0 obserwujących
15 notek
31k odsłon
  1147   3

Marek Budzisz: Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna

Marek Budzisz "Wszystko jest wojną".
Marek Budzisz "Wszystko jest wojną".

Najnowsza książka dziennikarza, eksperta ekspert ds. Rosji i obszarów postsowieckich. Co decyduje o stylu polityki władz Federacji Rosyjskiej? 

Co decyduje o konkretnych posunięciach władz Federacji Rosyjskiej w polityce wewnętrznej i międzynarodowej? Aby zrozumieć kulisy wielkich wydarzeń, musimy poznać kulturę̨ strategiczną Rosji. To z niej wynikają decyzje podejmowane przez elity tego kraju. Przyjrzymy się procesom o krótkotrwałym charakterze, jak i wykraczającym poza horyzont dziesięcioleci.

  • Maskirowka i działania dezinformacyjne w rosyjskim myśleniu strategicznym
  • Koncepcja wojny buntowniczej
  • Strategiczna powściągliwość, czyli jak Rosja może wygrać w nowej zimnej wojnie
  • Wadim Cymburski. U źródeł rosyjskiej doktryny państwowej
  • Izolacja i rekonkwista. O strategii politycznej Rosji za czasów późnego Putina
  • Demograficzna pamięć Rosji, czyli o możliwości zatrzymania depopulacji
  • Rosja w poszukiwaniu nowej idei państwowej. Nowoczesny konserwatyzm Aleksieja Millera
  • Czynniki instytucjonalne w historii Rosji – teoria Stefana Hedlunda

Autor - Marek Budzisz - to ekspert ds. Rosji i obszarów postsowieckich. Ukończył wydział historii Uniwersytetu Warszawskiego, pracował jako dyrektor finansowy w prywatnym funduszu inwestycyjnym, a także jako dziennikarz w telewizji Puls, radiu Plus oraz w dzienniku Życie. W młodości działał w Ruchu Młodej Polski. Był doradcą szefa kancelarii premiera oraz ministra finansów w rządzie Jerzego Buzka.

Swoje analizy na temat obszarów postsowieckich publikuje regularnie na blogu w Salon24, blogu Wieści z Rosji oraz w Tygodniku TVP, Nowej Konfederacji, Dzienniku Gazecie Prawnej, Rzeczach Wspólnych, wGospodarce i Gazecie Bankowej.

Jacek Bartosiak (Strategy & Future):  

Wspaniały tytuł książki, niezwykle dobrze oddający istotę rosyjskiej myśli strategicznej. Nabita szczegółami i przemyślaną wiedzą treść oraz błyskotliwie poprowadzana narracja wprowadzają nas w ogromny gmach współczesnej rosyjskiej kultury strategicznej. Wojna jako początek wszystkiego i nieodzowny element polityki państwa i drabina eskalacyjna jako mechanizm osiowy rosyjskiej strategii. Ogarkow, Gierasimow, Frunze, Cymburski i inni. Przeszłość i przyszłość. Wiek XX i XXI. Bez wątpienia najlepsza pozycja o tej tematyce na polskim rynku.


Książka Marka Budzisza jest dostępna w przedsprzedaży w księgarni Salon24 (kliknij w link). Premiera 30 marca 2021 r. Portal Salon24 jest patronem medialnym publikacji.Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka