Blog
Terytorium Komanczów
Krzysztof Mączkowski
Krzysztof Mączkowski Cafe Sztok,Bieg Na Rzecz Ziemi
0 obserwujących 832 notki 251220 odsłon
Krzysztof Mączkowski, 24 marca 2017 r.

Nie dewastujmy Starego Miasta w Poznaniu i Puszczy Białowieskiej!

469 23 0 A A A
"...nikt nie zaakceptowałby pomysłów wyburzenia Wawelu, czy równania z ziemią Starego Rynku w Poznaniu". Fot. K.Mączkowski
"...nikt nie zaakceptowałby pomysłów wyburzenia Wawelu, czy równania z ziemią Starego Rynku w Poznaniu". Fot. K.Mączkowski

Problemem współczesnych czasów jest brak umiejętności rozpoznawania prawdziwej wartości zjawisk, miejsc i pojęć. Odnoszę tę refleksję do spraw mi najbliższych – ochrony środowiska i tego, że nierównomiernie traktujemy w Polsce wartości stanowiące o wspaniałości naszego kraju.


Nie ma, moim zdaniem, specjalnej różnicy w wartości zabudowy historycznej części Krakowa a Tatrzańskim Parkiem Narodowym, nie ma różnicy między dworami Mazowsza, Lubelszczyzny a parkami krajobrazowymi Wielkopolski i Pomorza.


Jeśli ktokolwiek takie różnice postrzega, to są one wynikiem odmiennego traktowania ich przez ludzi. I niezrozumieniem, jaką wartość stanowią polskie zasoby przyrodnicze.


Podejrzewam, że nikt nie zaakceptowałby pomysłów wyburzenia Wawelu, czy równania z ziemią Starego Rynku w Poznaniu, ale nie bardzo widzę takich samych emocji w odniesieniu do Puszczy Białowieskiej. Nie wyobrażam sobie niszczenia krajobrazu Wilanowa czy Starówki w Gdańsku, ale nie widzę specjalnego sprzeciwu wobec regulacji polskich rzek!


Ta społeczna znieczulica nie dotyczy tylko „wielkiej ekologii”, ale także tego, co się dzieje w naszych małych ojczyznach – godzimy się, ba, wielu z nas uczestniczy w bezsensownej wycince drzew; nie zauważamy, ba, niekiedy sami przyczyniamy się do powstawania dzikich wysypisk śmieci w lasach; obojętność wielu wzbudza palenie odpadów w domowych piecach, w imię fałszywego przekonania, że „to nas nie dotyczy”.


Polacy odwołujący się do idei patriotycznych mają na uwadze polskie dziedzictwo kulturowe, ale niespecjalnie zauważają, że o wielkości Polski stanowią także jej zasoby przyrodnicze. Bowiem polskie dziedzictwo narodowe to nie tyko wspaniałe zabytki, kościoły, muzea, pałace i dwory, wspaniała literatura, ale również puszcze, parki narodowe, parki krajobrazowe, bogactwo krajobrazu i siedlisk przyrodniczych.


Skoro, drodzy patrioci, walczycie z agresją globalnego kapitału niszczącego polskie rzemiosło, przemysł i usługi, to może z taką samą bezwzględnością wzięlibyście również za koncerny, które niszczą polskie lasy i rzeki?


O tym, jak będzie wyglądała Polska za 20 lat musimy myśleć już dzisiaj. Już dzisiaj musimy przeciwdziałać jej dewastacji. Chciałbym, byśmy za 20 lat byli dumni z Polski zasobnej we wspaniałe zabytki i bogactwa przyrody. Ocenianych tak samo.


 


 


 


 


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Krzysztof Mączkowski
image
Utwórz swoją wizytówkę TERYTORIUM KOMANCZÓW blog społeczno-kulturowy. Zapraszam!

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Nie gloryfikuje , ale oddaje czesc sprawiedliwości. Mozejke poznalem osobiście i nie zrobił...
  • Ale oni jeżdżą od zachodu! ????
  • Trochę się dziwię obrońcom rządu Beaty Szydło, gdy mówią, że " obecna władza jest...

Tematy w dziale Społeczeństwo