Od dłuższego czasu zastanawiam się czy pisanie ma sens. Od dłuższego czasu zastanawiam się o czym pisać. Tu lub gdziekolwiek indziej. I nie chodzi tylko o „standardowy” brak czasu, na który łatwo zwalić cokolwiek, ale o sens wyrażony w odpowiedzi na pytanie: kto to będzie czytać? I komu ma służyć?
Dziękuję za radość każdego dotychczasowego spotkania i za nadzieję radości każdego następnego. I pamiętajmy, że jako ludzie Drzewa, jako Strażnicy Ziemi powinniśmy być piewcami nadziei na nadejście lepszego jutra.
Atmosferze rezygnacji ulegają słabi, łatwo poddający się takim fatalistycznym poglądom, ale i silniejsi, których jeszcze „wczoraj” nikt by o tę słabość nie podejrzewał. A efektem jest coraz powszechniejsze przekonanie o nieuchronności złych wydarzeń.
To nie status ekonomiczny decyduje o tym, kto jak mocno dewastuje środowisko, a egoizm. Z tego powodu działalność na rzecz ochrony środowiska to w wielu wypadkach walka z ludzkim egoizmem, ale również pokazywanie sensu pomocy innym. I pomaganie.
Nie wszyscy będą ekologiami. Nie wszyscy będą w życiu zajmować się prawami ochrony środowiska. Jednak każdy może realnie przyczynić się do poprawy jakości środowiska wokół siebie. Na małą skalę, ale zawsze. Wystarczy nie być eg...
Jednym z poważniejszych problemów, z którymi borykają się aktywni ludzie, to wszechobecny pesymizm i zwątpienie. Dotyczy to wszystkich sfer aktywności publicznej, nie wyłączając ekologii.
Zewsząd otacza nas narzekanie, że znajdujemy si...
Wśród wielu głosów krytycznych wobec spraw ochrony przyrody, od czasu do czasu przebija się narzekanie, że gminy, na terenie których znajdują się obszary chronione „tracą” i „nie mogą się rozwijać”. Niesłusznie.
Skala ...
Często słyszę, że ekolodzy dbają tylko o „żabki, pajączki i ptaszki, a nie o człowieka”. Nie bardzo mogę się z tym zgodzić, skoro ochrona środowiska to tak naprawdę ochrona życia i komfortu życia … człowieka.
Chroniąc wodę...
Gdy w połowie czerwca 1971 r. uczestnicy indiańskiej okupacji Alcatraz odpływali od wyspy mieli poczucie porażki. Usuwani siłą przez policję, rozgoryczeni kolejnym rządowym kłamstwem i kolejnym „złamanym traktatem”, nie zdawali sobie...
Wiele kultur tubylczych ma swoje "święte miejsca", które są chronione nie tylko dlatego, że są na przykład cennymi zabytkami lub ekosystemami, ale również dlatego, że mają swoje "spirit".
Cywilizacje industrialne pozbywają się – lu...
Tak daleko przestała mnie interesować „polska debata polityczna”, że dopiero niedawno zorientowałem się, że toczy się dość zawzięta dyskusja na temat chłopskiego (lub niechłopskiego) pochodzenia Polaków, z dość licznymi dosadnym...
Czy można odczuwać samotność w tłumie? Czy można uśmiechać się będąc smutnym? Czy można modlić się do Kogoś, w Kogo tak na dobrą sprawę się nie wierzy? Czy można mądrość tylko udawać, w rzeczywistości nie będąc mądrym?
C...
Wszyscy interesujący się panindiańskim ruchem wolnościowym w USA z lat 70. XX wieku pamiętają bardzo charakterystyczny obrazek człowieka naznaczającego farbami twarze przywódców indiańskiej okupacji osady Wounded Knee w 1973 r.
To Leon...
Czy można mieć wiarę większą od swojego proboszcza? Czy można bardziej czuć tajemnice wiary niźli katechetka? Czy po to, by nauczać o Bogu koniecznie trzeba straszyć?
Dużo tu dociekliwych pytań i dużo płytkich odpowiedzi po stron...