1 stycznia weszły w życie zmiany wprowadzone tzw. Polskim Ładem 3.0. (fot. gov.pl, Pixabay)
1 stycznia weszły w życie zmiany wprowadzone tzw. Polskim Ładem 3.0. (fot. gov.pl, Pixabay)

Polski Ład 3.0. Te zmiany czekają nas w podatkach w 2023 roku

Redakcja Redakcja Polski Ład Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Z początkiem Nowego Roku w życie wszedł kolejny pakiet zmian wprowadzonych tzw. Polskim Ładem 3.0. Co ulegnie zmianie?

Polski Ład 3.0

Kolejna nowelizacja wprowadza istotne zmiany w przepisach podatkowych, m. in. w CIT, PIT i VAT. Najważniejsze z nich dotyczą podatku minimalnego, przepisów o tzw. ukrytej dywidendzie, transakcji krajowych czy stawek VAT. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2023 roku. Sporo nowych rozwiązań obowiązuje już teraz, a dla części z nich przewidziano późniejsze terminy obowiązywania.

Ważne zmiany w regulacjach CIT

Z początkiem 2023 roku z przepisów znikną regulacje CIT dotyczące tzw. ukrytej dywidendy, które wprowadzone zostały nowelizacją z 29 października 2021 roku, ze skutkiem od 1 stycznia 2023 r. Miały one zapobiec dystrybucji zysku do wspólników, która zmniejsza dochód podatnika. W związku, z kosztów wyłączone zostały pewne kategorie świadczeń o charakterze ukrytej dywidendy. Finalnie jednak ministerstwo finansów wycofało się z tego pomysłu, w związku z niepewną sytuacją gospodarczą, będącą wynikiem wojny w Ukrainie oraz pod napływem postulatów przedsiębiorców.

Odroczony podatek minimalny

Innym istotnym rozwiązaniem będzie odrodzenie wejścia w życie tzw. podatku minimalnego. Tym samym podatnicy zobowiązani do zapłaty minimalnego podatku dochodowego zostali zwolnieni z obowiązków za okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. W przypadku tych osób, u których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpocznie się przed 1 stycznia 2024 r., a zakończy się po 31 grudnia 2023 – zwolnienie obowiązywać będzie do końca tego roku podatkowego.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", samo zwolnienie weszło w życie dzień po ogłoszeniu nowelizacji. Postanowiono jednak znacznie zmodyfikować również zasady dotyczące podatku minimalnego, obowiązujące od 1 stycznia 2023 roku. Do 2 procent podwyższono m. in. wskaźnik rentowności. Zmieniona zostanie też metodologia jego wyliczania oraz dotychczasowego wskaźnika przychodów na potrzeby ustalania podstawy opodatkowania. 

Co z VAT-em?

Wśród zmian, które zaczęły obowiązywać z początkiem nowego roku, odnotować należy również te, które dotyczą opodatkowania podatkiem od przerzuconych dochodów, polskiej spółki holdingowej czy uproszczenie zasad, tzw. ulgi na złe długi.

Polski Ład 3.0 zakłada też zamrożenie na dłuższy czas stawki VAT na podwyższonym poziomie. Jednocześnie obowiązywanie podstawowej stawki 23 proc. w okresie od 1 stycznia 2024 r. zostało powiązane z nowym mechanizmem, który obowiązywać ma do końca roku, w którym suma wydatków na obronność będzie wyższa niż 3 proc. PKB.

RB

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj16 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka