Jarosław jot-Drużycki Jarosław jot-Drużycki
208
BLOG

Zaolzie: Nowy kanclerz Kongresu Polaków w RCz

Jarosław jot-Drużycki Jarosław jot-Drużycki Polityka Obserwuj notkę 0

Nowym szefem Kancelarii Kongresu Polaków w Republice Czeskiej został Bogdan Jakubek - zadecydowała o tym w piątek 24 lipca komisja konkursowa. Nowy kanclerz 1 sierpnia zastąpi, piastującego od pięciu lat to stanowisko, Romana Kaszpera.

Do zadań szefa Kancelarii należy koordynacja prac biura Kongresu z wszystkimi organizacjami zrzeszonymi (KP pełni rolę federacji stowarzyszeń polskich w RCz), wprowadzenie w życie uchwał Rady KP oraz opracowywanie projektów finansowych.
- Jest to bardzo odpowiedzialna funkcja - stwierdził prezes KP Józef Szymeczek - ale wierzę, że Bogdan sobie poradzi.

Bogdan Jakubek (ur. w 1979 r.) jest z wykształcenia organizatorem turystyki po Wyższej Szkole Zawodowej w Hawierzowie; w ramach poszerzania swych kwalifikacji wielokrotnie wyjeżdżał do USA i Kanady. Ostatnio pracował w trzynieckim Instytucie EuroSchola i jest założycielem otwartego przed rokiem muzeum Archiwum Wojskowej Historii Śląska Cieszyńskiego, które mieści się w Jabłonkowie, w domu, w którym komendant Józef Piłsudski spędził  w 1914 r.  Wigilię Bożego Narodzenia. Żonaty, mieszka w Trzyńcu.

__________________________
Linki:

Kongres Polaków w RCz
Archiwum Wojskowej Historii Śląska Cieszyńskiego
Otwarcie muzeum AWHŚC w Jabłonkowie, 11 listopada 2008  r.
Institut EuroSchola

Wtrynia swe trzy grosze od 26 maja 2009 r. "Hospicjum Zaolzie" - rzecz o umieraniu polskości na zachodnim brzegu Olzy Wydawnictwo Beskidy, Wędrynia 2014 Teksty rozproszone (w sieci) Kogo mierzi Księstwo Cieszyńskie. W poszukiwaniu istoty bycia "stela" (Dziennik Zachodni) Mocne uderzenie (obrazki z Wileńszczyzny) (zw.lt) Wraca sprawa Zaolzia (Rzeczpospolita) Cień Czarnej Julki (gazetacodzienna.pl)   Lubczasopismo   Sympatie

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka