207 obserwujących
3086 notek
6041k odsłon
  2583   0

To tylko słupki, ale... live

Hej, admini!! Już dawno po ciszy! Majchrowski, Zdanowska i Zuk albo Sprawka! Tak właśnie będzie. Sam prezydent Krakowa jest bardzo ostrożny, ale 19 pkt w exit poll to gwarancja III kadencji. Zdanowska ma prawie 22 pkt przewagi w prognozie, więc to ona będzie rządzić w Łodzi. W Lublinie różnica 8 pkt - normalnie wystarczająca, by po samej prognozie uznać, że wygrał Żuk - jak dla mnie, w świetle 21 listopada, jest za mała, by przesądzać.

TVP obiecuje, że prognoza OBOP dla Krakowa, Łodzi i Lublina jest "bardzo prawdopodobna". Jeśli aż tak, jak 21 listopada, to pocieszam, że już za jakieś trzy-cztery godziny będą całkiem dokładne, prawdziwe wyniki cząstkowe. Ale to nie znaczy, że to, co nam pokazano, jest bez wartości. By w miarę porządnie obstawić trzy miasta, wystarczy exit poll za circa 100 tys. zł. Tyle TVP chyba odżałowała, by zatrzeć swoją i OBOPu kompromitację. Urszula Krassowka właśnie zapewniła: "Nasze wyniki tym razem będa trafne.  Wyciągnęliśmy wnioski z ostatniego badania". Ach, wrócę do tego nocą!

W I turze w Krakowie Jacek Majchrowski (SLD w uśpieniu) miał siedem punktów przewagi nad Stanisławem Kracikiem (PO). Dokładnie 40.8 do 33.7. Sporo. Trzeci Andrzej Duda (PiS, 22.4%) nie wprost, ale dość jasno poparł Majchrowskiego. Kracik wydawał się bez szans, bo wszak wystarczyć miało, że wyborcy PiS nie postąpią masowo wbrew swemu kandydatowi. Exit poll to potwierdza: 59.5:40.5 dla Majchrowskiego. Głosowało ponoć aż 35% krakowian - niewiele mniej niż w I turze. Zwycięzca się nie zmieni, choć rozmiar wygranej to sprawa otwarta. Dane cząstkowe z północy: 60:40. O 1.00 - 61:39.

Łódź to Kraków na odwyrtkę: Hanna Zdanowska (PO) w I turze wyraźnie wygrała z Dariuszem Jońskim (SLD) 34:24, na dodatek Zdanowską oficjalnie poparli Włodzimierz Tomaszewski (niezależny, 17.5%) i Witold Waszczykowski (PiS, 15.5%). A jednak pogromu nie widać - w II turze wg prognozy "tylko" 61:39 dla Zdanowskiej i potwornie niska frekwencja (22%). O północy dane cząstkowe - 59.5:40.5. Będzie pierwszy w dziejach RP czarnoskóry poseł. 1.00 - 61:39.

Lublin: "Żuk czy Sprawka?" - pytała TVP. Na odpowiedź kazała czekać do 22.20, choć tylko tu coś się działo: w I turze Lecha Sprawkę (PiS) i Krzysztofa Żuka (PO) dzieliło 0.7%. OBOP prognozuje, że Żuk wygrał 54:46. Wolę nie przesądzać, wszak OBOP potrafi :) Radio Lublin miało swego exit polla: 60:40 dla Żuka. Frekwencja dużo wyższa niż w Łodzi, niższa niż w Krakowie. Wyniki cząstkowe - 56:44 dla Żuka. Zabawne, że obaj panowie mają bierne prawo wyborcze, ale czynnego - żaden! Mieszkają pod Lublinem. 1.00 - znów 54:46 :)

... Dochodzi północ, coraz więcej cząstkowych, ale wiarygodnych wyników. Formalności dopełnił Poznań (bezpartyjny prezydent Ryszard Grobelny gromi Grzegorza Ganowicza z PO 66:34) i Radom (prezydent Andrzej Kosztowniak z PiS ponad 60%, Piotr Szprendałowicz z PO niecałe 40). W Szczecinie druga kadencja dla Piotra Krzystka (niez.) - pokonał Arkadiusza Litwińskiego (PO) 61:39. W Opolu Ryszard Zembaczyński (PO) wygrywa z rywalem z SLD 52:48. W Słupsku III kadencja dla Macieja Kobylińskiego (SLD), choć przewaga nad niezależną konkurentką nikła. Dziwi Łomża, twierdza PiSu i Michała Kamińskiego: były poseł SLD Mieczysław Czerniawski gromi 61:39 posła PiS Lecha Kołakowskiego. Podobnie w Białej Podlaskiej.

W Wałbrzychu bluzgający senator przesądził: kandydat Platformy przegrywa 47:53 z niezależnym rywalem. Sopot: Jacek Karnowski, "niezależny" z półpoparciem PO, podejrzany, pokonuje 51:49 prokuraturę i Wojciecha Fułka (niez.). Odwrotnie Olsztyn i Bytom: po 47:53 - Czesław Małkowski (niez., oskarżony) przegrywa z prezydentem Piotrem Grzymowiczem (PO), Damian Bartyla (podejrzany, poparcie PiS) z prezydentem Piotrem Kojem (PO). Platforma o ułamek wygrywa w Chorzowie, bierze też Świętochłowice, ale ogólnie gęsto przegrywa na Śląsku i w Zagłębiu (Będzin, Dąbrowa G., Gliwice, Jastrzębie, Ruda Śl., Rybnik, Sosnowiec, Zawiercie...).

Nie konkuruję z portalami informacyjnymi, nie zbieram wyników. Co wiedzieć chciałem - wiem. Jest druga. Jeśli znajdę siy, pobawię się cyferkami.

Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka