53 obserwujących
230 notek
319k odsłon
  243   0

Gdula: Komorowski nie powinien zostać zaprzysiężony

 Dziś do 13.30 można było jeszcze sądzić, że konflikt pod Pałacem Prezydenckim to rytualny spór skrajnych katolików z całą resztą, ale po decyzji Kancelarii Prezydenta (prawdopodobnie konsultowanej z prezydentem elektem) o wstrzymaniu przenosin krzyża mamy do czynienia z ustąpieniem instytucji państwa przed przemocą wąskiej grupy fanatyków religijnych. 

 
Trzeba powiedzieć jasno, że obrona krzyża pod pałacem nie jest żadną walką o pamięć ofiar katastrofy. Krzyż ma zostać pod Pałacem z tego samego powodu, z jakiego krzyż wisi już w Sejmie. Część katolików chce wykorzystać sytuację, aby kolejną instytucję państwową naznaczyć symbolem jednego wyznania i w ten sposób zaklepać sobie monopol na określanie tego, czym jest to państwo i jaką politykę może realizować. 
 
Ta sytuacja obciąża PiS, który przez ostatnie dni podsycał protesty i nawoływał do pozostawienia krzyża pod pałacem, ale jaki PiS jest każdy widzi i nikt się niczego więcej po nim nie spodziewał. Ta sytuacja obciąża też kościół katolicki, który zobowiązał się do przeniesienia krzyża i ze zobowiązań się nie wywiązał, ale kościół katolicki nie zmarnuje żadnej szansy na zwiększenie swych wpływów. Kto orientuje się choć trochę w historii kościoła przez ostatnie trzydzieści lat, nie może być zdziwiony. Ta sytuacja najpełniej obciąża jednak Bronisława Komorowskiego, który ma zostać najwyższym przedstawicielem Rzeczpospolitej i stać na straży Konstytucji. 
 
Komorowski sprzeniewierzył się duchowi konstytucji i dlatego nie ma mandatu do sprawowania urzędu prezydenta. Jak może zostać zaprzysiężony ktoś, kto za nic ma rozdział kościoła od państwa i świeckość instytucji publicznych? Dopóty, dopóki krzyż nie zniknie sprzed Pałacu, Komorowski nie powinien zostać prezydentem Polski.
 
Maciej Gdula
 
Tekst ukazał się na www.krytykapolityczna.pl
Lubię to! Skomentuj79 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale