13 obserwujących
228 notek
258k odsłon
3176 odsłon

Ekstraklasa 27. kolejka, czyli szlagier – widmo

Na Bułgarskiej szlagier - widmo/fot. Krystian Olszewski
Na Bułgarskiej szlagier - widmo/fot. Krystian Olszewski
Wykop Skomentuj183

I znowu niewiele, albo nic, o piłce,

Tym razem głównym winowajcą całego zamieszania jest ogólnoświatowa epidemia koronowirusa, która zbiera coraz bardziej przerażające śmiertelne żniwo.
Nawet jeśli u nas jeszcze nie jest tak tragicznie, to na świecie masowo umierają ludzie, ogromne straty ponosi gospodarka, grozi nam pandemia.
To taka hiszpanka naszych czasów.

Szlagier – widmo, czyli PZPN a koronawirus

Zamykane są szkoły, przedszkola, żłobki i uczelnie. Firmy, w tym kluby piłkarskie, zabraniają swoim pracownikom korzystania z komunikacji publicznej. Nieczynne są muzea, biblioteki, kina i teatry. Odwoływane są koncerty i wszelkie imprezy masowe, to znaczy prawie wszelkie...

Dziwnym trafem nie odwołano meczów Ekstraklasy.
Działacze wymyślili sobie, że wystarczy nie wpuścić publiczności i to już, ale to przecież nieprawda. Piłkarze są takimi samymi ludźmi, jak my wszyscy, wirus zagraża im tak samo. Są już wśród nich pierwsze przypadki koronawirusa, chodzi między innymi o Daniele Ruganiego z Juventusu. Manolo Gabbiadiniego z Sampdorii czy trenera Arsenalu Mikela Artety. Zarażonych jest również dwóch zawodników Hannoveru 96

Ale nie, PZPN woli organizować mecze widmo, jak choćby sobotni szlagier Lecha z Legią. Zamiast odwołać i przełożyć mecze, nie narażać piłkarzy na niebezpieczeństwo, a kluby na straty finansowe, PZPN z oporem godnym lepszej sprawy upiera się przy swoim.
Tylko Lech straci na klasyku 2,5 miliona, a Wisła tydzień później niewiele mniej.

Szerokim echem odbił się czwartkowy apel Kuby Błaszczykowskiego o zawieszenie rozgrywek, który pozwolę sobie zacytować.

"Do Władz Polskiej Piłki,
Po wielu przeprowadzonych rozmowach z kolegami zawodnikami i przedstawicielami wszystkich zawodów polskiej piłki zwracam się z gorącą prośbą do osób zarządzających naszym sportem w Polsce, o przemyślenie ostatnich decyzji związanych z kontynuowaniem rozgrywek najwyższych lig piłkarskich.
W obliczu tak poważnego zagrożenia jakim jest koronawirus, na nas wszystkich spoczywa teraz ogromna odpowiedzialność. Nie tylko za zdrowie samych zawodników i członków sztabów ale także, a może nawet przede wszystkim, za ich rodziny i inne osoby z najbliższego otoczenia.
W moim najgłębszym przekonaniu najlepszą obecnie decyzją byłoby zawieszenie rozgrywek na okres kilku tygodni, tak aby dać sobie czas na wypracowanie docelowej decyzji, przemyślanej i zgodnej z decyzjami władz państwowych i UEFA, które mają zapaść w najbliższym czasie.
Z poważaniem
Jakub Błaszczykowski"

Zbigniew Boniek odpowiedział Kubie twierdząc, że większość piłkarzy jest ...przeciwna zawieszeniu rozgrywek.
Zibi, czy aby na pewno?

No to po kolei :
Jeżeli sam miałbym podjąć decyzję, to raczej wolałbym nie grać - mówi nam Dominik Furman, kapitan Wisły Płock
Protestują piłkarze GKS-u Katowice, a gracze Legionovii Legionowo odmówili wyjazdu na spotkanie do Polkowic z Górnikiem.
Protestuje też Igor Angulo
Apel do kibiców wystosował Robert Lewandowski. Kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski poprosił kibiców o rozwagę i odpowiedzialne zachowanie w najbliższym czasie.

        "Moi drodzy, przez ostatnie dni docierają do nas różne informacje, także prośby, byśmy zostali w domach. Dotyczy to każdego z nas. Proszę wszystkich naszych kibiców i fanów: szanujmy zalecenia, jakie wszyscy dostajemy, bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych. Szczególnie o taką uwagę proszę naszych młodych kibiców. Zamknięte szkoły potraktujcie proszę jako wyraz odpowiedzialności za Wasze bezpieczeństwo i zdrowie.
Tym razem nie gromadźmy się na razie w miejscach publicznych, w tym pod stadionami, jeśli nie jest to konieczne. Przyjdzie na to czas. Sport jest bardzo ważny, ale ważniejsze jest Wasze bezpieczeństwo.
Wykorzystajcie proszę najbliższy czas najlepiej i najbezpieczniej jak potraficie. W spokoju i w domach.
Pozdrawiam Was, Robert" - napisał Lewandowski na Instagramie.

I tak dalej, i tak dalej, miałem cichą nadzieję, że w trakcie pisania tej notki PZPN zmieni zdanie i decyzję, ale niestety, nic z tego. Nie pierwszy raz przekonałem się, że pokładanie jakichkolwiek nadziei w piłkarskiej centrali, po prostu mija się z celem...

Być może opamiętają się jeszcze jutro, ale na ten moment wszystko wskazuje, że liga jednak zagra.
Tylko po co komu takie mecze...

Mimo wszystko udanych typów.

1. ŁKS – Górnik
2. Śląsk – Raków
3. Pogoń – Zagłębie
4. Piast – Wisła Kraków
5. Lech – Legia
6. Cracovia – Jagiellonia
7. Lechia – Arka
8. Wisła Płock - Korona

Wykop Skomentuj183
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport