6 obserwujących
471 notek
61k odsłon
  1184   0

Nie żyje László Benkő. Założyciel węgierskiej grupy rockowej Omega

image

18 listopada nad ranem zmarł László Benkő klawiszowiec i założyciel węgierskiego zespołu rockowego Omega. Grupa powstała w Budapeszcie w 1962 roku. Omega pozostaje najbardziej popularnym zespołem rockowym nie tylko na Węgrzech, ale również w całej Europie Wschodniej. Jest najbardziej rozpoznawalną grupą rockową na świecie kojarzoną z dawnymi "demoludami". Węgrzy sprzedali ponad 50 mln płyt na całym świecie. W 1969 roku Omega wydaje swój trzeci album 10000 lepes, na której znajduje się kompozycja Gabora Pressera (Locomotiv GT) Gyöngyhajú lány - Dziewczyna o perłowych włosach. Ballada staje się światowym hitem.

***


Muzyk komponował muzykę filmową i teatralną, a także wydawał solowe płyty. W latach 90. był też dyrektorem wytwórni płytowej Hungaroton Gong.


Omega po raz ostatni wystąpiła z koncertem na stadionie Sportarena (w Budapeszcie). W ciągu kilku tygodni ukaże się najnowsza płyta Omegi, »Testamentum«, na którą Laci (zdrobnienie od László) czekał chyba najbardziej. Od dłuższego czasu już tylko my dwaj pozostawaliśmy w zespole spośród założycieli. Czuliśmy się jak ostatni Mohikanie. 

- powiedział wokalista Omegi, János Kóbor.


 László Benkő odszedł w wieku 77 lat.


Post Scriptum

21 listopada zmarł basista Omegi, Tamás Mihály. Muzyk dołączył do zespołu w 1967 roku.


Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura