37 obserwujących
372 notki
334k odsłony
3089 odsłon

Rośnie nam (kolejne?) pokolenie analfabetów matematycznych

Wykop Skomentuj286

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała niedawno zbiorcze podsumowanie egzaminów ósmoklasisty. Nie mam zamiaru przeprowadzać wielkiej analizy całości, napiszę tylko kilka zdań o matematyce.

Zadania nie były chyba szczególnie trudne (ich treść można ściągnąć np. stąd), a mimo to średnia ocen to zaledwie 45%. Wartość mediany  jest jeszcze gorsza: 40%. Oznacza to, że połowa uczniów uzyskała wynik gorszy (ściślej: nie lepszy) niż te 40%. Natomiast zupełnie przerażająca jest dominanta, czyli wynik egzaminu, który uzyskało najwięcej uczniów - to tylko 17% !

Nie jestem wystarczająco kompetentny, żeby wypowiadać się o przyczynach tak fatalnych wyników. Niech zrobią to osoby lepiej ode mnie znające się na edukacji. Problem jednak jest, i to poważny. Jeżeli nasz kraj nie ma wlec się w ogonie państw Europy, nie wystarczy zwiększanie liczby lekcji historii. Znajomość matematyki i nauk ścisłych w dzisiejszym świecie jest dla rozwoju bezwzględnie konieczna. Bez tego przegrywamy z innymi na starcie.

Wykop Skomentuj286
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo