52 obserwujących
230 notek
317k odsłon
  156   0

Gdula: Straszne zabójstwo w Pakistanie

Jakoś nie przekonują mnie zapewnienia dziennikarzy wyznających publicznie, że wstrząsnęła nimi śmierć polskiego inżyniera w Pakistanie. Mam wrażenie, że ich deklaracje służą jedynie udramatyzowaniu sprawy na tyle, żeby nadawała się przez kilka dni do mielenia w medialnym młynie. Mnie ta śmierć nie poruszyła i to jest dopiero wstrząsające.  

W ostatnich latach coś dołożyło się do oswojenia z przemocą w mediach i tradycyjnego stosunku do ofiar w III świecie, które lubimy opłakiwać, ale nie chcemy ponieść kosztów pomocy dla nich. W czasie pierwszej wojny irackiej tylko 1 osoba na 100 zaangażowanych w wojnę Amerykanów była wynajęta przez prywatną firmę. Obecnie to już co dziesiąta osoba. Dochodzą do tego kontrakty firm operujących w niebezpiecznych regionach świata, które swoim pracownikom oferują premię za ryzyko. Prywatyzacja wojny i lukratywne kontrakty w „firmach, które kulom się nie kłaniają” sprawiły, że brutalna śmierć została zrównana z wypadkami przy pracy i tym samym odseparowana od doświadczenia etycznego.

Karol Marks nie miał więc do końca racji pisząc w Rękopisach ekonomiczno-filozoficznych: „Siła moja jest tak wielka jak wielka jest siła pieniądza. (…) Sam jestem chromy, ale pieniądz dostarczy mi 24 nóg; a więc nie jestem chromy. Jestem człowiekiem złym, nieuczciwym niesumiennym, ograniczonym, ale pieniądz dodaje czci, a więc czczony jest i jego posiadacz. Pieniądz jest najwyższym dobrem, a więc jego posiadacz jest dobry”. Pieniądz nie jest medium zastępującym cnoty, ale sposobem na neutralizację odruchów etycznych. I to jest dopiero skandal.

Maciej Gdula

Tekst ukazał się na witrynie ww.krytykapolityczna.pl.
Codziennie nowe teksty, opinie, felietony, zapraszamy!

 

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale