73 obserwujących
781 notek
1296k odsłon
1280 odsłon

Wieszanie na szubienicy portretów polityków – dziełem sztuki

katowice24.info/YouTube
katowice24.info/YouTube
Wykop Skomentuj103


Prokuratorzy z Katowic umorzyli śledztwo. Przestępstwa stosowania grożby karalnej poprzez zawieszenie portretów polityków na szubienicy nie stwierdzono, uznając, że „wieszano” nie z powodu przynależności politycznej (jak mówi art. 119 par. 1 k.k.) tylko z powodu głosowania za rezolucją PE w Brukseli. Rezolucji wzywającej polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności.

Bardzo ciekawe jest uzasadnienie zespołu prokuratorskiego umarzająego postępowanie. Zdaniem prokuratury była to „inscenizacja” słynnego obrazu Jeana-Pierre’a Norblina pokazującego wieszanie w 1794 roku portretów targowiczan, uznanych przez powstańczy trybunał za zdrajców Ojczyzny. Byli to m.inn. biskupa Massalski, kasztelan Czetwertyński, szambelan Grabowski i kilku innych z polskich ówczesnych elit. Powstańczy trybunał skazał ich na karę śmierci, lecz z powodu niemożności ich pojmania zasądził „powieszenie portretów” skazanych.

Katowicka prokutatura nie dostrzegła różnicy pomiędzy wyrokiem sądu w roku 1794 i wydarzeniami z listopada 2017 roku, kiedy uczestnicy zgromadzenia narodowców wieszali portrety polskich europarlamentarzystów na szubienicy. Czyżby był wśród dochodzeniowców znawca malarstwa i ekspert symbolizmu w europojskiej sztuce umieszczający w uzasadnieniu powołanie się na malarstwo Jean-Pierre’a Norblina?

Wieszanie portretów polityków nie jest „grożbą karalną”. Nie jest żadną grożbą i nie było w tym nic zabronionego prawem – uznała katowicka prokuratura. Grupa osób trzymająca szubienice z portretami wyrażała swoją opinię. Tak jak i konkretne osoby głosujące w Brukseli za przestrzeganiem przez Polskę zasad praworządności.

Według katowickiej prokuraturyto była Po Prostu OPINIA

Polacy!

Wyrażajcie swoje opinie.

Budujcie szubienice!


Zobacz galerię zdjęć:

Jan Piotr Norblin (?), Wieszanie zdrajców, około 1794, Muzeum Narodowe w Warszawie, licencja CC BY, źródło Cyfrowe MNW
Jan Piotr Norblin (?), Wieszanie zdrajców, około 1794, Muzeum Narodowe w Warszawie, licencja CC BY, źródło Cyfrowe MNW
Wykop Skomentuj103
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka