13 obserwujących
236 notek
272k odsłony
2388 odsłon

Ekstraklasa 16. kolejka, czyli family business na Bułgarskiej

Piotr Rutkowski, nowy współwłaściciel Lecha
Piotr Rutkowski, nowy współwłaściciel Lecha
Wykop Skomentuj113

„Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie”
Ten słynny cytat z Dantego, jak mało co, oddaje sytuację i aktualne nastroje wśród kibiców Kolejorza.
Jeśli ktoś liczył na to, że Rutkowscy dadzą sobie spokój z Lechem i że w Poznaniu wkrótce nastąpią zmiany właścicielskie, to właśnie dostał obuchem w łeb. Zmiany faktycznie nastąpiły, jednak zupełnie w innym kierunku.
Rutkowskich na Bułgarskiej wcale nie będzie mniej, wręcz przeciwnie.
Lech Poznań poinformował o zwiększeniu kapitałów własnych poprzez emisję akcji o wartości wynoszącej ponad 2 mln zł. Zostały one objęte przez Piotra i Maję Rutkowskich - dzieci właściciela klubu, Jacka Rutkowskiego.

„Zawsze podkreślałem, że Lech Poznań to klub rodzinny należący do mnie, do mojej rodziny, i chce żeby tak pozostało przez długie lata. Stąd decyzja o objęciu nowych akcji klubu przez mojego syna i córkę” - powiedział Jacek Rutkowski.
Powstaje oczywiście pytanie, co to oznacza dla kibiców Lecha.
Rządy Piotra Rutkowskiego w roli prezesa zaczęły się w 2011r. Junior, nieprzypadkowo nazywany przez kibiców Ciamajdą, zastał Lecha znakomicie prowadzonego przez duet Kadziński – Pogorzelczyk. Zastał klub zdecydowanie najlepiej prowadzony w Polsce, aktualnego mistrza Polski z największym budżetem, najlepszym skautingiem i najlepszą akademią. Pamiętamy z tamtego sezonu fantastyczne i udane mecze z Manchesterem City, Juventusem czy Red Bull.

Kadziński z Pogorzelczykiem, mimo sukcesów, zostali odstrzeleni by zrobić miejsce Juniorowi, którego uzupełnił Klimczak, zwany dla odmiany Gargamelem.

Z perspektywy czasu można powiedzieć, że od tej pory powoli, ale systematycznie trwa zjazd Lecha z pozycji ligowego mocarza do zwykłego średniaka. Niejako siłą rozpędu, Lech nadal był w ligowej czołówce i praktycznie nie schodził z podium, w 2015 zdobył nawet mistrzostwo, a jednak sprawy klubu wyglądały coraz gorzej.
Punktem zwrotnym wydaje się być rok 2018, gdy Kolejorz wygrał sezon zasadniczy, miał praktycznie wszystko podane na tacy, a mimo to nie zdobył mistrzostwa. Po roku skończył na ósmym miejscu, a w tym sezonie będzie musiał ostro walczyć o grupę mistrzowską.
Po ośmiu latach rządów Piotra budżet klubu jest na drugim miejscu w lidze, daleko za Legią, mimo całego chaosu na Łazienkowskiej pod rządami Mioduskiego.
Niedościgniony kiedyś skauting, stał się w międzyczasie, zasłużenie, przedmiotem drwin, a jego symbolem niestety bardziej jest nieudaczny Vujadinovic niż Jevtic czy Gytkjaer.
Jedyne, co nadal w Lechu jest najlepsze, to jego akademia i praca z młodzieżą. I całe szczęście, gdyby nie to, to być może walczyliby teraz o utrzymanie...


Jako prezes i decydent sportowy Junior sprawdził się średnio. Jak sprawdzi się jako właściciel?  

Niby strach się bać, ale może w tej roli poradzi sobie lepiej? Nadzieja umiera ostatnia, dlatego zakończę mimo wszystko nieco bardziej optymistycznie.
Na pewno pod rządami Rutkowskich nie grozi Lechowi finansowa gehenna typu Wisły z Krakowa, przynajmniej to wydaje się pewne.
Papa Rutkowski właśnie skończył 70 lat i nic dziwnego, że powoli przekazuje interesy swym nieźle wykształconym dzieciom. Zarówno on jak i szkoły, nauczyły pewnie Juniora zarządzania, ale przecież nie sportu i piłki nożnej.
A może Junior w nowej roli zrozumie i zaakceptuje swoje braki kompetencji sportowych i zajmie się tym, na czym, przynajmniej teoretycznie, zna się lepiej, tj. zarządzaniem.
Może w końcu zatrudni prawdziwego dyrektora sportowego i kompetentnych ludzi...
Warto panie Piotrze, być może okaże się, że właścicielskie zarządzanie klubem z potencjałem i finansami Lecha naprawdę jest fajne...


Udanych typów

1. Górnik - Wisła Płock

2. Lech - Piast

3. Korona - Raków

4. Pogoń - Legia

5. Lechia - ŁKS

6. Jagiellonia - Arka

7. Śląsk - Wisła Kraków

8. Cracovia - Zagłębie

Wykop Skomentuj113
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport