223 obserwujących
477 notek
2384k odsłony
2685 odsłon

10 "przykazań" dla prawego Polaka

Wykop Skomentuj35

   Ktoś poprosił mnie o myśl pozytywną. Skoro zgłaszam wątpliwość wobec narodowej insurekcji, do której może doprowadzić Marsz Niepodległości, niechże podam 10 przykazań dla prawicowego Polaka. Ale ja nie jestem prawicowcem! A moja polskość zrobiła się zbyt-mało-polska. Proszę więc traktować poniższe nie jako przykazania, ale życzliwe rady z zewnątrz:
1 Szanuj Kościół katolicki jako niezbędną formę kultury narodowej, nawet jeżeli wierzysz tylko w siebie.
2. Jeśli wierzysz w Boga, traktuj dogmaty kościelne jako propozycję do odrzucenia. Nie bój się myśleć o religii samodzielnie, porównuj własną z innymi religiami i filozofiami życia. Jeśli uznasz to za słuszne, zostań heretykiem lub ateistą. Ty i tylko ty jesteś panem swojego umysłu.
3. Nie obstawiaj tylko i wyłącznie ideału „katolickiego państwa narodu polskiego” bo możesz wszystko stracić. W ruletce historycznej obstawiaj też „liberalną Polskę w Unii Europejskiej”, wyobrażaj sobie twoje w niej miejsce i walcz o nie.
4. Najpierw myśl, potem rób. Kult wiedzy postaw na naczelnym miejscu. Świat jest tylko tak duży, jak nasza wiedza o nim. Ucz się całe życie, jak świat zmienia się oraz miejsce w nim Polski i nakaż to dzieciom.
5. Wychowuj dzieci w pięknej polszczyźnie ale staraj się, aby były dwujęzyczne. Niech wiedzą od małego, że żadna forma wyrazu nie jest jedynie słuszna, ni prawdziwa.
6. Szanuj i chroń rodzinę. Życie rodzinne nie może polegać na wspólnej samotności przy telewizorze albo komputerze, lecz ciągłych rozmowach i wspólnych zabawach. Nie uchylaj się od dyskusji z dziećmi o najtrudniejszych sprawach i nie potępiaj ich za śmiałe poglądy. Wychowuj raczej przykładem, niż słowem.
7. Polegaj na własnych siłach i nie oczekuj pomocy ani do ludzi, ani od obcych krajów. Bierz kiedy dają z myślą, że komuś innemu oddasz pomoc w przyszłości, ale nie proś o nią, bo to odcina cię od twoich sił wewnętrznych. Bądź pionierem, który zdobywa nowe terytoria.
8. Bądź bardzo pracowity. Praca w Polsce kiedyś rozdarta między sarmackim lenistwem a przymusem na pańskim, nie jest otoczona kultem. Musisz zdjąć bylejakość z polskiej pracy. Praca stworzyła człowieka i ciebie stwarza jako wolnego Polaka.
9. Bądź oszczędny. Oto nowy „Polish joke”: Co robi Polak, żeby wybudować autostradę? Kupuje Volkswagena. Nie daj się wpuścić reklamie ani rówieśnikom w życie ponad stan, które prowadzi do niewoli u sprytnych wierzycieli. Odkładanie konsumpcji i inwestycje w przyszłość są warunkiem sukcesu. Jeśli kupujesz to, co na prawdę potrzebne, nie żałuj pieniędzy na najlepsze.
10. Choćbyś był najlepszy, nie jesteś samotną wyspą. Bądź solidarny z własną wspólnotą. Toleruj radykałów, choćby cię razili, bo oni stanowią najtwardszy rdzeń wspólnoty. Musisz wyrażać w wolnych wyborach swą wolę polityczną, nawet jeśli gardzisz polityką. Gdy nie podoba ci się żaden z kandydatów, oddaj nieważny głos, ale głosuj!

 

Wykop Skomentuj35
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale