stolicę Kabul. Kilka godzin po ucieczce Ghani napisał na Facebooku, że opuścił kraj, aby „zapobiegać rozlewowi krwi”. Dziś miejsce jego pobytu jest nieznane.

Steve Swerdlow, prawnik zajmujący się prawami człowieka i profesor nadzwyczajny praw człowieka na Uniwersytecie Południowej Kalifornii twierdzi, że „od czasu, gdy Talibowie kontrolowali Afganistan w latach 90., rząd Uzbekistanu nieustannie odmawia podpisania i ratyfikacji Konwencji dotyczącej statusu uchodźców – jednego z najczęściej przestrzeganych traktatów na świecie – który wymagałby od niego zapewnienia pewnego rodzaju przetwarzania i ochrony osobom poszukującym azyl ze strachu przed prześladowaniami”.

Eksperci zauważają, że władze uzbeckie od dawna utrzymują szczelnie zamkniętą granicę z Afganistanem, obawiając się napływu ekstremistów, i przyjęły tylko garstkę azylantów ze swojego niestabilnego sąsiada.

Z kolei obywatele afgańscy, którzy w ostatnich miesiącach ubiegali się o wizy do Uzbekistanu, powiedzieli agencji Associated Press, że Uzbekistan odmawia wiz Afgańczykom, powołując się na obawy związane z koronawirusem.

Aktualizacja

MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich podało, że afgański prezydent Ashraf Ghani i jego rodzina przebywają w tym kraju.

Darek O.
O mnie Darek O.

Dariusz Olejniczak - #socjologia #polityka #repatriacja #Kazachstan #AzjaŚrodkowa

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka