Subiektywny przegląd ostatnich wydarzeń. W linkach rozwinięcie artykułów:
1. WSI czyli Wojskowe Służby Informacyjneczyli służba która bez weryfikacji przeszła z jednego systemu w drugi. Jej członkowie byli szkoleni w Związku Sowieckim na kursach GRU i KGB.
"Część szkolonej u Sowietów kadry została zwerbowana do współpracy. Na początku lat 90. Rosjanie przypomnieli sobie o tym fakcie i tylko naiwni mogą sądzić, że nie starali się tego wykorzystać. Na problem ten zwracali również uwagę nasi sojusznicy. Znany jest nam przykład wysokiego oficera WSI, który w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych miał objąć stanowisko attaché wojskowego w jednym z krajów zachodniej Europy. Spotkało się to z protestem tamtejszego rządu, który dał do zrozumienia władzom RP, iż nie życzy sobie gościć u siebie absolwenta szkoły GRU w Moskwie z 1985 r."-RP
2. "Problem dawnych powiązań oficerów z obcymi służbami - sowieckimi i innych państw komunistycznych - dotyczył ok. 3 tys. oficerów Wojska Polskiego, w tym prawie 300 żołnierzy b. WSI, którzy ukończyli szkolenia GRU/ KGB w latach 80. Kursantami GRU lub KGB była czołówka WSI, żeby wymienić dla przykładu postaci: gen. Bolesława Izydorczyka, gen. Konstantego Malejczyka, kadm. Kazimierza Głowackiego czy gen. Marka Dukaczewskiego."
3. "No, dość duży miałem w tym udział, w tym że powstała Platforma... Mogę powiedzieć, że odbyłem wtedy olbrzymią liczbę rozmów a przede wszystkim musiałem przekonać Olechowskiego i Piskorskiego do pewnej koncepcji, którą później oni świetnie realizowali. (...) Z Tuskiem także rozmawiałem, to był ten jeden z trzech, jeszcze Płażyński, też trzeba pamiętać. - oświadczył gen. Gromosław Czempiński, ujawniając 3 lipca na antenie Polsatu News swoją rolę jako „ojca" Platformy Obywatelskiej" ....."Według m.in. informacji portalu www.abcnet.com.pl Czempiński był także znany pod nazwiskiem Kaczyński, którego używał m.in. pracując dla sowieckiego KGB.."
4. "Już w połowie ubiegłego roku, bo 15 czerwca ludzie ze środowiska Wojskowych Służb Informacyjnych podjęli decyzję o powołaniu Stowarzyszenia Sowa. Na zebranie założycielskie stawiło się w tym dniu 24 oficerów i pracowników byłych WSI."
5. "Romulad Szeremietiew, były wiceszef resortuobrony, stwierdził w wywiadzie dla dziennika „Polska The Times, że był inwigilowany przez WSI na polecenie Bronisława Komorowskiego, ówczesnego szefa MON. "Wojskowe służby rozpoczęły inwigilowanie mnie. Byłem śledzony. I dziś wiem, że szukano na mnie haków" - powiedział Szeremietiew. Dopytywany czy było to na polecenie Komorowskiego odparł, że tak.
Na pytanie czy Komorowski ma moralne prawo, żeby kandydować na prezydenta, Szeremietiew ocenił, że nie".
6. Wśród wielu publikacji z tego czasu można wymienić artykuły z tygodnika "Wprost"
z dn. 14 października 2007r na temat inwigilacji posłów z sejmowej komisji
obrony, czy z 27 października o wezwaniu Komorowskiego przed Komisję
Weryfikacyjną, a wreszcie z 18 października o związkach Komorowskiego z WSI i
Aleksandrem Lichockim.
Był jedynym posłem Platformy Obywatelskiej, który nie głosował za rozwiązaniem WSI.
7. Komorowski uczył Palikota myślistwa. Wspólnie odbywali wiele wypraw. .......Ryszard Krauze wręcz „kolekcjonuje” ludzi ze służb specjalnych. Dość wspomnieć adwokata, a niegdyś współpracownika gen. Władysława Pożogi związanego z KGB, Krzysztofa Wilskiego, gen. Sławomira Petelickiego będącego niegdyś oficerem wywiadu i kontrwywiadu, Wojciecha Brochwicza będącego niegdyś dyrektorem w UOP, Zbigniewa Okońskiego nadzorującego swego czasu WSI czy Marcina Dukaczewskiego, syna gen. Marka Dukaczewskiego, byłego szefa WSI. Na Bronisławie Komorowskim obecność tych osób w firmach wynajmujących leśniczówkę, do której przyjeżdżał na polowania, mogła nie wywoływać specjalnego wrażenia
8 W pierwszym od wielu tygodni wywiadzie Jarosław Kaczyński zabrał głos na temat wyborów prezydenckich. W rozmowie z „Newsweekiem” lider PiS sprawia wrażenie zadowolonego, że Platforma stoi przed wyborem: Radek Sikorski czy Bronisław Komorowski.
"9 Kaczyński przypomina, że prezydent miał zatrzeżenia przedpowołaniem Radka Sikorskiego na stanowisko ministra spraw zagranicznych w rządzie Platformy►.
- Jest konkretna wiedza, czy też konkretne wydarzenie, które dyskredytuje Sikorskiego? - pytają dziennikarze „Newsweeka” Andrzej Stankiewicz i Piotr Śmiłowicz.
- Tak - twierdzi Jarosław Kaczyński.
- Ale przecież on był ministrem obrony w rządach PiS. Dlaczego przed tamtą nominacją nie było zastrzeżeń?
- Chodzi o wydarzenie późniejsze.
- Z tego powodu Sikorski został zdymisjonowany w lutym 2007 r.?
- Tak, choć do dymisji doszło z pewnym opóźnieniem - przekonuje lider PiS."
10 Wycofanie się Donalda Tuska z wyścigu do prezydenckiego fotela dla wielu osób było wielkim zaskoczeniem. Lider Platformy, zdawałoby się, wygraną w wyborach miał już w kieszeni - a tu nagle: "nie startuję". Bo żyrandole,pałace... A tak naprawdę?
11. "Podczas uroczystości w Politechnice Warszawskiej ogłoszono wynik głosowania w prawyborach w Platformie Obywatelskiej. Wyniki ogłosiła przewodniczący komisji prawyborczej Hanna Gronkiewicz-Waltz. Kandydatem PO w październikowych wyborach prezydenckich będzie Bronisław Komorowski"
12. Jak dowiedziała się "Rz", Pis szykuje wnioseko postawienie przed Trybunałem Stanu premiera Donalda Tuska (PO) oraz wicepremiera i szefa resortu gospodarki Waldemara Pawlaka (PSL). Wniosek zostanie złożony, jeśli rząd zaakceptuje umowę gazową z Rosją, co - zdaniem PiS - uzależni polska energetykę od Rosji, a także zablokuje realizację projektów, które miały prowadzić do dywersyfikacji dostaw gazu: terminalu LNG w Świnoujściu i gazociągu z Norwegii.
13. Jeśli potwierdzą się szacunki dotyczące zasobów gazu z łupków skalnych w Polsce, to Europa może zmniejszyć swą zależność energetyczną od dostaw z Rosji - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant". A to oznaczałoby poważne problemy dla rosyjskiego potentata, Gazpromu.
To tak na tyle :) ale jak to połączyć w całość to nie wygląda to wesoło. Szczególnie jak już wiemy co się wydarzyło dalej. To tylko aspekt wewnętrzny, są jeszcze zewnętrzne sprawy ALE na to warto szczególnie zwrócić uwagę.
Inne tematy w dziale Rozmaitości