Tak daleko przestała mnie interesować „polska debata polityczna”, że dopiero niedawno zorientowałem się, że toczy się dość zawzięta dyskusja na temat chłopskiego (lub niechłopskiego) pochodzenia Polaków, z dość licznymi dosadnym...
Czy można odczuwać samotność w tłumie? Czy można uśmiechać się będąc smutnym? Czy można modlić się do Kogoś, w Kogo tak na dobrą sprawę się nie wierzy? Czy można mądrość tylko udawać, w rzeczywistości nie będąc mądrym?
C...
Wszyscy interesujący się panindiańskim ruchem wolnościowym w USA z lat 70. XX wieku pamiętają bardzo charakterystyczny obrazek człowieka naznaczającego farbami twarze przywódców indiańskiej okupacji osady Wounded Knee w 1973 r.
To Leon...
Czy można mieć wiarę większą od swojego proboszcza? Czy można bardziej czuć tajemnice wiary niźli katechetka? Czy po to, by nauczać o Bogu koniecznie trzeba straszyć?
Dużo tu dociekliwych pytań i dużo płytkich odpowiedzi po stron...
Trochę smutno się robi, gdy widzę jak wielu zapomina o tej dacie. Jedni rozbiegani i zagonieni zapominają, inni świadomie pomijają, a jeszcze inni czynią z tego zarzut zdrady, że można było i mocniej, i inaczej i szybciej.
Jasne, zawsz...
Jeszcze do niedawna myślałem - dziś wiem, że naiwnie - że "święta majowe" są szansą na pokazanie "wielości w jedności". Że świętując jednocześnie 1 maja, święto robotnicze, 2 maja, Dzień Flagi i 3 maja, Dzień Konstytucji, może...
Przy okazji świąt wielkanocnych, ale też w związku z szalejącą cały czas pandemią koronawirusa, głównym motywem życzeń i zwykłych rozmów jest nadzieja.
Przy czym każdy tę nadzieję inaczej rozumie i każdy inne pragnienia przy tej ...
Zmieszczenie historii podziemnej „Solidarności” w poznańskich zakładach HCP na 130. stronach książki oznacza, że autor jest niezwykle zręcznym narratorem. To przypadłość Marcina Bosackiego, autora książki Podziemie w Cegielskim, wy...