Piotr Henke Piotr Henke
162
BLOG

Rośnie wykorzystanie technologii Blockchain w produkcji

Piotr Henke Piotr Henke Bitcoin Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Technologia Blockchain rośnie w branży produkcyjnej i dystrybucyjnej. Linie lotnicze używają go do monitorowania utrzymania swojej floty. Detaliści i hurtownicy opracowali niestandardowe bazy danych blockchain w odpowiedzi na ostatnie obawy związane z chorobami przenoszonymi przez żywność. (Od farmy do Blockchain: Walmart śledzi swoją sałatę, New York Times)

Te przypadki użycia w handlu detalicznym mają z kolei wpływ na producentów, zwłaszcza na producentów żywności w najbliższej perspektywie.

W miarę jak inteligentna automatyzacja zyskuje na popularności w wielu branżach, produkcji i dystrybucji, możliwości blockchain wciąż rosną.

Co to jest blockchain?

Blockchain to zdecentralizowany rejestr wszystkich transakcji w sieci. Zasadniczo każdy użytkownik ma kopię tego rejestru. Transakcje na blockchainie nie muszą być finansowe – stanowią po prostu zmianę w dowolnym punkcie danych, który śledzą interesariusze blockchain.

Dzięki zwiększonej wydajności w przetwarzaniu transakcji firmy poszukują technologii blockchain, aby rozwiązać szereg problemów wpływających na produkcję. Na przykład blockchain może łączyć rejestry z całego łańcucha dostaw, aby poprawić dokładność i wydajność śledzenia produktów. Udoskonalone możliwości śledzenia mogą zmienić ręczny, wielodniowy proces w zautomatyzowaną funkcję, która zajmuje tylko kilka sekund.

Jaka jest wartość technologii Blockchain w produkcji?

Wartość technologii blockchain w produkcji jest widoczna w różnych sektorach, takich jak handel detaliczny i hurtowy. Na przykład, gdy zanieczyszczone produkty przedostają się na rynek, sieci spożywcze i inni detaliści oczyszczają swoje półki. Jednak Walmart stara się ulepszyć tę taktykę. (Walmart-Led Blockchain Effort Seeks Farm-to-Grocery-Aisle View of Food Supply Chain, The Wall Street Journal)

W 2018 roku gigant handlu detalicznego ogłosił wdrożenie technologii blockchain do śledzenia każdej torebki szpinaku i główki sałaty. Nowy system wymaga, aby setki gospodarstw uprawiających swoje produkty wprowadzały szczegółowe informacje do bazy danych blockchain. Z każdym zatrzymaniem łańcucha dostaw osoby zajmujące się produktami Walmart wkraczają do łańcucha bloków, podpisując się, gdy je otrzymają i kiedy przekażą je następnej osobie. Skutecznie firma śledzi żywność od pola do sklepu i każdy krok pomiędzy nimi. Blockchain pozwala im nawet określić pole i czas zbiorów każdego produktu. Teraz, gdy pojawi się kolejna choroba przenoszona przez żywność, sprzedawca może zlokalizować i wyrzucić tylko zagrożoną żywność.

Walmart nie jest jedynym sprzedawcą detalicznym wdrażającym technologię blockchain. Ich system – IBM Food Trust – został opracowany dla innych firm konsumenckich, w tym Dole, Wegmans i Unilever, w celu śledzenia produktów przemieszczających się w łańcuchu dostaw.

Piotr Henke
O mnie Piotr Henke

Praktyka Lean zaczyna się od pracy – działań, które bezpośrednio i pośrednio tworzą wartość dla klienta – oraz ludzi wykonujących tę pracę. Dzięki ciągłym eksperymentom pracownicy i menedżerowie uczą się, wprowadzając innowacje w swojej pracy – czy to fizycznej, czy opartej na wiedzy – w celu uzyskania coraz lepszej jakości i przepływu, mniej czasu i wysiłku oraz niższych kosztów. Dlatego organizacja charakteryzująca się praktyka lean jest wysoce adaptacyjna do swojego ciągle zmieniającego się środowiska w porównaniu do swoich rówieśników ze względu na systematyczne i ciągłe uczenie się wynikające z myślenia i praktyki lean.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie