Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
13 obserwujących
478 notek
162k odsłony
  185   0

Fantastyczna Czwórka Wybitnych Szczecinian na Piątkę - Dr / red. Wojciech Żebrowski

Układ Szczecina -fot. Gancarczyk
Układ Szczecina -fot. Gancarczyk

      Niedawno raczyłem Państwa sylwetkami sławnych Polaków okresu przed - i międzywojennego. Dzisiaj mam przyjemność wspomnieć  czwórkę współczesnych wybitnych szczecinian:


       1. / Prof. dr hab.med. Bogusław MACHALIŃSKI - wybrany OSOBOWOŚCIĄ ROKU 2020 w plebiscycie "Głosu Szczecińskiego". Pan Profesor jest aktualnym Rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Poznaliśmy się z Nim wespół z Panem marszałkiem Józefem Gawłowiczem przy okazji organizacji konferencji z okazji 100.lecia Niepodległości Polski. Mamy też Jego ciepły wpis w wydanej publikacji. Sądzę, że nie ominiemy nadarzającej się okazji do złożenia serdecznych gratulacji...

                                                                                             image   
                                                      Prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński

       2. / Prof.dr hab.med. Andrzej BOHATYREWICZ, Kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii PUM, podzielił się ze mną następującą informacja mailową z dnia 14.07.2021:" Wczoraj udało nam się rano zoperować pacjenta wszczepiając jednocześnie dwie  protezy bioder, po południu usprawnić osiągając kilkunastometrowe chodzenie bez kul a wieczorem wypisać do domu, w którym ma się dobrze",  To rzadki i wart odnotowania wyczyn medyczny, który musiał mieć swoje uzasadnienie, jako że generalnie takie postępowanie należy do wyjątków. Żartując odpowiedziałem, ze to robota na medal olimpijski.   

                                                                                   image
                                                    Prof. dr hab. n. med. Andrzej Bohatyrewicz - ortopeda

    3. / Prof. dr hab.med. Elżbieta  RONIN - WALKNOWSKA - ginekolog i położnik i uznany specjalista od ciąż wielopłodowych. Doprowadziła do szczęśliwego porodu trojaczki Klarę, Amelię i Nadię, które przyszły na świat 2 maja w szpitalu "Zdroje" i opuściły go wraz z rodzicami 7.07.2021. W tym roku to już drugie trojaczki w tej placówce, zarazem wyjątkowe, bo z jednej komórki jajowej, ciąży jednokosmówkowej i trójowodniowej. Dziewczynki, obywatelki Kostrzynia n/Odrą, są tożsame genetycznie, ale podobno charakterologicznie różne.

     Oprócz gratulacji dla Pani Profesor ślemy prośbę o częstsze takie ciąże, potrzebujemy więcej dzieci!              image !

                                                  image  ?          

                                            Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Bogumiła Ronin - Walknowska

    4. / Prof. Andrzej SULIKOWSKI - profesor zwyczajny, od 1996 r. nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Szczecińskim. Teoretyk literatury, poeta, tłumacz, współpracownik paryskiej "Kultury" i radia "Wolna Europa" stypendysta  Fundacji  von Humboldta, człowiek głęboko wierzący i obeznany z teologią,  obok śp. Profesorów szczecińskiej Pomorskiej Akademii Medycznej: Stanisława Zajączka - biologa i Bogusława Halikowskiego - pediatry znany także, ,,jako najbardziej szczeciński krakowianin" . Napisał i wydał książkę "Uzdrowienie".  To rodzaj diariusza z osobistej walki z nowotworem pisany bez nadmiernego skupienia na sobie, bardziej na otoczeniu - lekarzach pielęgniarkach,  salowych i "paniach z Ukrainy". Autentyczny i szczery przewodnik dla wszystkich zainteresowanych "Jak być pacjentem rakowym i nie zwariować". Historyk literatury, pisarz, wydawca, tłumacz. Monografista Hanny Malewskiej, Jana Józefa Szczepańskiego, ks. Jana Twardowskiego, Janusza Szubera z Sanoka, Heleny Raszki ze Szczecina.                                                                          

                                                                                                     image

                                                                                        
image

                                                 Prof. Andrzej SULIKOWSKI- profesor zwyczajny, prozaik, poeta

                 

       Serdecznie Wszystkich pozdrawiam i dedykuję Muzykę aniołów, jako że  "każde dzieło muzyczne powoduje zmiany wewnętrzne i czyni układ nerwowy bardziej harmonijnym"
E. Jaques-Dalcroze
      Muzyka strojona na częstotliwości 432 Hz jest bardziej harmonizująca z ludzką naturą. Ta częstotliwość to głębsze rozluźnienie i działanie bodźców dźwiękowych, dzięki którym organizm się znacznie szybciej regeneruje. Niech tak się stanie.
image
 Dr n. med. Wojciech Żebrowski
Uznany lekarz - ortopeda, chirurg.
Absolwent szczecińskiej Pomorskiej Akademii Medycznej.          
 Uczeń prof.Tomasza Żuka -  twórcy szczecińskiej szkoły ortopedycznej. Wiedzę i doświadczenie zawodowe uzupełniał w wiodących klinikach uniwersyteckich Bolonii, Padwy, Florencji i Bresci /stypendysta rządu włoskiego/.
Motto: ”Urbem, urbem, mi Rufe,cole et in ista luce vive! ".
Założyciel i aktywny członek Stowarzyszenia "Senat Obywateli Szczecina"    -  skrót:/S.O.S/ .
Od lat Autor, to spiritus movens działań w sferze upowszechniania wysokiej kultury, historii Polski i wszystkiego co służy dobru oraz podwyższeniu intelektualnej jakości egzystencji, w polskich dniach powszednich i świętach narodowych, przede wszystkim  społeczności Szczecina.

                                                                                                        ******

 Moje konto w Salonie24 z wielką radością udostępniam Osobom nietuzinkowym, które mają do przekazania w przestrzeni medialnej  informacje o sprawach istotnych.

(lg)Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości