Blog
Cała prawda o komornikach
Krajowa Rada Komornicza
Krajowa Rada Komornicza Blog Krajowej Rady Komorniczej
2 obserwujących 7 notek 14386 odsłon
Krajowa Rada Komornicza, 19 maja 2017 r.

Czy komornicy są gorsi niż lekarze, nauczyciele, dziennikarze czy policjanci?

2372 54 0 A A A

Wszędzie zdarzają się patologie, ale nie w każdym przypadku są tak nagłaśniane jak w przypadku komorników.  Na miliony zajęć komorniczych, tylko niewielki promil z nich odbywa się niezgodnie z zasadami. Tabloidy pokazują bardzo skrzywiony  wizerunek ludzi pracujących w naszej branży. Dlatego jesteśmy tutaj, by pokazać Państwu inną twarz tego zawodu i wyjaśnić pojawiające się  wątpliwości.  Dziś odpowiadamy na komentarze, które pojawiły się pod naszym ostatnim wpisem na blogu.

 

Zawód komornika zazwyczaj budzi skrajne emocje, a dyskusja, najczęściej polaryzuje się. Jednak, długi trzeba spłacać. Pamiętajmy o drugiej stronie medalu - o wierzycielach, którzy czekają na odzyskanie swoich pieniędzy. Kim jest przeciętny wierzyciel? Oszukanym przez klienta przedsiębiorcą, który dostarczył produkt i nie otrzymał zapłaty. Matką, która mimo ustalonych przez sąd alimentów nie otrzymuje pieniędzy od byłego partnera. Pracownikiem, który mimo podpisanej umowy z pracodawcą nie uzyskał należnego wynagrodzenia. Takich przypadków w Polsce niestety są setki tysięcy. Mamy wrażenie, że szereg negatywnych opinii i komentarzy wynika z niezrozumienia roli komornika, jego pracy i obowiązków nałożonych przez ustawodawcę.

 

Kim jest komornik?

Zawód komornika nie jest wykonywany przez przypadkowe osoby. Po ukończeniu pięcioletnich studiów magisterskich na kierunku prawo, należy zdać egzamin wstępny na aplikację, która po dwóch latach kończy się państwowym egzaminem. Po zdanym egzaminie, wraz dokumentami zaświadczającymi o ukończeniu aplikacji, przeszli komornicy muszą złożyć wniosek do prezesa sądu apelacyjnego o powołanie na stanowisko asesora. Następnie, po minimum dwóch latach pracy, mogą wnioskować do Ministra Sprawiedliwości o powołanie na stanowisko komornika. Dopiero, po otrzymaniu pozwolenia można wykonywać ten zawód. W sumie, od rozpoczęcia studiów prawniczych do otrzymania pozwolenia na wykonywanie zawodu mija minimum dziewięć lat.

Jak wynika z raportu renomowanej, międzynarodowej firmy PwC, na skutek planowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmian blisko 60 proc. kancelarii w Polsce odnotuje ujemny wynik finansowy, a to doprowadzi do zwolnienia kilku tysięcy osób.

 

Czym zajmuje się komornik?

Odpowiadamy @Augustmocny i @Marek Czarniawski:  komornik jest funkcjonariuszem publicznym czyli elementem wymiaru sprawiedliwości. Podobnie jak policjanci czy żołnierze wykonujący rozkazy. Komornik działa wyłącznie na podstawie wyroku sądu i wniosku wierzyciela, czyli osoby chcącej odzyskać swoje pieniądze. Tu nie ma miejsca na samowolę, na dobrą lub złą wolę komornika. Jego działania są ściśle określone prawem.

@spike i @gini - to samo dotyczy kosztów komorniczych. Komornik nie ma kompetencji do weryfikowania i badania zasadności wyroków sądów. A długi trzeba spłacać, co do tego chyba jesteśmy zgodni, prawda?

 

Komornicy pomagają odzyskiwać zaległe alimenty

@gość48 - to czy dłużnik alimentacyjny łoży na swoje dzieci nie zależy od komornika. Rolą komornika jest wyegzekwować pieniądze należne dzieciom. Niestety  są dłużnicy, którzy celowo ukrywają swój majątek przepisując go na nowych partnerów. W I półroczu 2016 r. skuteczność egzekucji komorniczej w ściąganiu alimentów w Polsce wyniosła 19 proc. i jest to wynik, który od lat niezmiennie utrzymuje się na niskim poziomie (dla porównania w Wielkiej Brytanii ściągalność alimentów wynosi 86 proc., a w Szwecji ponad 90 proc.). W tej chwili egzekucja alimentów jest czasochłonna lub jest po prostu niemożliwa – zatem zamiany są potrzebne, ale akurat omawiane ustawy nie dotyczą tego tematu. @Andrzej Nowak, jeśli komorników nie będzie, to kto zajmie się egzekwowaniem alimentów? Pamiętajmy, że jeśli dłużnik nie płaci alimentów to dziecko otrzymuje pieniądze z funduszu alimentacyjnego (czyt. z pieniędzy podatników).

 

Skuteczność komorników

@Marek Czarniawski i @gini - tylko w 2016 r. komornicy odzyskali na rzecz wierzycieli ponad 8 mld zł, a do egzekucji łącznie zgłoszono 52 mld zł. Jak wynika z raportu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” (styczeń 2017, oprac. przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Krajowy Rejestr Długów), 86 proc. polskich przedsiębiorców ma problemy z regulowaniem zobowiązań przez swoich klientów i aż 25 proc. przedsiębiorców musi ograniczać inwestycje w związku z nieregularną spłatą zobowiązań przez klientów. Czy będzie lepiej jeśli ponad połowa komorników przestanie pracować? Proponowane zmiany doprowadzą do zapaści systemu egzekucji w Polsce, co z kolei spowoduje paraliż państwa i będzie miało katastrofalny wpływ na całą gospodarkę.

 

Skargi na komorników

@szawszaq, @JPJarecki i @gini podobnie jak na każdego innego funkcjonariusza publicznego, na komorników można się skarżyć. Jak wynika z danych, w Polsce jest ok 1600 komorników, w samym 2016 do kancelarii komorniczych wpłynęło blisko 4,5 mln spraw – do 1,5% z nich zgłoszono skargi. Tylko w przypadku 0,25 proc. spośród wszystkich spraw skargi były zasadne. Oznacza to, że jedynie ćwierć procenta działań komorniczych prowadzonych jest niezgodnie ze sztuką.  A ile znacie Państwo przypadków nieetycznych, czy nieprofesjonalnych zachowań nauczycieli, lekarzy, policjantów czy dziennikarzy?

Krajowa Rada Komornicza wielokrotnie podkreśla, że wszystkie przypadki działań niezgodnych z prawem powinny być piętnowane i eliminowane - osoby dopuszczające się nieprawidłowości tracą uprawnienia do wykonywania zawodu. I każde takie nieetyczne zachowanie jest przez KRK piętnowane.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Tematy w dziale Polityka