11 obserwujących
221 notek
245k odsłon
1448 odsłon

Ekstraklasa 26. kolejka, czyli jest nadzieja

Wykop Skomentuj183

Ciekawie dzieje się w Częstochowie i nic dziwnego, że Raków jest aktualnie na ustach wszystkich. I wcale nie chodzi tu o wczorajszą wygraną w Pucharze Polski, albo inaczej, nie tylko o to chodzi.

Jest nadzieja, nadzieja na nową siłę w polskiej, klubowej piłce kopanej. Być może nie na hegemona, ale na powiew świeżości, na nową drużynę grającą niezależnie od okoliczności autentyczny futbol na tak.
Przesadzam? Nie sądzę.
Przyznam szczerze, że jeszcze do niedawna Raków kojarzył mi się głównie z panem Sławkiem w lidze+extra i z prowadzącymi program podpytującymi z niewątpliwym przymrużeniem oka o losy tego klubu.
Niejeden z Was pamięta efektowną grę i nadzieje jakie jeszcze niedawno wzbudzały np. Sandecja Nowy Sącz, Flota Świnoujście albo Termalica Nieciecza i zadaje sobie pytanie, dlaczego tym razem ma być inaczej, dlaczego Raków za chwilę nie wpadnie w piłkarski niebyt.
Ano dlatego, że ten klub nie jest jakimś meteorytem, który zgaśnie jeszcze szybciej niż rozbłysł. Tu pracuje się konsekwentnie i z pomysłem.
Potrafię to docenić, w końcu jestem Poznaniakiem i wychowywałem się w duchu kultu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, a przede wszystkim poprzedzającej je wieloletniej, żmudnej i często mało efektownej pracy organicznej i pracy u podstaw.
I właśnie tu, w Częstochowie, oczywiście przy zachowaniu wszelkich proporcji, widzę taką wieloletnią pracę organiczną, która właśnie zaczyna przynosić owoce.
Raków pracował na te owoce, czy to prawie pewien awans do Ekstraklasy, czy ogranie Lecha i Legii w Pucharze Polski, długo i sumiennie. Tu nie ma mowy o żadnym przypadku, dwanaście długich lat grali w drugiej lidze, czyli na trzecim poziomie rozgrywek, ale już wtedy wiedzieli, czego chcą i konsekwentnie pracowali.
A wszystko zaczęło się wraz z przejęciem klubu przez Michała Świerczewskiego, postać absolutnie kluczową dla rozwoju i sukcesów Rakowa.
Skuteczny szef potrafi odpowiednio dobierać pracowników i trzeba przyznać, że Świerczewski doskonale sobie z tym radzi. Często były to decyzje niespodziewane i odważne, wydawałoby się, że wręcz szalone, a jednak zwykle okazywały się słuszne.
No bo jak ocenić zatrudnienie jako trenera nauczyciela historii i wf'u Marka Papszuna, który jeszcze niedawno, w czynie społecznym, podcinał trawę dla dzieci na warszawskim Tarchominie. Dziś Papszun jest jednym z najgorętszych nazwisk na trenerskiej giełdzie i niejeden ligowy potentat chętnie widziałby go u siebie.
Albo Tomas Petrasek, znaleziony gdzieś w trzeciej lidze czeskiej, dziś prawdziwa gwiazda ligi.
W Rakowie myślą też o przyszłości, jeszcze przed awansem klubu do pierwszej ligi doszło też do być może największego wzmocnienia – klubową akademię oddano w ręce Marka Śledzia, głównego twórcy najlepszej w Polsce i stawianej za wzór akademii Lecha Poznań

Czas na łyżkę dziegciu. Cały ten projekt ma jeden słaby punkt, jeden, ale bardzo ważny. Mowa o kurniku, na którym grają, przewrotnie i dla niepoznaki zwanym stadionem. W latach 90-tych, gdy Raków zaliczył epizod w Ekstraklasie może i to przeszło, dziś jest to już niemożliwe. Póki co, swoje pierwsze mecze w Ekstraklasie zagrają prawdopodobnie w Sosnowcu, ale na dłuższą metę może okazać się, że przez leserstwo władz miasta Częstochowa, udany i rokujący projekt „Raków” może upaść...

PS. Jeszcze słowo o wczorajszym meczu. Ci warszawscy Portugalczycy, temat sam w sobie. Cafu mając żółtą kartkę kopie gościa w głowę i osłabia swój zespół. Kurdupel Agra znowu nic nie gra, ale za to po meczu rzuca się i próbuje naparzać z połową Rakowa i nawet swoi nie są w stanie go powstrzymać. Sa Pinto tradycyjnie zaklina rzeczywistość i twierdzi, że Raków nie zasłużył na wygraną...

Udanych typów

1. Wisła Płock - Pogoń

2. Lech - Górnik

3. Jagiellonia - Korona

4. Zagłębie S. - Lechia

5. Legia - Śląsk

6. Zagłębie L. - Arka

7. Piast - Miedź

8.Wisła Kraków - Cracovia

Wykop Skomentuj183
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Sport