Blog
Zostaw za sobą piękna ślady...
krzysztofjaw
krzysztofjaw Polak, katolik, ekonomista
123 obserwujących 1100 notek 838317 odsłon
krzysztofjaw, 6 grudnia 2009 r.

BOŻEK NASZYCH CZASÓW - PRZEKAZ MEDIALNY (1)

Witam

Dziś  nasza rzeczywistość to niewątpliwie czas przekazu medialnego.

Szeroko - w sensie źródła jak i sposobu przekazu - rozumiane media/zjawiska ( TV, Radio, Internet, Kino, Prasa, Film, Seriale, Imprezy masowe, Demonstracje, Zebrania modlitewne, Reklama, PR, Publicity, etc.) w sensie werbalnego i pozawerbalnego oddziaływania na zwykłego człowieka stały się już nie czwartą, ale pierwszą władzą. I to władzą potężną. Są już nie tylko źródłem informacji o otaczającym nas świecie, nie tylko przekazują wiedzę, dostarczają rozrywki oraz innych wartości, ale stały się KREATOREM zbiorowych zachowań i określonych sposobów myślenia oraz stylów życia jednostek i ich grup.  Niczym „bóg” są zarówno „panem” stworzenia, jak i  „panem” unicestwienia większości wszelkich osób, rzeczy, zjawisk i zdarzeń.

Ogromne znaczenie przekazu medialnego nie jest niczym nowym. Od początków rozwoju ludzkości przekaz medialny (w rożnej formie) jest jej nieodłącznym elementem. Obok mowy bezpośredniej jest  podstawowym, zbiorowym komunikatorem pomiędzy ludźmi, ich zbiorowiskami, organizacjami oraz kastami (rządzący – poddani). Przykładem mogą być starożytne Igrzyska czy tenże teatr.

Niemniej dopiero wiek XX i czas obecny jest dla przekazu medialnego okresem wcześniej niespotykanej świetności i rozwoju.  Nie analizując szczegółowo, intuicyjnie możemy powiedzieć, że stało się to możliwe dzięki postępowi techniczno-technologicznemu, którego efektem jest powstanie globalnego społeczeństwa informacyjnego (również nie wnikając w szczegółowe dywagacje na temat określonego jego znaczenia).  

Daje to właścicielom i dysponentom owych mediów wprost nieograniczone możliwości władania nad innymi. Daje władzę niemalże absolutną.Przekaz medialny  jest bowiem  najefektywniejszym instrumentem nie tylko zdobycia i utrzymania władzy politycznej, ale i materialnej oraz duchowej (emocjonalnej) nad człowiekiem. Przekaz ten decyduje też o tym jak postrzegamy świat  i co oraz w jaki sposób się o nim dowiadujemy. Jak go de facto interpretujemy.

Łatwo możemy zauważyć, że tak pojmowany przekaz medialny jest wprost wymarzonym instrumentem manipulowania tymże człowiekiem oraz jego myśleniem, zachowaniem, doborem oraz hierarchią realizowanych w życiu wartości . Stąd tak ważnym jest różnorodność jego źródeł i wielość sposobów jego artykulacji, czyli - w ogromnym skrócie – Wolność, Odpowiedzialność, Rzetelność i Niezależność Mediów (przekazu medialnego).   Czy w sensie idealnego modelu możliwe jest takowe we współczesnym świecie? Nie będę odkrywczy jeżeli powiem, że NIE!.

Ale każdy z nas indywidualnie oraz zbiorowo winien mieć możliwość i umiejętność krytycznego spojrzenia na istotę przekazu medialnego.Powinien dostrzegać jego prawdziwy charakter, ale też sytuację, w której przekaz medialny jest nośnikiem obłudy, fałszu, kłamstwa lub zawoalowanego nacisku socjotechniczno-propagandowego. A jeżeli tego nie potrafi to za niego winny to czynić np. instytucje państwowe (w tym media publiczne) lub niezależni dziennikarze.

Niniejszym tekstem chciałbym zainicjować cykl moich notek na temat niektórych form przekazów medialnych i ich wpływu na nasze życie. Oczywiście będą to tylko pewne moje luźne spostrzeżeni i analizy, wynikające z moich subiektywnych poglądów i wyznawanych wartość. Może dla niektórych będą odkrywcze,  a dla innych inspirujące i uwrażliwiające ich percepcję rzeczywistości.

Dziś skrótowo seriale.

Obecny czas to niesamowity rozwój tego gatunku przekazu medialnego. Trudno wskazać dlaczego i kiedy to się zaczęło, ale jest to proces długotrwały, płynny i sądzę, że będzie ich coraz więcej i będą oglądane przez coraz szersze grono odbiorców. Dotyczy to nie tylko Polski, ale całego świata. Seriale produkowane są wszędzie i to niemal  hurtowo. Następuje sprzężenie zwrotne: widzowie chcą seriali, więc są one im dostarczane w coraz bardziej różnych formach i stylach. A im jest ich więcej tym więcej oczekują widzowie. A im szersza tzw. oglądalność tym większe wpływy i dochód stacji telewizyjnych oraz medialnych firm producenckich (reklama).

Ograniczając się do rynku polskiego (i tylko o nim będę o pisał). Każdy polskojęzyczny kanał (niezależnie czy publiczny, czy prywatny) ma swojej ofercie wiele różnych seriali. Publikowane są ich rankingi a aktorzy (bez względu na ich umiejętności) stają się ulubieńcami widzów, celebrytami, gwiazdami. Są seriale rekordziści pod względem czasu trwania i liczebności widzów. Każdy z nich adresowany jest do określonej grupy docelowej, która w sumie sprowadza się tak naprawdę do jednej: jak najszerszej widowni w wieku 16-49 lat. Nie jest moim celem szczegółowe analizowanie ani wartości ani oglądalności seriali. Powiem tylko tyle. Opowiadają (poza serialami kryminalno-detektywistycznymi) najczęściej o życiu codziennym bohaterów, z przeważającym motywem przewodnim (centralnym) jakim jest  miłość w różnych konfiguracjach i różnych skutkach. Przeciętny widz to osoba ze średnim, zawodowym lub podstawowym wykształceniem, mieszkająca na wsi albo w małym lub średnim mieście. Potencjalnie więc jest to większość społeczeństwa polskiego i ten fakt jest w tej chwili najistotniejszy.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Krzysztof Jaworucki - KONSERWATYSTA W IDEI, WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH I POGLĄDACH EKONOMICZNYCH. EKONOMISTA I FINANSISTA. MIŁOŚNIK ŻEGLOWANIA I WSPINACZEK GÓRSKICH. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. BURKE. Bł. Jerzy Popiełuszko: "Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą"; "Gdyby większość Polaków w obecnej sytuacji wkroczyła na drogę prawdy, stalibyśmy się wolnymi już teraz"; "Zło dobrem zwyciężaj". Św. Jan Paweł II: "Jeśli ktoś lub coś każe Ci sądzić, że jesteś już u kresu, nie wierz w to! Jeśli znasz odwieczną Miłość, która Cię stworzyła"; "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi"; Nie sposób inaczej zrozumieć Człowieka, jak w tej wspólnocie jaką jest Naród"; "Musicie być mocni mocą wiary i nadziei". Edmund Burke (1729–1797) – irlandzki filozof i polityk, twórca nowoczesnego konserwatyzmu, krytyk rewolucji francuskiej: "Naród jest organiczną całością ukształtowaną przez przeszłość i tradycje"; "Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił"; "Wolność bez mądrości i cnoty? To jest zło największe z możliwych". Moja strona domowa: http://krzysztofjaw.blogspot.com/

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • Będę o tym pisał w ostatniej, piątej części: korzystajmy z tego jak Żydzi potrafią dbać...
  • Razem w Magdalence, willi Kiszczaka i przy Okrągłym Stole po obu stronach zasiadało około 70%...
  • Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze. Zarówno do części pierwszej, jak i drugiej....

Tematy w dziale