NYC, Poland and beyond
Znajdą tu Państwo sporo o Nowym Jorku, w którym spędziłem ponad 20 lat życia oraz o tym, co ważne dla mnie pomiędzy Big Apple i Bugiem.
1 obserwujący
11 notek
6553 odsłony
Amerykanie przyjmą 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy

Amerykanie przyjmą 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy

W czwartek, 24 marca, amerykańska administracja wydała oświadczenie, że Stany Zjednoczone przyjmą 100 tysięcy Ukraińców i obywateli innych narodowości, uciekających przed rosyjską agresją. To kolejny zdecydowany ruch polityków USA w kierunku przeciwdziałania skutkom inwazji wojsk Putina na wschodniego sąsiada Polski. Amerykanie otwarcie mówią, że chcą w ten sposób pomóc krajom europejskim, w tym Polsce, które mierzą się z bezprecedensowym kryzysem migracyjnym w dziejach współczesnego świata. Taka sytuacja jest jednak wyjątkowa i już w internecie można odnaleźć uwagi, że na ofertę o podobnej skali od Wuja Sama nie mogli liczyć chociażby Syryjczycy czy uchodźcy ze zniszczonego kataklizmem Haiti.
Polska lepsza niż Ameryka!

Polska lepsza niż Ameryka!

Niewielu z nas ma chyba wątpliwości, dlaczego zdecydowano się na automatyczne przyznawanie numerów PESEL uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Obok oczywistych ułatwień w korzystaniu z rozmaitych świadczeń - chociażby z systemu opieki zdrowotnej czy edukacji, jest też zapewne inny cel. Niewątpliwie, będzie to służyło przyśpieszeniu asymilacji przez przybyszów zasad sprawnego funkcjonowania w polskim społeczeństwie, a co za tym idzie - w przyszłości, po odpowiednim dostosowaniu rozwiązań prawnych, z pewnością ułatwi uchodźcom przyjmowanie polskiego obywatelstwa.
Putina plan “B”

Putina plan “B”

Analitycy i komentatorzy, którzy uważnie śledzą przebieg inwazji na Ukrainę, nie szczędzą ostrych słów, potępiając barbarzyńskie ataki Rosjan na ludność oraz cywilną infrastrukturę sąsiada. Jednocześnie zwracają naszą uwagę na fakt, że wojska Putina nie zrealizowały dotychczas żadnego ze swoich zadań taktycznych. Żołnierzom Szojgu nie udało się przez niemal dwa tygodnie opanować Kijowa, ani w pełni kontrolować żadnego z dużych miast. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wciąż przebywa w stolicy i dowodzi obroną ojczyzny, mimo kilku prób pozbawienia go życia. Zdaniem specjalistów operacja, która wg planu miała zakończyć się błyskawicznym przejęciem władzy w Kijowie i ustanowieniem tam marionetkowych władz na wzór białoruskich, wymknęła się Rosjanom spod kontroli. Obecnie muszą mozolnie wydzierać każdy centymetr kwadratowy ukraińskiej ziemi jej obrońcom, płacąc za to ogromnymi stratami w ludziach i sprzęcie. Putin ma jednak plan “B”, który metodycznie realizuje. Tragedia narodu ukraińskiego dzieje się na naszych oczach i chociaż pierwotny scenariusz Putina nie został zrealizowany, to jego druga wersja, precyzyjnie przygotowana w Moskwie, jest również bardzo cynicznie wyrachowana.
Sankcje? To jakaś farsa…

Sankcje? To jakaś farsa…

Znów jestem na przejściu w Zosinie - Uściługu. Przyglądam się w milczeniu wylewającej się z punktu granicznego rzece aut i ludzi. Na obliczach uchodźców z bombardowanej Ukrainy widzę zmęczenie, często nutę ulgi, że najgorsza część podróży już za nimi. Jest także zatroskanie, a może nawet strach - o życie mężów, ojców, braci, którzy zostali, by bronić ojczyzny przed barbarzyńskim najazdem. Najwięcej wzruszenia wywołuje widok matek, ściskających dłonie swoich dzieci i dźwigających torbę albo plecak z tym, co udało się zabrać na pierwsze dni tułaczki.
Gdzie logika i gdzie sens…

Gdzie logika i gdzie sens…

Tak śpiewał klasyk polskiego kabaretu w czasach PRLu. Słowa tej piosenki powróciły do mnie późnym wieczorem w niedzielę, 27 lutego. Stanęliśmy wówczas w długiej kolejce do punku testowania na obecność Covid-19 na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina. W tym momencie wschodnią granicę Polski przekraczały setki tysięcy uchodźców, których z oczywistych względów z obowiązku testowania zwolniono.
Dla Rosjan zimowym Londynem jest Dubaj

Dla Rosjan zimowym Londynem jest Dubaj

Historyk Piotr Zychowicz powiedział niedawno, że wszyscy zapamiętamy tegoroczny moment ataku wojsk rosyjskich na naszego wschodniego sąsiada tak, jak miejsce naszego pobytu w momencie, gdy waliły się wieże World Trade Center. Przenoszę się więc na chwilę myślami do Dubaju, gdzie zastała mnie w ubiegłym tygodniu informacja o rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Otwarte serca mieszkańców Lubelszczyzny

Otwarte serca mieszkańców Lubelszczyzny

Przejście graniczne Zosin - Uściług jest położone na najbardziej wysuniętym na wschód skrawku Polski. Ten dość spokojny na co dzień posterunek graniczny, znajdujący się na krańcu Drogi Krajowej 74 w województwie lubelskim, jest jednym z “okien”, przez które do Polski w ostatnich dniach trafiają liczni uchodźcy z Ukrainy, zaatakowanej przez wojska rosyjskie. Spotykają tu serdeczne i ciepłe serca, śpieszące im z pomocą.
Warto odwiedzić Pearl Harbor

Warto odwiedzić Pearl Harbor

Dziś, 7 grudnia 2021 roku, przypada 80. rocznica japońskiego ataku na amerykańskie instalacje wojskowe w Pearl Harbor na Hawajach. Znajdująca się na rajskiej wyspie baza postrzegana była przez Amerykanów jako miejsce bezpieczne, wręcz wymarzone do odbycia służby wojskowej. Niestety, dowództwo sił zbrojnych USA lekceważyło, jak się wtedy wydawało, niewielkie zagrożenie bezpośrednim atakiem. Zatoka Perłowa stała się dość łatwym celem oraz śmiertelną pułapką. Odwiedzając Hawaje warto się tam wybrać, by przekonać się, jak Amerykanie upamiętniają ofiary tej tragedii i jednocześnie wyciągają wnioski z tragicznych dla nich wydarzeń.
NYC wprowadza obowiązek szczepień przeciw Covid-19 dla pracowników prywatnych firm

NYC wprowadza obowiązek szczepień przeciw Covid-19 dla pracowników prywatnych firm

Nowy Jork staje się pierwszym miastem w USA wymagającym, by pracownicy prywatnych firm zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19. Dotychczas taki obowiązek miały osoby zatrudniane przez miasto m. in. nauczyciele czy policjanci. Nowością będzie także konieczność przedstawienia dowodu szczepienia dzieci w wieku 5 lat oraz starszych, by mogły one wejść np. do nowojorskiej restauracji.