Stacja PKN ORLEN.
Stacja PKN ORLEN.

Niższy VAT na paliwa znika, ale na stacjach Orlenu taniej. Jak to się dzieje?

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 108
1 stycznia 2023 r. zostaje zniesiona zerowa stawka VAT na paliwa, czyli jeden z głównych elementów tarczy antyinflacyjnej, który wywoływał sprzeciw Komisji Europejskiej. PKN Orlen jednak obniżył w sobotę ceny hurtowe benzyny i oleju napędowego, dlatego kierowcy nie odczuwają podwyżek.

Od nowego roku wzrasta zarówno akcyza, jak i opłata paliwowa - odpowiednio o ok. 14 gr/l benzyny i o 10 gr/l diesla. Stawka podatku VAT powróci do poziomu sprzed tarczy antyinflacyjnej - do 23 proc. z 8 proc.  

Rozpoczął się Rajd Dakar. Kierowca Orlen Team chce być wysoko

Nie ma paniki na stacjach benzynowych

Niektórzy w obawie przed nadejściem "Armagedonu" tankowali do pełna samochody i do kanistrów. Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek w TVP pod koniec grudnia apelował, by Polacy spokojnie wyczekiwali nowego roku i nie gromadzili się niepotrzebnie na stacjach paliw. - Wystarczy tankować wtedy, kiedy jest potrzeba - mówił.

Cena jednego metra sześciennego benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 spadła do 5 tys. 245 zł w sobotę z 5 tys. 936 zł w piątek. Z kolei cena oleju napędowego Ekodiesel została obniżona do 6 tys. 57 zł w sobotę z 6 tys. 895 zł w piątek. Cena oleju napędowego Arktycznego 2 spadła do 6 tys. 412 zł w sobotę z 7 tys. 250 zł notowanych w piątek za metr sześcienny. I to główna przyczyna, dzięki której tankujemy na podobnym poziomie, co w czasie obniżki VAT na paliwa.  

Nowy rok to kolejne podwyżki cen. O tyle więcej zapłacimy za alkohol i papierosy

Ceny na PKN ORLEN

Na stronie PKN ORLEN poinformowano dodatkowo, że cena benzyny bezołowiowej Super Plus 98 została obniżona do 5 tys. 543 zł za metr sześcienny w sobotę z 6 tys. 265 zł w piątek. Przypomnijmy: mimo 8 proc. VAT na paliwa, rok 2022 przeszedł do historii, przekraczając poziom 8 złotych za litr oleju napędowego na stacjach benzynowych. Rosły obawy, że cena dobije do 10 złotych. Tak się na szczęście nie stało. 

Eksperci uważają, że i tak zapłacimy nieco więcej za litr benzynę i olej napędowy. Portal e-petrol prognozował, że do 8 stycznia ceny za diesla będą się kształtować na poziomie 7,84 - 7,99 zł za litr. Podrożeje też benzyna 95 do poziomu 6,68 - 6,83 zł. 

Chorwacja w strefie euro i Schengen. Będzie drożej?


GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka