Blog
lesna
Leśna
0 obserwujących 21 notek 11337 odsłon
Leśna, 28 października 2015 r.

Fenomen zakładów karnych

głosowanie w zakładach karnych
głosowanie w zakładach karnych

Aresztowani i osadzeni również i w tych wyborach nie zawiedli Platformy. Wyniki głosowań w zakładach karnych były bardziej przychylne PO niż przeciętnie wśród reszty społęczeństwa. Na poparcie tych słów zestawiłam wyniki z kilku przypadkowo dobranych zakładów karnych z wynikami głosowań z terenów, na których znajduje się ów zakład.

Ewidentnie w więzieniach znajduje się nadreprezentacja wyborców PO. W mojej próbie PiS zebrał w zakładach karnych średnio 24 punkty procentowe mniej, a PO średnio 28 punktów procentowych więcej. To bardzo dużo. Jednocześnie w więzieniach jest znacznie wyższy niż gdzie indziej odsetek głosów nieważnych.

Możliwe są trzy wyjaśnienia tej sytuacji:

1. Przestępcy po prostu preferują PO.

2. Ruch kontroli wyborów nie kontroluje komisji wyborczych w zakładach karnych, w związku z tym komisje wyborcze robiły co chciały i dokonały fałszerstw.

3. Osadzeni są skazani na oglądanie telewizji, która deprawuje ich sposób postrzegania ugrupowań poliycznych.

Teza pierwsza, acz smaczna, nie wydaje mi się prawdopodobna. Wybory powinny co prawda wynikać z systemu wartości, ale czy aż tak mogło by się to przełożyć na decyzje wyborcze? Nie sądzę.

Teza druga - mogłoby ją uprawdopodobnić większa niż, gdzie indziej liczba głosów nieważnych, zwłaszcza tych z większą niż jeden liczbą postawionych "x", ale liczba głosów nieważnych jest za mała na aż taki efekt w wynikach.

Teza trzecia jest w mojej intuicji najbardziej prawdopodobna. Więżniowie z braku innych źródeł informacji są szprycowani telewizyjną propagandą. Można by to oczywiście zbadać socjologicznie. Trzeba by było zobaczyć jaka jest korelacja między czasem poswięcanym na oglądanie telewizji a oddaniem głosu na dane ugrupowanie polityczne. Ponieważ obie te zmienne są również zależne od wieku, należałoby badanie przeprowadzić w poszczególnych grupach wiekowych.

Gdyby to jakiegoś socjologa zaciekawiło.

 


 

Opublikowano: 28.10.2015 12:00.
Autor: Leśna
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • No akurat CERN to głównie fizyka cząstek elementarnych a nie ciała stałego...
  • Threeme. To jak to w końcu jest? Ocieplenie jest wynikiem wzrostu stężenia CO2 w atmosferze,...
  • @Autor Muszę się tym podzielić:

Tematy w dziale