Pozytywny Romantyk
Śpiesz się powoli...
1 obserwujący
28 notek
4275 odsłon
  145   2

Prezydent Zelenski: „Nie ma wolnej Polski, bez wolnej Ukrainy"

"Wiem, że historycy często spierają się o to, kto pierwszy to powiedział, kto był autorem tego wyrażenia. Rozwiązaliśmy ten spór - taka jest wola narodów ukraińskiego i polskiego. Dziękuję bracia! Razem do końca..."

Nie ma wolnej Polski, bez wolnej Ukrainy

"Wierzę, że już niedługo Ukraińcy i Polacy zbiorą się przy jednym wielkim stole, by podzielić się tym chlebem. Podzielą się uczuciem - najważniejszym uczuciem - pokoju. Podzielą się smakiem zwycięstwa. Zwycięstwa Ukrainy. Wspólne zwycięstwo. I wzniesiemy toast za Waszą i Naszą wolność. Bez wolnej Ukrainy nie może być wolnej Polski. Wiem, że historycy często spierają się o to, kto pierwszy to powiedział, kto był autorem tego wyrażenia. Rozwiązaliśmy ten spór - taka jest wola narodów ukraińskiego i polskiego. Dziękuję bracia! Razem do końca. - Prezydent Ukrainy


Prezydent RP zwrócił uwagę na konieczność zamrożenia rosyjskich rezerw walutowych w bankach zachodnich.

W najbliższych dniach będę rozmawiał o tym ze światowymi przywódcami podczas szczytu w Davos. Ale pamiętacie, że Ukraina musi zostać odbudowana przede wszystkim kosztem agresora. Takie są wymagania sprawiedliwości historycznej. Na koszt Federacji Rosyjskiej”. To Rosja zniszczyła Ukrainę i Rosja musi za to zapłacić” - Andrzej Duda 



Braterskie gesty i słowa

Na koncie ministra spraw zagranicznych Ukrainy - Dmytro Kuleby pojawił się poniższy wpis:

"Naród i rząd Polski okazali się czymś więcej niż sąsiadami. Drodzy Polacy, jesteście tymi, którym Ukraińcy powierzają opiekę nad swoimi rodzinami, gdy idą na front. To najwyższe i najcenniejsze zaufanie. Zawsze będziemy pamiętać, co dla nas zrobiłaś" 


Z kolei doradca Prezydenta Mykhailo Podolyak powiedział: 

"Rosja była w stanie zastraszyć wielu europejskich polityków. Wojna wprawiła w odrętwienie wiele krajów europejskich. Ale nie Polskę. Polska stała naszym zapleczem: zapewniła logistykę, otworzyła granice i wyciągnęła pomocną dłoń."

Szef Najwyższej Rady Ukrainy Ruslan Stefanchuk: 

"Ukraina to lojalny przyjaciel Polski, a Polska to lojalny przyjaciel Ukrainy! Dziękuję Prezydentowi RP za silne wsparcie! Słowa szczerej wdzięczności kieruję również do naszych bratnich Polaków, którzy otworzyli swoje serca i domy dla obywateli Ukrainy"


Specjalne odznaczenie dla Rzeszowa

Wołodymyr Zełeński nadał polskiemu miastu Rzeszów honorowy tytuł „Miasta Ratownika”.

„W imieniu całego narodu ukraińskiego pragnę wyrazić wdzięczność miastu Rzeszów – pierwszemu miastu-ratownikowi” – powiedział Prezydent Ukrainy.

Port Lotniczy Rzeszów jest jednym z nielicznych głównych węzłów w Europie, który transportuje pomoc wojskową do Ukrainy z całego świata.

Specjalne prawo dla Polaków w Ukrainie

Prezydent Ze;eński zapowiedział wprowadzenie specjalnego statusu obywateli polskich w Ukrainie. Projekt ustawy trafi do Parlamentu w najbliższym czasie.



Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka