1 obserwujący
32 notki
7991 odsłon
  750   0

Rozważania o "sprawiedliwym" wzroście podatków - w nawiązaniu do Polskiego/Nowego Ładu

Są jednak także inne aspekty do rozważenia. Jeśli (1) będzie miał więcej środków, to może zdecyduje się na więcej dzieci. Dzieci te będą prawdopodobnie dobrze wykształcone, będzie w nie wiele inwestycji, różne dodatkowe zajęcia, co sprawi, że potencjalnie mogą to być szczególnie przydatni obywatele w przyszłości, płacący również wysokie podatki.


Opinia za obciążeniem (2): To obciążenie mogłoby mieć postać jakiejś formy podatku katastralnego. Przemawiają za tym argumenty optymalizacji działania gospodarki, cenna nieruchomość jest tu zamrożona, zajmowana przez osobę, która może tak naprawdę jej nie potrzebuje, choć może ona mieć dla niej wysoką wartość emocjonalną (przywiązanie do miejsca, długa tradycja rodzinna). Po przejęciu państwo może ją sprzedać, można ją wykorzystywać dla potrzeb prowadzenia jakiegoś biznesu i generować dodatkowe zyski.

Korzyści z zachowania majątku przez emeryta są w dłuższej perspektywie, obok jego korzyści osobistych, takie, że nieruchomość pozostanie w rodzinie i ktoś z niej nie będzie musiał zmagać się z problemami braku mieszkania, wysokich kredytów, itp.


Opinia za obciążeniem (3): Obciążenie można wprowadzać zapewne na różne sposoby, od wyższych podatków za posiadanie ziemi, poprzez opodatkowanie produkcji rolnej, czy też zwiększenie składek emerytalnych dla rolników.

Tutaj szczerze mówiąc najciężej jest mi ocenić sytuację. W każdym razie słyszy się, że ta grupa jest szczególnie uprzywilejowana po wstąpieniu do Unii Europejskiej i bardzo dużo skorzystała z unijnych środków. Jeżdżąc sobie po podmiejskich okolicach widuje się wiele dość imponująco wyglądających, raczej nowych, budynków, więc wygląda, że rzeczywiście ta grupa, a przynajmniej jej część, prosperuje bardzo dobrze, co uzasadniałoby chyba szukanie tutaj większych płatników do budżetu.
Nasuwa się tu jeszcze często podnoszona kwestia, że producent po obciążeniu podatkami wrzuca te koszty w cenę i przerzuca na klienta. W tym przypadku chyba niekoniecznie by tak było, ceny żywności dyktują hurtownicy oraz zagraniczne supermarkety, przerzucenie kosztów podatków na klientów byłoby chyba trudne.


Lubię to! Skomentuj24 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka