Siedziba ukraińskiego Domu Narodowego na nowojorskim East Village na Manahattanie - Fot. Konrad Lata
Siedziba ukraińskiego Domu Narodowego na nowojorskim East Village na Manahattanie - Fot. Konrad Lata
Konrad Lata Konrad Lata
1168
BLOG

Amerykanie przyjmą 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy

Konrad Lata Konrad Lata USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
W czwartek, 24 marca, amerykańska administracja wydała oświadczenie, że Stany Zjednoczone przyjmą 100 tysięcy Ukraińców i obywateli innych narodowości, uciekających przed rosyjską agresją. To kolejny zdecydowany ruch polityków USA w kierunku przeciwdziałania skutkom inwazji wojsk Putina na wschodniego sąsiada Polski. Amerykanie otwarcie mówią, że chcą w ten sposób pomóc krajom europejskim, w tym Polsce, które mierzą się z bezprecedensowym kryzysem migracyjnym w dziejach współczesnego świata. Taka sytuacja jest jednak wyjątkowa i już w internecie można odnaleźć uwagi, że na ofertę o podobnej skali od Wuja Sama nie mogli liczyć chociażby Syryjczycy czy uchodźcy ze zniszczonego kataklizmem Haiti.

Wiadomo już, że proces będzie wymagał różnorakich działań prawnych, ponieważ Prezydent Joe Biden nie zamierza zwracać się do Kongresu, by ten zwiększył obowiązujący w obecnym roku fiskalnym i częściowo wykorzystany już limit 125 tysięcy uchodźców (okres ten kończy się 30 czerwca 2022 r.). Można więc przypuszczać, że Ukraińcy będą korzystać także między innymi ze ścieżki łączenia rodzin czy innych programów imigracyjnych, ale także wiz nieimigracyjnych. Należy przypuszczać, że proces ten będzie trwał wiele miesięcy, więc część uchodźców prawdopodobnie będzie korzystać także z limitów dla przyszłego roku fiskalnego. W oświadczeniu pojawiła się informacja, że Amerykanie chcieliby pomóc zwłaszcza osobom identyfikującym się jako członkowie LGBTQI+, dysydentom, dziennikarzom oraz osobom wymagającym szczególnej pomocy medycznej. Jest tam również  wzmianka o „obywatelach krajów trzecich”.

Na terenie U.S.A. mieszka znaczna diaspora ukraińska. Jednym z głównych ośrodków jest miasto Nowy Jork, a także stan New Jersey (okolice Clifton i Passaic). Na zdjęciu nowojorska East Village na Manahattanie, gdzie znajduje się siedziba ukraińskiego Domu Narodowego, kilka restauracji oraz jeden z oddziałów ukraińskiej Unii Kredytowej (odpowiednik SKOK).

Konrad Lata
O mnie Konrad Lata

Bardzo się cieszę, że zechcieli Państwo tutaj zajrzeć! To zaledwie początki tego bloga oraz jednocześnie mój powrót do pisania po wielu latach przerwy. Mam nadzieję, że znajdą tu Państwo kawałek Ameryki, Polski oraz tego, co jest pomiędzy. Zapraszam także do obserwowania moich profili na instagramie oraz twitterze.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka